Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara

nahoru >

Hele, kniha... popáté

vernisáž: úterý, 05 duben 2016
od: středa, 06 duben 2016
do: neděle, 01 květen 2016

Výstava Hele, kniha... ještě zdaleka nevyčerpala své možnosti. Její páté uvedení je opět jiné a připravené na míru galerii, tentokrát ve Žďáru nad Sázavou v Galerii Stará radnice.

Stěžejní linií výstavy jsou práce ateliéru Komiksu a ilustrace pro děti, vedeného doc. M. A. Barbarou Šalamounovou, který se na výstavě představuje výběrem nejlepších bakalářských a diplomových prací, vytvořených během posledních čtyř let. Divákovi se nabízí ilustrace v celé škále svých podob. Od klasického obrázkového doprovodu pohádkových knížek, přes omalovánky a prostorové pop-up knihy až po komiks. Ilustrace zde nejsou jen estetickou součástí knih, ale často plní též funkci didaktickou. Pomáhají nejen dětskému čtenáři snáze si udělat představu o daném tématu ale i jej subjektivně prožít.

To platí zejména u souboru osmi komiksových sešitů, realizovaných ve spolupráci Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara ZČU a města Plzně. Za pozornost stojí i kniha Aleny Krchové, Jednoho podzimního dne, která v minulém roce získala Cenu ministryně školství i Cenu rektora ZČU.
Nejmenší návštěvníci výstavy ocení velkou rozkládací knihu.Nové je i spojení ilustrace a techniky lentikulárního tisku.

Dalším významným účastníkem projektu je ateliér Mediální a didaktické ilustrace, kde se můžete setkat jak s autorskými příběhy, tak se známými tituly, jako je například Pan Tau nebo Povídky Bohumila Hrabala v originálním zpracování studentů ateliéru.

Kniha a tvarování papíru Vás vtáhne svými kouzelnými příběhy a řemeslně zpracovanými knihami do světa fantazie. Práce studentů tohoto ateliéru vynikají především originální ruční vazbou, která knihu posouvá dál k uměleckému objektu, který můžete vnímat všemi smysly.

Ateliér Ilustrace a grafiky zaměřuje pozornost na ruční zpracování a zejména tisk. Studenti se setkávají s technikami, jako jsou kamenotisk, sítotisk, litografie, serigrafie, nebo s ruční sazbou písma. Ze samostatných tisků pak poskládají živé umělecké knihy, které svým technickým zpracováním dosahují té největší úrovně kvality.

Výstava je připravena jako interaktivní, všechny vystavené knihy lze prohlížet a vnímat je také hapticky. Výstava si klade za cíl dokázat, že i v době informačních technologií je kniha stále důležitým prostředkem komunikace a nositelem informace a zároveň může být svébytným vyjádřením uměleckých a designérských autorských přístupů.

FUD bile logocz

eu

evropská unie

evropský fond pro regionální rozvoj

investice do vaší budoucnosti

sociální sítě

facebook

instagram

youtube

 

adresa

univerzitní 28, 306 14 plzeň

www.fdu.zcu.cz

GPS: 49°43'30.7"N 13°20'54.7"E