Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara

nahoru >

Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara vydala publikaci Pilseñ

pondělí, 27 srpen 2018 00:00

Projekt Pilseñ byl realizován pod vedením Renáty Fučíkové, odborné asistentky ateliéru Mediální a didaktické ilustrace. 

Před dvěma lety se zrodil nápad vytvořit nějaké ilustrované dílo o české minulosti a mexické současnosti čtvrti Pilsen v Chicagu. Jeho iniciátorkou byla hispanistka z University of Chicago, Irena Čajková, rodačka z Čech. Společně jsme navštívily fakultu, prošly se Plzní. Několik týdnů nato jsem začala působit v ateliéru Mediální a didaktické ilustrace. Jedna z prvních prací, kterou jsem zadala napříč ateliérem, byly právě tyto ilustrace mapující historii české a americké Plzně. Práce vznikaly po dobu dvou semestrů, nejprve se zpracovávala nám známá česká historie, ve druhém semestru jsme dostali z Chicaga podklady pro historii americkou. Vznikl velmi rozmanitý a emotivní celek sjednocený tlumenou barevnou stylizací. Z něj jsme pak vytvořili výstavu a v létě fakulta vydala i dárkovou knižní publikaci tvořenou ilustracemi našich studentů. Grafickou čistotu a jednotu výstavy i knihy měl na starosti Jakub Heyduk z ateliéru Grafického designu. Kniha je velkoryse pojatá, do desek jsme nechali vyrazit výsek ve tvaru loga celého projektu, písmene "ñ". Výsekem prosvítá modrá předsádka, která symbolizuje americkou Pilsen.

17. srpna byla v Chicagu, v galerii Citlalin v chicagské čtvrti Pilsen, zahájena výstava těchto ilustrací a zároveň odhalen murál, který vytvořili naši tři studenti: Lucie Šťastná, Tomáš Staněk a Josef Sedlák. Ukázalo se, že náš záměr vyložit současným mexickým obyvatelům historii chicagské čtvrti Pilsen byl správný. Kniha i výstava vyvolaly opravdový zájem. Autoři murálu byli vybráni na základě ateliérové soutěže, výsledek hlasování mezi finalisty byl vyrovnaný, autor druhého finálního návrhu, Martin Kelbl, pojede svůj murál realizovat v následujícím roce.

Děkujeme tedy všem, kteří se na úspěchu celého chicagského projektu podíleli: hispanistce Ireně Čajkové (University of Chicago), panu děkanovi Josefu Mišterovi (FDULS), panu konzulovi Bořku Lizcovi (konzulát ČR v Chicagu), T. G. Masaryk Czech School v Chicagu, tiskárně NAVA v Plzni, organizaci Sister Cities a mnoha dalším institucím. A za úžasnou a přínosnou reprezentaci naší fakulty děkujeme Lucii Šťastné, Tomáši Staňkovi a Josefu Sedlákovi.

Renáta Fučíková, odborná asistentka ateliéru Mediální a didaktické ilustrace

„Expedice Chicago" očima jednoho z autorů murálu Tomáše Staňka, studenta magisterského stupně ateliéru Ilustrace.

„Díky štědrosti fakulty, která nám zaplatila letenky, jsme 11. srpna ráno nastoupili do letadla a s přestupem ve Varšavě zamířili směrem na západ. Ještě večer po příletu jsme se s naší průvodkyní a duchovní spolumatkou celé cesty Irenou Čajkovou, stihli podívat na vernisáž místní streetartové komunity v galerii Outpost v srdci čtvrti Pilsen. Tato, byvši dříve založena českými imigranty, je dnes převážně mexická a hispánská, murály a streetart zde tedy kvetou měrou v Americe jinak vzácnou.

Po vyčerpávající společenské události a se spánkovým dluhem jsme se přesunuli na předměstí Cicero do školy T. G. Masaryka, toho času centra české komunity, značně již rozdrobené po západním předměstí. Díky pohostinnosti Ireny Čajkové a manželů Moldových, bydlících ve školnickém bytě, jsme měli postaráno o střechu nad hlavou a zázemí. Druhý den jsme jeli na severní předměstí pro spreje, které je v Chicagu zakázáno prodávat, ač zde v roce 1947 technologie spreje byla vynalezena. Též jsme absolvovali krátkou prohlídku univerzitního kampusu, kde Irena Čajková učí, včetně sochy Albína Poláška, připomínající památku TGM.

V pondělí 13. srpna jsme začali malovat zeď na 16th street, úsek o zhruba 30ti metrech. Na něm měl podle dohody vzniknout murál na památku stoletého výročí založení republiky, na němž dominoval T. G. Masaryk v doprovodu své ženy, na druhé straně mu sekundoval Antonín Čermák, starosta Chicaga v třicátých letech, narozený v Kladně. Mezi nimi se skví česká vlajka s letopočty 1918 a 2018 a horizont tvoří skyline Plzně a Chicaga s nejvýznamnějšími stavbami. Celá malba je doplněna nápisy Pilsen a Chicago. Až do čtvrtečního večera jsme trávili dny v potu tváře u zdi, večery pak využívali k poznávání čtvrti Pilsen, kde murál vznikal.

Ve čtvrtek večer jsme v galerii a komunitním centru Citlalin za pomoci majitele Gustáva nainstalovali výstavu ke knize Pilseñ. V pátek se nejprve konalo „odhalení" murálu za přítomnosti radního D. Solise, kulturní atašé z Washingtonu Šárky Vamberové, zástupců české komunity, Sister Cities a dalších spřátelených organizací. Posléze se pokračovalo na vernisáž výstavy, kde jsme za dobrovolný příspěvek rozdávali publikace Pilseñ, jedli se tradiční české záviny a hrála střídavě (a nakonec společně) folklórní česká a mexická kapela. Tato vydařená událost byla neoficiálním zahájením Pilsen Festu, mexické sousedské akce odehrávající se taktéž v centru Pilsen. Zde jsme oba víkendové dny měli stánek, za dobrovolný příspěvek rozdávali publikaci Pilseñ, vlastní tiskoviny a knihy Renáty Fučíkové, druhé duchovní matky naší mise. Po čtyřech dnech strávených v neighbourhoodu jsme poznali ulice i z jiné, slavnostnější stránky a navázali jsme další kontakty s místními umělci a hudebníky, jakož i se známými a festivalovými existencemi všeho druhu.

Zbylé čtyři dny jsme strávili již v turistickém režimu. Díky finanční i jiné pomoci a ochotě FDULS, Ireny Čajkové a Carmen Mora, pracovnice místní radnice, jsme se stihli podívat do the Art Institute of Chicago, Museum of Contemporary Art, akvária, navštívit Willis Tower, Chinatown, dům F. L. Wrighta a český konzulát, projít a lodí projet centrum města, prohlédnout knihkupectví a galerie a nechat v nich i několik svých prací, naopak místní publikace přivézt do Česka. V pestré paletě zážitků neopomenutelnou roli hrálo také jídlo, důležitý to kulturní prvek, protože téměř pokaždé jsme se stravovali na ulici nebo v restauracích a měli jsme tak možnost poznat mnoho vrstev mexické kuchyně, v Česku těžko dostupné. V žádném případě nebude prázdnou frází ani zdvořilostí, když napíšu, že čtrnáctidenní cesta do Chicaga pro nás byla jedním ze silných, formativních zážitků a jsme za ni neskonale vděčni všem, kdo nám k ní pomohli."

Naposledy změněno pátek, 31 srpen 2018 10:26

FUD bile logocz

eu

evropská unie

evropský fond pro regionální rozvoj

investice do vaší budoucnosti

sociální sítě

facebook

instagram

youtube

 

adresa

univerzitní 28, 306 14 plzeň

www.fdu.zcu.cz

GPS: 49°43'30.7"N 13°20'54.7"E