Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara

nahoru >

2296 KILO Komiksů, ILustrací, Objektů

V úterý 27. března se uskutečnila v historické budově Poštovního muzea v Praze vernisáž výstavy „2296 KILO – Komiksů, ILustrací, Objektů", která představuje výběr prací studentek a studentů ateliéru Komiks a ilustrace pro děti.

vernisáž: úterý, 27 březen 2018
od: středa, 28 březen 2018
do: neděle, 10 červen 2018

Úvodní slovo pronesli Jiří Střecha, ředitel Poštovního muzea a Barbara Šalamounová, vedoucí ateliéru Komiks a ilustrace pro děti. Zahájení výstavy hudebně doprovodili dva mladí hudebníci, Filip Kafka hrou na kytaru a Mia Kolínská hrou na housle.

Poštovní muzeum bylo založeno 18. prosince 1918 tedy ve stejný den, kdy byly vydány první poštovní známky Československa. Od doby svého vzniku vystřídalo několik působišť a do svých nynějších prostor, zrestaurovaného obytného barokního domu ze 17. století tzv. Vávrova mlýna, se muzeum přestěhovalo v roce 1988. Pozornosti návštěvníků by neměly uniknout salonky v prvním patře, jejichž zdi vyzdobil nástěnnými malbami Josef Navrátil.

V tomto kouzelném prostředí se veřejnosti představují práce studentů a studentek plzeňské fakulty. Vernisáž si nenechalo ujít jak laické, tak odborné publikum. Mezi návštěvníky jste mohli potkat např. historičku umění a publicistku Blanku Stehlíkovou ale i Richarda Podaného, předního překladatele nejen komiksů, jehož autorskou báseň převedenou do formy komiksu studentkou Barborou Mrázkovou, si můžete na výstavě též prohlédnout. Přišli se podívat i zástupci z řad nakladatelů a jak se sami vyslovili, bylo jim potěšením spatřit pestrost nabídky a hravost výstavy.

Ateliér na výstavě představuje šíři pojmů ilustrace a komiks, ale i jejich přesahy do jiných odvětví. Před divákem se otevírají komiksy, pop-upové knihy, naučné ilustrace, dětské ilustrované knížky, svou podobu mění lentikulární tisky, připomínají se ilustrované plakáty i dětství prostřednictvím leporel, hraček a loutek.

K výstavě byla vydána dopisnice s přítiskem a navrženo příležitostné poštovní razítko. Autorem motivu na dopisnici je Matej Jurkáček, razítko nakreslila Tereza Koutníková, oba studenti posledního ročníku bakalářského studia. V sobotu 7. dubna od 9.00 do 17.00 byla v muzeu otevřena příležitostná poštovní přepážka a zájemci z řad filatelistů si mohli dopisnici zakoupit, nechat orazit a podepsat autory.

Další složkou, kterou si návštěvníci mohou odnést, je osmistranná brožura plná hravých výtvarných úkolů pro malé i velké nadšence, která byla koncipována z prací vedoucí a asistentky ateliéru, a také z bakalářských i magisterských prací absolventek.

Součástí výstavy dále budou doprovodné workshopy, které si připravili studenti a absolventi ateliéru:
14. dubna od 14.00 do 16.00 – Komiks – pro děti od 8 do 15 let s Vítem Kovářem
28. dubna od 14.00 do 16.30 – Ilustrace – pro děti od 6 do 15 let s Kamilou Pokornou a Janou Hylmarovou
12. května od 14.00 do 16.30 – Pop-up pro děti a mládež od 10 let s Annou Kucharčíkovou

Reportáž o výstavě obsahující interaktivní prvky a činnosti ateliéru odvysílala ČT Art v událostech v kultuře. Sledujte od 7:11 minuty zde

Děkujeme všem, kteří si udělali čas a na vernisáž přišli a především děkujeme Poštovnímu muzeu a jeho zaměstnancům za krásné prostory a vstřícnou spolupráci.

doc. Barbara Šalamounová

 

 

FUD bile logocz

eu

evropská unie

evropský fond pro regionální rozvoj

investice do vaší budoucnosti

sociální sítě

facebook

instagram

youtube

 

adresa

univerzitní 28, 306 14 plzeň

www.fdu.zcu.cz

GPS: 49°43'30.7"N 13°20'54.7"E