Cena Ladislava Sutnara 2014

úterý, 04 listopad 2014 15:32

3. 11. 2014 / Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara udělila již potřetí Cenu Ladislava Sutnara.

Slavnostní ceremoniál předávání Ceny Ladislava Sutnara 2014 se uskutečnil v pondělí 3. 11. v obřadní síni plzeňské radnice. Ještě před ním se s letošními držiteli ceny setkal děkan Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara doc. Josef Mištera v prostorách fakulty, kterými je osobně provedl.

Slavnostnímu udílení cen byla přítomna řada významných hostů včetně Radoslava a Elaine Sutnarových, nového amerického velvyslance v ČR Andrew Schapira, primátora města Plzně Martina Baxy a dalších zástupců vedení města, rektorky ZČU Ilony Mauritzové a dalších členů vedení ZČU, ředitele společnosti Plzeň 2015 Jiřího Suchánka nebo člena Rady Plzeňského kraje pro oblast kultury, památkové péče a neziskových organizací Jaroslava Šobra.

Prestižní ocenění z rukou děkana FDU a Radoslava L. Sutnara převzali:

Steven Heller / USA
- působí na School of Visual Arts v New Yorku a je celosvětově uznávanou autoritou v oblasti designu, teorie designu a umělecké kritiky. Svoji profesní dráhu realizuje jako pedagog, teoretik, umělecký kritik, art director, žurnalista a autor i editor velkého množství titulů o designu, především o designu grafickém. Cenu Ladislava Sutnara obdržel za celoživotní přínos pro design a péči o umělecký odkaz Ladislava Sutnara.

The J. Paul Getty Trust / USA
– mezinárodní umělecká instituce se sídlem v Los Angeles se zaměřuje na prezentaci, zachování a interpretaci světového uměleckého dědictví. Cenu Ladislava Sutnara, kterou převzal viceprezident pro komunikaci Ron Hartwig, získala na péči o umělecký odkaz Ladislava Sutnara.
www.getty.edu

Uměleckoprůmyslové museum v Praze / ČR
-součástí sbírek Uměleckoprůmyslového musea v Praze je rozsáhlý archiv díla Ladislava Sutnara. Muzeum dlouhodobě aktivně pečuje o jeho umělecký odkaz a představuje jeho dílo veřejnosti, za čož obdrželo Cenu Ladislava Sutnara. Ocenění převzala ředitelka muzea PhDr. Helena Koenigsmarková.
www.upm.cz

prof. Zdeněk Ziegler / ČR
- přední český umělec na poli grafického designu, pedagog, emeritní rektor Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze, kde v devadesátých letech vybudoval obor grafický design, stejně jako v první dekádě tohoto století na Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara. Ocenění získal za celoživotní umělecký a pedagogický přínos pro grafický design.

Ze zdravotních důvodů se slavnostního udílení cen nemohl zúčastnit a ocenění obdrží v náhradním termínu

doc. Jiří Šetlík / ČR
- významný český teoretik umění a pedagog, který byl během své kariéry mimo jiné vedoucím Sbírky moderního umění Národní galerie a ředitelem Uměleckoprůmyslového musea v Praze. V období normalizace měl zákaz odborné činnosti, v devadesátých letech zastával funkci kulturního rady na Československém velvyslanectví v USA. Cenu obdržel za celoživotní přínos pro design a péči o umělecký odkaz Ladislava Sutnara.

Součástí slavnostního setkání na plzeňské radnici bylo i předání výjimečného daru městu Plzni z rukou Radoslava L. Sutnara - ten se u příležitosti blížícího se roku 2015, kdy se Plzeň stane hlavním městem evropské kultury, rozhodl věnovat městu reprezentovanému primátorem Martinem Baxou originál obrazu Venuše / Plzeň je žena. Obraz je rovněž symbolem návratu Ladislava Sutnara domů do rodné Plzně.

---

Cena Ladislava Sutnara je udělována žijícím českým i zahraničním umělcům za výjimečné výkony na poli výtvarného umění, především užitého umění a designu, případně i ve spojení s působením pedagogickým. Cena může být udělena i institucím, které svým programem a aktivitou podporují moderní umění a design. Jejími držiteli jsou už např. Cooper Hewitt National Design Museum (USA), prof. Gyula Ernyey (Moholy-Nagy University of Art and Design, Maďarsko), prof. Markus Dreβen (Hochschule für Grafik und Buchkunst v Lipsku) a čeští umělci a pedagogové prof. Karel Míšek, prof. Jiří Šalamoun, prof. Adéla Matasová, prof. Václav Šerák.

Projekt je podpořen městem Plzní.

Naposledy změněno neděle, 09 listopad 2014 16:07