Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara

nahoru >

Pelikán - Corbi

 

Nová výstava va Galerii Ladislava Sutnara představí dva velikány designu.

vernisáž: středa, 01 červen 2016
od: čtvrtek, 02 červen 2016
do: sobota, 25 červen 2016

František Pelikán tvořil téměř 40 let tvář českého designu, vystudoval na VŠUP ve Zlíně Tvarování strojů a nástrojů a na Institutu průmyslového designu v Praze designérské oddělení zaměřené na návrhy elektrických lokomotiv. Byl neúnavným propagátorem oboru design na ZČU, o nějž se zasazoval až do svého skonu po těžké nemoci v roce 2016. Vystavoval na celé řadě kolektivních akcí u nás i v zahraničí a stal se mimo jiné držitelem ocenění Dobrý design za návrh interiéru tramvaje 14T nebo řady portálových obráběcích center FVC 100 – 160. Jeho tvorba byla vysoce hodnocena zejména pro čistotu základního a tvarového konceptu, řešení jednotlivých komponent a detailů přispívající k humanizaci a zatraktivnění designu. Sám definoval své zásady takto: „K nejdůležitějším metodám, které využívám, patří správné vymezování pojmů, analýza problémových situací, strukturované chápání objektů, posuzování jejich vnitřních vazeb a vazeb na okolí, respektování požadavků úrovňové vyváženosti a synergických aspektů."

Od roku 1996 přednášel na Fakultě elektrotechnické ZČU průmyslový design a od roku 2001 se stal odborným asistentem na Fakultě pedagogické. František Pelikán byl v roce 2004 jedním ze spoluzakladatelů Ústavu umění a designu, dnešní Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara. Založil zde a vedl dvě designové specializace a na půdě této školy působil až do svého nedávného skonu. Vedle své pedagogické práce
se v posledních letech nadále věnoval i své vlastní tvůrčí práci:

2005 / design kabiny (exteriér a interiér) lehkého užitkového automobilu pro anglickou firmu VECTRA
2002,2003 / designérské návrhy tuningové úpravy osobních vozů ŠKODA OCTAVIA a FABIA, OPEL CORSA pro ELIS-PLAST Chrást u Plzně.
2007 / design interiéru tramvaje 14T pro DP Hlavního města Prahy, společně s Michalem Horáčkem, Exact Technology, výrobce ŠKODA TRANSPORTATION
2007 / design Řady portálových obráběcích center FVC 100 – 160, výrobce Strojírna Tyc, Mýto
2008 / design – exteriér a interiér vozů metra Petrohrad, ŠKODA TRANSPORTATION

Ateliér Designu pod vedením Františka Pelikána vychoval desítky nadějných a úspěšných designérů, kteří již za dob studií dosahovali ceněných výsledků a umisťovali se v soutěžích na předních příčkách. Posledním velkým projektem, který studenti se svým pedagogem zrealizovali, je úspěšný elektromobil Yo!, který si vysloužil mnohá slova uznání z řad laické i odborné veřejnosti. Odkaz Františka Pelikána bude dále žít nejen v jeho realizacích, ale také ve studentech, které vychoval.

František Pelikán nás opustil 7. května 2016 po statečném boji s těžkou nemocí.

Více než 27 let tvoří automobilový design pro značku Pininfarina - Maurizio Corbi, designér s vášní italského mistra, jehož talent a dovednosti ho vynesly až mezi designérskou elitu. Geniální design ostře kontrastuje se skromností autora nejprodávanějších a nejexotičtějších modelů vozů Ferrari. Jeho práce je stěžejní v návrzích vozů světové třídy, jako jsou Ferrari 500 Maranello, Ferrari F50 a Ferrari 355. Jako hlavní designér vytvořil návrh Ferrari California 2009 - které bylo představeno v roce 2008 na Paris Auto Show a v průběhu roku 2011 byla série tohoto vozu vyprodána. Aktuálně Corbiho konstrukční koncepce aplikují ve vývoji Ferrari a u dalších evropských výrobců automobilů. Pininfarina nedávno ocenila Maurizia Corbi za jeho práci u příležitosti 25. výročí spolupráce s touto firmou.

Maurizio Corbi se od dětství věnoval detailní kresbě automobilů a dalších dopravních prostředků a snažil se docílit dokonalého, reálného zobrazení. Vystudoval Římskou univerzitu, kde za svoje designové návrhy získal řadu ocenění. Jeho profesionální designérská kariéra započala v roce 1983 u italského výrobce interiérových komponentů do letadel – Aviointeriors. Automobilovému designu se Corbi začal věnovat díky spolupráci s designérem a podnikatelem Nucciem Berotne v jeho turínském studiu. V roce 1989 přijal pozici u značky Pininfarina, která spolupracuje na designu Ferrari automobilů už více než 55 let.

Vášeň pro detailní kresbu automobilů Corbiho neopustila a souběžně se svojí prací v automobilovém průmyslu se dále zdokonaloval v detailních kresbách a malbách vozidel. V roce 1994 je poprvé představil na výstavě Liberia dell´ Automobile Art v Miláně a okamžitě se dostal do uměleckého povědomí díky nevšední kombinaci hyperrealistické kresby s technickou expertizou. Jeho výjimečně detailní práce a dovednosti
v projektování vytvořily celosvětovou poptávku po Corbiho uměleckých dílech - byl uveden na výstavách
a v mnoha automobilových publikacích v Itálii, Francii, Německu, Švýcarsku, Brazílii, Argentině, Mexiku, Japonsku, Číně a ve Spojených státech amerických.

Všechna Corbiho díla jsou kreslená ručně, pracuje s akvarelem a technikou airbrush. Na finální podobu svých děl uplatňuje postup, který se používá právě při navrhování nových vozů Ferrari. Výběr z jeho tvorby budou moci obdivovat i návštěvníci Galerie Ladislava Sutnara.

Vedle práce pro společnost Pininfarina, která je uznávanou značkou italského automobilového designu, učí Maurizio Corbi automobilový design na Institutu umění a užitého designu v Turíně. Fakultu designu a umění Ladislava Sutnara ZČU navštívil Maurizio Corbi na pozvání doc. Františka Pelikána již dvakrát – poprvé při příležitosti křtu studentského elektromobilu YO! a workshopu pro studenty v únoru 2015, podruhé pak v říjnu 2015, kdy vedl další workshop v rámci mezinárodního setkání vysokých uměleckých škol DesignMeeting 2015.

Maurizio Corbi bude osobně přítomen na vernisáži výstavy.

FUD bile logocz

eu

evropská unie

evropský fond pro regionální rozvoj

investice do vaší budoucnosti

sociální sítě

facebook

instagram

youtube

 

adresa

univerzitní 28, 306 14 plzeň

www.fdu.zcu.cz

GPS: 49°43'30.7"N 13°20'54.7"E