1920%20x%20630_convert

Boundaries

Jubilejní desátý ročník mezinárodního fotografického sympozia proběhl v listopadu 2021.

Každoroční International Photography Symposium and Exhibition organizují fotografové Vojtěch Aubrecht, Štěpán Grygar a kurátor Jan Van Woensel. S oslavou letošního jubilejního 10. ročníku přichází také nový název: Boundaries.

Název Boundaries, česky Hranice, nejlépe odráží původní záměr projektu: zviditelňovat a reflektovat formální a koncepční identitu fotografie vytvořením dynamicky se rozvíjejícího kolektivu umělců, fotografů a studentů. Projekt od svého založení v roce 2012 podporuje osobní přístup a vytváří inkluzivní komunitu sdílející odborné znalosti.

Boundaries: Time

Námět projektu Boundaries se každoročně mění. Tématem jeho 10. ročníku je Čas. Pro svou nehmatatelnost, všeobecnou závaznost i nemožnost mu uniknout čas inspiroval umělce, filozofy, spisovatele, básníky, hudebníky, filmaře, fyziky, léčitele, duchovní vůdce hlásající svépomoc i cestovní kanceláře. Když řecký filosof Hérakleitos kdysi prohlásil, že „Nevstoupíš dvakrát do téže řeky, protože nebudeš stejným člověkem a nebude to stejná řeka,“ jasně vyjádřil, že příroda, lidé i zkušenosti podléhají neustálému, byť sebepomalejšímu, procesu změny. Poznatek, že všechno plyne a že čas je nevratný, se promítá i v improvizovaném jazzovém proudu vědomí beatnika Jacka Kerouaca, v osm hodin a pět minut trvajícím němém artovém filmu Empire Andyho Warhola či v monumentálním díle La Ribaute Anselma Kiefera, o kterém Sophie Fiennes natočila dokument Over Your Cities Grass Will Grow. Pro trvalá umělecká díla je čas mnohdy niterným leitmotivem i kontextem zároveň. Jak se ale k tomuto tématu má postavit fotografie, médium ze své podstaty ukotvené v čase?

Program

Mezinárodní fotografické sympozium 2021 nabídlo dvě výstavy v Plzni a Praze a třídenní sympozium s přednáškami hostů z České republiky, USA, Izraele, Rakouska a Slovenska. Další hosté se k sympoziu připojili online.

Výstavy

Galerie Ladislava Sutnara
Riegrova 11, Plzeň
Termín: 16. 11. - 23. 12. 2021

Galerie Nová síň
Voršilská 139/3, Praha
Termín: 18. 11.  -  3. 12. 2021

Sympozium

Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara
Univerzitní 28, Plzeň

Přednášející:

Ewa Bobrowska (PL), Tina Frank (AT), Chris Fraser (USA), Roei Greenberg (IL), Jana Hojstričová (SK), Yikuan Hu (CN), Libuše Jarcovjáková (CZ), Lee Ranaldo (USA), Mark Yashaev (IL)

 

Přednášky

Místo konání: 
Multilab - ateliér multimédií, Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara

24. 11.

Chris Fraser - Artist Talk

Ewa Bobrowska (online) - Time Imprisoned

Tina Frank - To and Fro - How to Zigzag

Lee Ranaldo (online) - Greetings from New York - In Virus Times 

Záznam přednášek na youtube.


25. 11.

Jana Hojstričová - Expozícia / Exposition

Roei Greenberg - English Encounters

Mark Yashaev - The Principle of Full Disclosure

Záznam přednášek na youtube.

26. 11.

Yikuan Hu (online) - Limbo as Boundaries

Libuše Jarcovjáková (online) - S kůží na trh

Záznam přednášek na youtube.

Ke stažení