Hele, kniha... popáté

vernisáž: úterý, 05 duben 2016
od: středa, 06 duben 2016
do: neděle, 01 květen 2016

Výstava Hele, kniha... ještě zdaleka nevyčerpala své možnosti. Její páté uvedení je opět jiné a připravené na míru galerii, tentokrát ve Žďáru nad Sázavou v Galerii Stará radnice.

Stěžejní linií výstavy jsou práce ateliéru Komiksu a ilustrace pro děti, vedeného doc. M. A. Barbarou Šalamounovou, který se na výstavě představuje výběrem nejlepších bakalářských a diplomových prací, vytvořených během posledních čtyř let. Divákovi se nabízí ilustrace v celé škále svých podob. Od klasického obrázkového doprovodu pohádkových knížek, přes omalovánky a prostorové pop-up knihy až po komiks. Ilustrace zde nejsou jen estetickou součástí knih, ale často plní též funkci didaktickou. Pomáhají nejen dětskému čtenáři snáze si udělat představu o daném tématu ale i jej subjektivně prožít.

To platí zejména u souboru osmi komiksových sešitů, realizovaných ve spolupráci Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara ZČU a města Plzně. Za pozornost stojí i kniha Aleny Krchové, Jednoho podzimního dne, která v minulém roce získala Cenu ministryně školství i Cenu rektora ZČU.
Nejmenší návštěvníci výstavy ocení velkou rozkládací knihu.Nové je i spojení ilustrace a techniky lentikulárního tisku.

Dalším významným účastníkem projektu je ateliér Mediální a didaktické ilustrace, kde se můžete setkat jak s autorskými příběhy, tak se známými tituly, jako je například Pan Tau nebo Povídky Bohumila Hrabala v originálním zpracování studentů ateliéru.

Kniha a tvarování papíru Vás vtáhne svými kouzelnými příběhy a řemeslně zpracovanými knihami do světa fantazie. Práce studentů tohoto ateliéru vynikají především originální ruční vazbou, která knihu posouvá dál k uměleckému objektu, který můžete vnímat všemi smysly.

Ateliér Ilustrace a grafiky zaměřuje pozornost na ruční zpracování a zejména tisk. Studenti se setkávají s technikami, jako jsou kamenotisk, sítotisk, litografie, serigrafie, nebo s ruční sazbou písma. Ze samostatných tisků pak poskládají živé umělecké knihy, které svým technickým zpracováním dosahují té největší úrovně kvality.

Výstava je připravena jako interaktivní, všechny vystavené knihy lze prohlížet a vnímat je také hapticky. Výstava si klade za cíl dokázat, že i v době informačních technologií je kniha stále důležitým prostředkem komunikace a nositelem informace a zároveň může být svébytným vyjádřením uměleckých a designérských autorských přístupů.