Další cena pro Adama Frka

pondělí, 03 září 2018 00:00

Student ateliéru fashion design přihlásil minikolekci obuvi Black Rain do soutěže o Cenu Nadace Jana Pivečky. Jeho tenisky a taška, určené hlavně do města, v této soutěži získaly zvláštní ocenění. Ocenění převzal na slavnostním ceremoniálu v rámci brněnského Mezinárodního veletrhu obuvi a koženého zboží KABO, který probíhal od 18. do 20. srpna.

fotogalerie

Do Brna přijel Adam už ověnčen zahraničními cenami. Letos zvítězil v mezinárodní soutěži HDS/L Junior Award 2018 vyhlašované německým svazem obuvnického průmyslu s kolekcí kotníkových bot vojenského stylu. Navíc byl součástí dvoučlenného týmu, který zvítězil v italském Miláně v evropské soutěži Shake the future of the footwear sector!

"Inspiraci pro minikolekci Black Rain jsem hledal v outdoorovém a vojenském oblečení. Hledal jsem funkční a estetické prvky, které by se daly přenést do designu tenisek a tašky určených hlavně do města. Tenisky jsem navrhoval tak, aby evokovaly rychlost a lehkost. Špička je asymetricky přestříkaná gumou. Tenisky mají zdvojený jazyk, přičemž první z nich chrání nárt proti vodě a vlhkosti. Kovová očka a průchodka vzadu na patě umožňují rychlé vázání. Poutka na jazyku a patě zase usnadňují nazouvání. Svršek je tvořen kombinací olivového nubuku a lesklé hověziny. Černá vepřovice je použita jako podšívka. Podrážka je prefabrikovaná z velmi lehkého materiálu. Tenisky jsem doplnil taškou přes rameno, která je z nepromokavého nylonu. Taška má hlavní úložný prostor na pogumovaný zip a dvě kapsy na trojzubec. Popruh přes rameno se karabinami připevní o čtyři D-kroužky podle potřeby a zapíná se na trojzubec s rychle uvolňovacím D-kroužkem. Jako název jsem zvolil slovní spojení Black Rain a k názvu jsem navrhl i logo, které je laserovým gravírováním vyobrazeno na štítcích", popisuje Adam Frk.

Do 12. ročníku soutěže o Cenu Nadace Jana Pivečky, která je organizována a sponzorována Nadací Jana Pivečky ve spolupráci s Českou obuvnickou a kožedělnou asociací ve Zlíně a akciovou společností Veletrhy Brno, se přihlásilo celkem 43 studentů s 65 exponáty z 6 odborných škol v České republice (ČR). Nadace touto soutěží navazuje na život a dílo pana Jana Pivečky, který podporoval mladé talenty. Soutěž proběhla ve třech kategoriích: 1. FUNNY SHOE věnovaná studentům prvních ročníků středních škol. 2. YOUNG SPIRIT určená pro mladé designéry - studenty vyšších ročníků středních škol. 3. PROFESSIONAL VIEW, do níž se hlásí studenti vysokých a vyšších odborných škol a mladé designéry z praxe do věku 30 let.. Vítězkou kategorie PROFESIONAL VIEW se stala Kristína Vontszemüová za kolekci obuvi a kabelek s názvem The - Forms. z Fakulty multimediálních komunikací, Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně.

Úroveň zaslaných kreseb, grafických návrhů, ale zejména hotových kolekcí obuvi a kožené galanterie byla velmi vysoká. Potěšující je také skutečnost, že se letos soutěže zúčastnil rekordní počet studentů i škol, z nichž vybírala patnáctičlenná odborná porota složená z předních designérů, pedagogů, zástupců odborných institucí a časopisů. Porota se letos shodla v bodovém hodnocení zejména u vítězných prací v kategorii Professional wiev, které měly poměrně značný bodový náskok před dalšími v pořadí.

Každá kategorie má svého vítěze, který získá diplom a voucher na zájezd do italského Milána na největší světový veletrh materiálů a komponentů pro výrobu obuvi a kožené galanterie Lineapelle a kapesné, vše v celkové hodnotě 10 tisíc korun na jednoho výherce, které vítězům udělí hlavní sponzoři soutěže.

„Na pánskou sportovní obuv a doplňky se zaměřuji už několik let a chci se tomuto směru dále věnovat," prozradil Adam Frk, který měl z dalšího ocenění velkou radost: „Když se někomu jinému líbí moje práce a ocení ji, je to asi vůbec nejvíc, co si můžu přát. Opravdu úžasný pocit." Přestože má před sebou ještě dva roky studia, už dnes má o své budoucnosti poměrně jasno: „Chtěl bych při studiu absolvovat i nějakou stáž v zahraničí. Rád bych získal zkušenosti jako designér nějaké větší firmy, abych poznal, jak to v obuvnickém průmyslu chodí."

Naposledy změněno úterý, 23 říjen 2018 11:24