ACKids_main_new_web

ArtCamp Kids

Letní umělecké kurzy pro mladé umělce ve věku 8 - 15 let proběhly v srpnu 2022.

Aktuality

Kurzy ArtCamp Kids se v létě 2023 z organizačních důvodů bohužel konat nebudou.

Atmosféru těch loňských si můžete připomenout na našem facebooku: @letni.skola.ArtCamp.Kids

 

Kurzy ArtCamp Kids 2022

Knihařina: Vytvoř si svůj deník!

Ateliér: Kniha a tvarování papíru

Lektorka: Eva Majerová

Obsah kurzu:
Vítejte ve světě knižní tvorby. Zajímá vás, jak vzniká knížka? Přitahují vás notýsky všech druhů a barev? Chcete si vyrobit vlastní deník, zápisník nebo nápadité přáníčko? Pojďte se s námi naučit, jak na to.

Děti se v tomto tvůrčím kurzu naučí, jak vzniká jednoduchá kniha. Vyrobí si originální notýsky, pro které si sami připraví vlastnoručně obarvené nebo výtvarně zpracované desky a papíry. Zručnost a nápaditost si procvičí i při práci na jednoduchých pop-up skládačkách jako základu pro netradiční prostorová přání, ať už k narozeninám, svátku nebo k Vánocům.

Komiks: Vyprávěj příběh obrázky!

Ateliér: Komiks a ilustrace pro děti

Lektor: Ján Sorokáč

Obsah kurzu:

Kdo by neměl rád komiksy? Příběhy vyprávěné pomocí obrázků zvou čtenáře do barevného světa fantazie. Na jeden takový výlet se chystáme. Přidáte se k nám?

Děti se v kurzu prakticky i teoreticky seznámí se základy komiksové tvorby. Na stručné teoretické základy včetně informací o jednotlivých komiksových technikách a stylech (komiks bez textu, komiksový strip, atd.) navážou tvorbou vlastních krátkých komiksových příběhů. Naučí se například, jak rozvrhnout děj příběhu do okének, jak pracovat s kompozicí, pochopí vztah mezi obrázky a textem. Inspirací jim mohou být vybraná díla historického i světového komiksu, se kterými se během kurzu seznámí. Výuka bude vedena formou interaktivní diskuse a praktické tvorby.

Interiérový design pro děti: Postav si tajný pokoj!

Ateliér: Design nábytku a interiéru

Lektorky: Kristina Zejkanova a Denisa Böserová

Obsah kurzu:

Jak by vypadal pokojík přesně podle vašich představ? Nechte nás hádat:  Místo postele trampolína a na stěně žebřiny? Od stropu visí houpačka a z okna vede skluzavka až na dvorek? Falešná skříň je vchodem do tajné místnosti? Ale vážně – navrhování interiéru má svá pravidla a my vám ukážeme, jak na to.

Kurz nabídne dětem a dospívajícím možnost nahlédnout do práce interiérových a produktových designérů. Jeho cílem je podpořit dětskou kreativitu, představivost, manuální zručnost a schopnost přeměny návrhů z plochého znázornění do prostorového. Kurz bude probíhat prostřednictvím praktických úkolů vycházejících z procesu navrhování - od počáteční skici až po konečnou realizaci produktu či samotného interiéru.

Malba: Objev s námi magii barev!

Ateliér: Malba

Lektorka: Andrea Uhliarová

Obsah kurzu:

Milujeme barvy. Jsou všude kolem nás, mají své kouzlo, promlouvají k nám beze slov. Chcete s námi objevit jejich magii a zachytit ji jako malíři ve svých obrazech? Pojďme spolu malovat.

Kurz malby dětem umožní rozvíjet jejich tvůrčí individualitu, naučí je pracovat s barvami, prohloubí citlivost jejich smyslů ve vztahu k výtvarnému projevu. Pojem malby je natolik široký, že s sebou nese  i další témata, kterým se kurz bude věnovat – je to například orientace v ploše a prostoru, haptické vlastnosti materiálu nebo redukce elementů. Praktické úkoly budou postaveny na vlastní  motivaci účastníků, aby zejména oni sami pochopili důvod a další možnosti jejich užití. Práce v kurzu budou společně sdílené a konzultované, a to s přihlédnutím k potřebám každého dítěte.

Keramický design: Pojď experimentovat s porcelánem!

Ateliér: Keramický design

Lektorka: Markéta Kalivodová

Obsah kurzu:

Napadlo vás někdy, jak vlastně vzniká porcelánová váza, soška nebo třeba hrnek? A věděli jste, že je můžete vyrobit jak pomocí forem, tak ručně, podobně jako z hlíny? Pojďte si k nám obojí vyzkoušet a rovnou své výrobky i nazdobit podle své fantazie.

Během tohoto kurzu si děti vyzkouší různé způsoby práce s porcelánem včetně jeho dekorování. Budou mít výjimečnou možnost pracovat s tekutým porcelánem a poznat základní technologii lití do sádrových forem s následným spojováním jednotlivých odlitých částí. Navíc si budou moci vytvořit i vlastní sošku z plastického porcelánu technikou ruční modelace. Odlité výrobky si děti samy naglazují a vyzkouší si dekorování porcelánu a dalších materiálů různými dekoračními technikami.

Akční umění: Buď akční umělec!

Ateliér: Nová média

Lektorka: Eva Šindelářová

Obsah kurzu:

Jste akční? Máte hlavu plnou nápadů? Baví vás tvořit, vyrábět a nestydíte se ukázat, co ve vás je? Pojďme si spolu užít týden plný kreativity a zábavy.

Děti se v kurzu seznámí s různými podobami akčního umění (instalace v prostoru, akční malba, happening), které bude hravou formou podněcovat a rozvíjet jejich představivost a kreativitu v oblasti volného umění.  V úvodu kurzu se děti seznámí se základy akčního umění 50. až 80. let na české i zahraniční scéně. V praktické části kurzu proběhnou krátká denní výtvarná cvičení, která budou inspirována předními osobnostmi tohoto výtvarného proudu a provedou účastníky výše uvedenými podobami akčního umění. Děti si zdokonalí dovednosti práce s materiálem, prostorem a výtvarným projevem. Výstupem kurzu bude instalovaná expozice z výtvarných cvičení.

A co víc?

V průběhu týdne děti strávily jeden tvořivý den i v Západočeské galerii v Plzni.

Západočeská galerie v Plzni v rámci projektu ArtCamp Kids dětem představila svou činnost, prostory a především aktuálně probíhající výstavy. Pro účastníky campu byly připraveny celodenní hravé a tvořivé aktivity ve výstavách Michal Cihlář: Zátiší s hozenou rukavicí v prostorách Masných krámů a Kubišta, Pinkas, Sekal et al. Akvizice ZČG z let 2012-2021 ve výstavní síni „13“.