Pelikán - Corbi

Nová výstava va Galerii Ladislava Sutnara představí dva velikány designu.

vernisáž: středa, 01 červen 2016
od: čtvrtek, 02 červen 2016
do: sobota, 25 červen 2016

František Pelikán tvořil téměř 40 let tvář českého designu, vystudoval na VŠUP ve Zlíně Tvarování strojů a nástrojů a na Institutu průmyslového designu v Praze designérské oddělení zaměřené na návrhy elektrických lokomotiv. Byl neúnavným propagátorem oboru design na ZČU, o nějž se zasazoval až do svého skonu po těžké nemoci v roce 2016. Vystavoval na celé řadě kolektivních akcí u nás i v zahraničí a stal se mimo jiné držitelem ocenění Dobrý design za návrh interiéru tramvaje 14T nebo řady portálových obráběcích center FVC 100 – 160. Jeho tvorba byla vysoce hodnocena zejména pro čistotu základního a tvarového konceptu, řešení jednotlivých komponent a detailů přispívající k humanizaci a zatraktivnění designu. Sám definoval své zásady takto: „K nejdůležitějším metodám, které využívám, patří správné vymezování pojmů, analýza problémových situací, strukturované chápání objektů, posuzování jejich vnitřních vazeb a vazeb na okolí, respektování požadavků úrovňové vyváženosti a synergických aspektů."

Od roku 1996 přednášel na Fakultě elektrotechnické ZČU průmyslový design a od roku 2001 se stal odborným asistentem na Fakultě pedagogické. František Pelikán byl v roce 2004 jedním ze spoluzakladatelů Ústavu umění a designu, dnešní Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara. Založil zde a vedl dvě designové specializace a na půdě této školy působil až do svého nedávného skonu. Vedle své pedagogické práce
se v posledních letech nadále věnoval i své vlastní tvůrčí práci:

2005 / design kabiny (exteriér a interiér) lehkého užitkového automobilu pro anglickou firmu VECTRA
2002,2003 / designérské návrhy tuningové úpravy osobních vozů ŠKODA OCTAVIA a FABIA, OPEL CORSA pro ELIS-PLAST Chrást u Plzně.
2007 / design interiéru tramvaje 14T pro DP Hlavního města Prahy, společně s Michalem Horáčkem, Exact Technology, výrobce ŠKODA TRANSPORTATION
2007 / design Řady portálových obráběcích center FVC 100 – 160, výrobce Strojírna Tyc, Mýto
2008 / design – exteriér a interiér vozů metra Petrohrad, ŠKODA TRANSPORTATION

Ateliér Designu pod vedením Františka Pelikána vychoval desítky nadějných a úspěšných designérů, kteří již za dob studií dosahovali ceněných výsledků a umisťovali se v soutěžích na předních příčkách. Posledním velkým projektem, který studenti se svým pedagogem zrealizovali, je úspěšný elektromobil Yo!, který si vysloužil mnohá slova uznání z řad laické i odborné veřejnosti. Odkaz Františka Pelikána bude dále žít nejen v jeho realizacích, ale také ve studentech, které vychoval.

František Pelikán nás opustil 7. května 2016 po statečném boji s těžkou nemocí.

Více než 27 let tvoří automobilový design pro značku Pininfarina - Maurizio Corbi, designér s vášní italského mistra, jehož talent a dovednosti ho vynesly až mezi designérskou elitu. Geniální design ostře kontrastuje se skromností autora nejprodávanějších a nejexotičtějších modelů vozů Ferrari. Jeho práce je stěžejní v návrzích vozů světové třídy, jako jsou Ferrari 500 Maranello, Ferrari F50 a Ferrari 355. Jako hlavní designér vytvořil návrh Ferrari California 2009 - které bylo představeno v roce 2008 na Paris Auto Show a v průběhu roku 2011 byla série tohoto vozu vyprodána. Aktuálně Corbiho konstrukční koncepce aplikují ve vývoji Ferrari a u dalších evropských výrobců automobilů. Pininfarina nedávno ocenila Maurizia Corbi za jeho práci u příležitosti 25. výročí spolupráce s touto firmou.

Maurizio Corbi se od dětství věnoval detailní kresbě automobilů a dalších dopravních prostředků a snažil se docílit dokonalého, reálného zobrazení. Vystudoval Římskou univerzitu, kde za svoje designové návrhy získal řadu ocenění. Jeho profesionální designérská kariéra započala v roce 1983 u italského výrobce interiérových komponentů do letadel – Aviointeriors. Automobilovému designu se Corbi začal věnovat díky spolupráci s designérem a podnikatelem Nucciem Berotne v jeho turínském studiu. V roce 1989 přijal pozici u značky Pininfarina, která spolupracuje na designu Ferrari automobilů už více než 55 let.

Vášeň pro detailní kresbu automobilů Corbiho neopustila a souběžně se svojí prací v automobilovém průmyslu se dále zdokonaloval v detailních kresbách a malbách vozidel. V roce 1994 je poprvé představil na výstavě Liberia dell´ Automobile Art v Miláně a okamžitě se dostal do uměleckého povědomí díky nevšední kombinaci hyperrealistické kresby s technickou expertizou. Jeho výjimečně detailní práce a dovednosti
v projektování vytvořily celosvětovou poptávku po Corbiho uměleckých dílech - byl uveden na výstavách
a v mnoha automobilových publikacích v Itálii, Francii, Německu, Švýcarsku, Brazílii, Argentině, Mexiku, Japonsku, Číně a ve Spojených státech amerických.

Všechna Corbiho díla jsou kreslená ručně, pracuje s akvarelem a technikou airbrush. Na finální podobu svých děl uplatňuje postup, který se používá právě při navrhování nových vozů Ferrari. Výběr z jeho tvorby budou moci obdivovat i návštěvníci Galerie Ladislava Sutnara.

Vedle práce pro společnost Pininfarina, která je uznávanou značkou italského automobilového designu, učí Maurizio Corbi automobilový design na Institutu umění a užitého designu v Turíně. Fakultu designu a umění Ladislava Sutnara ZČU navštívil Maurizio Corbi na pozvání doc. Františka Pelikána již dvakrát – poprvé při příležitosti křtu studentského elektromobilu YO! a workshopu pro studenty v únoru 2015, podruhé pak v říjnu 2015, kdy vedl další workshop v rámci mezinárodního setkání vysokých uměleckých škol DesignMeeting 2015.

Maurizio Corbi bude osobně přítomen na vernisáži výstavy.