Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara

nahoru >

Vynikající studenti převzali stipendia

úterý, 02 říjen 2018 00:00

Celkem 33 vynikajících studentů a doktorandů Západočeské univerzity v Plzni a Lékařské fakulty v Plzni Univerzity Karlovy převzalo v úterý 2. října při slavnostním obřadu v Malém sále Měšťanské besedy stipendia rektora ZČU, Plzeňského kraje a města Plzně.

Mimořádné stipendium rektora uděluje každoročně Západočeská univerzita studentům, kteří svoji alma mater reprezentují na mezinárodních vědeckých, kulturních či sportovních soutěžích a dosahují vynikajících výsledků. „Setkání se studenty je pro mě vždy velmi příjemné a inspirativní. Shodou okolností v těchto dnech, kdy od začátku semestru uběhl teprve týden, je příležitostí k setkání více, což mě těší. Včera jsem provázel nové studenty kampusem, dnes můžu těm, kteří vynikajícím způsobem reprezentují naši univerzitu, poděkovat a předat stipendia a odpoledne se se studenty potkám při akci Pivo s rektorem," vyjmenovává rektor Západočeské univerzity Miroslav Holeček, podle kterého studenti musejí vědět, že si univerzita váží jejich mimořádných aktivit i to, že se zajímá o jejich názory a postoje.

Při slavnostním obřadu předal rektor Miroslav Holeček 16 studentům Západočeské univerzity mimořádné stipendium. Sedm studentů bylo oceněno za mimořádné studijní výsledky a vynikající reprezentaci univerzity v odborných oblastech, dalších devět získalo stipendium za úspěchy v oblasti sportu. Mezi oceněnými byl také student ateliéru fashion design Adam Frk. Student v letošním roce získal prestižní hlavní ocenění v HDS/L Junior Award 2018, které převzal v březnu v düsseldorfské Gallery Shoes. Porota se na vítězi jednohlasně shodla. Na jeho obuvi kromě nesporných estetických kvalit ocenila též technologicky inovativní podrážky zaručující bezpečný pohyb v jakémkoliv terénu. Oceněnou kolekci „A STRONGER LOVING WORLD" tvoří čtyři páry kotníkových bot inspirovaných vojenskými uniformami. Každý pár má jinou barvu – černou, khaki, hnědou a námořnickou modř. Společně se svojí spolužačkou Michaelou Šimůnkovou se Adam Frk v Bruselu zvítězil v soutěži Shake the Future of the Footwear Sector kterou pořádá italská společnost Assocalzaturifici. Koncept obuvi 3FLT zaujme trojdílnou podrážkou, důrazem na ekologii a zapojením zákazníka do procesu navrhování.

Stipendium města Plzně získalo deset studentů z rukou prvního náměstka primátora města Plzně Martiny Baxy. Stipendia města Plzně jsou udělována už od roku 2006, cílí na studenty bakalářských, magisterských a doktorských studijních programů jednotlivých fakult plzeňských veřejných vysokých škol. Toto stipendium získala čerstvá absolventka mediální a didaktické ilustrace Zdeňka Kudrnová za svoji bakalářskou práci – knihu Urašima, která je monumentálním ztvárněním japonské pohádky. Podivuhodné a v závěru nešťastné putování mladého japonského rybáře za štěstím podtrhují rozměrné detaily podmořské fauny a flóry. Studentka se dále podílela na projektu Pilseñ, který vznikl pod vedením Renáty Fučíkové. Studenti ateliéru mediální a didaktické ilustrace v něm mapují pomocí ilustrací a krátkých textů v češtině a angličtině historii české Plzně od doby kamenné až po současnost. Zároveň se věnují i historii chicagské čtvrti Pilseñ, založené českými vystěhovalci a dnes obydlené mexickou komunitou. Výstava byla prvně prezentována v Galerii Ladislava Sutnara, kde byla součástí doprovodného programu Slavností svobody 2018. Jedná se o putovní projekt, který byl v létě vystaven v Chicagu, v současné době se představuje ve Washingtonu a bude putovat po dalších městech USA a ČR.

Náměstkyně hejtmana pro oblast školství a cestovního ruchu Ivana Bartošová předala sedm Stipendií Plzeňského kraje ve výši 20 000 korun nejlepším studentům a doktorandům, které navrhlo sedm fakult Západočeské univerzity v Plzni a Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Plzni. Plzeňský kraj uděluje stipendia od roku 2004 u příležitosti Dne boje studentů za svobodu a demokracii. "Velmi ráda se setkám s talentovanými mladými lidmi, kteří přispívají k rozvoji nejen Západočeské univerzity, ale šířením jejího dobrého jména reprezentují také Plzeňský kraj," uvedla náměstkyně hejtmana Ivana Bartošová. Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara doporučila ocenit tímto stipendiem čerstvého absolventa ateliéru socha a prostor Matěje Fröhlicha. Student ve své tvorbě řeší civilizační náměty – pocity ohrožení, nejistoty, obklíčení, samoty. Pracuje s kovem, který opracovává různými technikami od sváření po velkoformátové lepty, ve kterých se věnuje těm nejmenším formám života. Zúčastnil se mj. tvůrčího rezidenčního pobytu v Nepomuku, kde vytvořil trasu, která návštěvníky provázela pozoruhodnými částmi města. Projekt prezentoval veřejnosti za tmy, aby naplno vynikly světelné prvky, které v objektech hrály důležitou roli.

Jména všech oceněných, jimž velice blahopřejeme, naleznete zde.

Naposledy změněno pondělí, 08 říjen 2018 22:57

FUD bile logocz

eu

evropská unie

evropský fond pro regionální rozvoj

investice do vaší budoucnosti

sociální sítě

facebook

instagram

youtube

 

adresa

univerzitní 28, 306 14 plzeň

www.fdu.zcu.cz

GPS: 49°43'30.7"N 13°20'54.7"E