Intervence

31.8. - 14.9. Künstlerhaus Andreasstadtel, Regensburg

od: středa, 31 srpen 2016
do: středa, 14 září 2016

Sergey Lelyukh je absolventem bakalářského programu oboru Užité fotografie na Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara. V současnosti studuje navazující magisterský program a dál rozvíjí svůj tvůrčí potenciál.

„Jaký jsem si zadal cíl v této sérii fotografií? Rozhodně pro mě bylo prioritou úvodní téma. Toto téma cítím velmi mnohostranně, a pro každý aspekt chci najít místo ve své práci. Chci najít intervenci tam, kde ji obvykle nevidíme, ale můžeme ji tam cítit. Chtěl jsem, aby fotografie měly dokumentární charakter. Z důvodu že tento pojem pochází z politiky, jsem chtěl, aby byl v mé práci cítit nějaký politický podtext. Ale myslím si, že jedním z hlavních problémů je kombinace dokumentární fotografie a zásahu různých způsobů postprodukce, při zpracování fotografií. Postprodukce, která ukáže intervenci přímo ve fotografii samotné. Chci najít způsob zpracování, který mi pomůže zdůraznit a identifikovat projevy intervence v obsahu fotografií, ale zároveň to provést tak, aby tyto úpravy nebyly v rozporu s vnímáním fotografie jako dokumentu."

Pro realizaci své práce si Sergey vybral Rusko – zemi, která mnohokrát zažila všechny možné druhy intervence, ale zároveň má sama za sebou intervence do jiných zemí. Nejen myšlenková propracovanost, ale také intervence autora do fotografií v jejich postprodukci daly vzniknout jedné z nejlepších prací akademického roku 2013/2014, která byla od té doby prezentována na několika výstavách toho nejlepšího z Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara. Za všechny např. v rámci Špičky ledovce (tradiční výstava nejlepších absolventských prací) nebo v rámci Unie umění a designu (pedagogové a vybraní absolventi vystavovali své práce ve Foyer Nové scény Divadla J. K. Tyla v Plzni).