Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara

nahoru >

"Čínský znakový plakát" v Galerii Ladislava Sutnara

Na výstavě Chinese Characters Poster in the Czech Republic (Čínský znakový plakát v České republice) bude prezentována kolekce stovky plakátů od 80 designérů ze tří čínských oblastí – Pekingu, Macao a Tchaj-wanu. Výstava je v Galerii Ladislava Sutnara k vidění do 23. června.

vernisáž: středa, 30 květen 2018
od: čtvrtek, 31 květen 2018
do: sobota, 23 červen 2018

Smyslem akce je setkání a sdílení čínské kultury prostřednictvím znakového písma. Kolekce vystavených autorských plakátů s důrazem na propojení lokálních čínských designérů, kteří budou své práce konfrontovat s prostředím české vizuální scény v oblasti grafického designu, vzešla ze spolupráce čínského kurátora a grafického designéra Li Xu a české kurátorky Lenky Sýkorové s týmem Galerie Ladislava Sutnara v Plzni.

Součástí výstavy jsou přednášky některých z tvůrců jak na Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara ZČU v Plzni, tak i na Fakultě umění a designu UJEP v Ústí nad Labem.

Výstava čínského plakátu se v České republice v takovémto rozsahu odehrává poprvé. Umělci se vyjadřují prostřednictvím jasných vyjádření formou plakátu propojující text a vizuální sdělení. Právě ona práce se znakovým písmem je pro danou výstavu nejdůležitější. Ukazuje totiž na rozdílnosti západních evropských tradic v oblasti typografie a dálného východu konkrétně Číny. Právě zde je kladen důraz u čínských znaků na ztišený vizuální jazyk, který nehlučně vyjadřuje svoji ideu. Propojení fyzické a mentální síly u kaligrafie je hlavním poselstvím této výstavy.

Výstava přestavuje tři lokální oblasti. První je kolekce plakátů designérů z Pekingu a dalších měst. Jedná se o 20 prací zahrnující díla Li Xu, Li Hhongy Ang, Chennan, Eric Chan, Zhoufeng, Gary Tong, Jiangjie a dalších. Specifika čínského grafického designu jsou založena na dlouhé tradici kaligrafie, které vytváří prostředí k pokornému přístupu v tvorbě s ohledem na předchozí generace umělců. Současní autoři tak vyjadřují čínskou filosofii skrze komunikační médium – autorský plakát. Kaligrafie neboli kreslení písma umožňuje jedinečnou cestu improvizace v okamžiku psaní. Jedná se o nejabstraktnější a nejvznešenější umění v čínské kultuře. Je to propojení umění a čínské filozofie. Čínská tušová technika vytváří umělecké dílo z pohledu myšlenky – ideje a to formou jasné artikulace výtvarného rukopisu daného autora. Bezprostřední malba či kresba odráží charakter tvůrce. Důležitou roli zde hrají duchovních cvičení – koordinace mysli a těla s cílem sdělit nejlepší formou daný obsah, což v evropském prostředí v oblasti výtvarné kultury není běžnou praxí.

Druhou prezentovanou oblastí je Macao. Práce 16 designérů představují přední tvůrce – Ck Chiwai Cheang, Bob Lei, Hong Ka Lok a další. Vystavené plakáty umožňují poprvé v České republice zhlédnout plakáty z této oblasti a rozšířit si tak horizont znalostí o grafický design z Macao, který dokazuje vysokou mezinárodní úroveň. Třetí polohou výstavy je prezentace plakátů designérů z Tchaj-wanu – Horng-Jer Lin, Ling-Hung, Sophia Shih, Ming-Lung Yu, Wei-Che Sun, Fang-Pang Chang, Sameta Tseng a dalších, kteří poukazují na krásu čínských znaků. Jejich práce transformují slova do vizuálních symbolů, které snoubí formu, barvu a význam dohromady s ohledem na starověkou tradici. Současně jak se dnešní čínští grafičtí designéři ohlížejí do minulosti, tak se i otevírají mezinárodní spolupráci, a tím reformují znakové písmo a poukazují na jeho konceptuální krásu v novém životě. Na současné výstavě využívají čínských znaků jako základního konceptu pro své plakáty. Čínské písmo je živou grafikou, která vypráví příběhy každodenního života. Znaky vizuálně komunikují, a tak budují mosty mezi lidmi.

Fotoreport z vernisáže: Said Ismail

 

Li Xu a Lenka Sýkorová

 

FUD bile logocz

eu

evropská unie

evropský fond pro regionální rozvoj

investice do vaší budoucnosti

sociální sítě

facebook

instagram

youtube

 

adresa

univerzitní 28, 306 14 plzeň

www.fdu.zcu.cz

GPS: 49°43'30.7"N 13°20'54.7"E