obor

informace k přijímacímu řízení

o ateliéru

Design - designér jako vynálezce

Během bakalářského studia se studenti seznámí s mnoha nástroji, které designerům pomáhají představit své idee a nápady širokému publiku.
Budou to klasické výtvarné disciplíny, bude to fyzické i počítačové modelování. Projdeme si všechny potřebné techniky. Nahlídneme do světa virtuální reality. Naučí se připravovat systematické rešerše a o novém výrobku budeme přemýšlet z hlediska vyrobitelnosti i obecné užitečnosti.
Studium bude zaměřené na postupné seznamování posluchačů s materiály a řemeslem. Často budou své nápady přenášet v dílnách na makety a prototypy pomocí CNC frézování i 3D tisku. Výstupem studia bude bakalářská práce, kde student zúročí nabyté vědomosti.

Profil absolventa:

Cílem studia je ukázat studentům možnosti a pokusit se představit obor Design.
Náš absolvent bude mít povědomí o tom, jak se hledají potřebné informace a bude s nimi umět zacházet. Dokáže se sám orientovat a vybírat si témata, která jsou mu blízká a připadají mu smysluplná. Díky práci v týmu bude mít představu o blízkých oborech a kontakty v nich. Dokáže exaktně popsat své jednání a představit své výstupy.

Studium:

Během semestru se studenti obvykle setkají se dvěma až třemi tématy, které budou namixována tak, aby měli možnost předvést svoji kreativitu v koncepčních návrzích i se seznámili s řemeslnou a komerční stránkou designu.

Mobility design - měnící se a rozrůstající lidské aglomerace přinášejí nové možnosti i problémy. Využití automatizace, zohlednění vlivu stárnoucí populace a motivace cestujících k využití různých druhů dopravy. Přemýšlení o veřejném prostoru s důrazem na dopravu. Studenti se setkají s úkoly zaměřenými na hodnotové koncepty, vymýšlení nových systému či optimalizace stávajících druhů dopravy, stejně tak zkusí navrhování dopravních prostředků nadčasově a funkčně. S podporou nových technologií a využití znalostí stylingu.
Budou přinášet a představovat trendy pro další dekády.
Zlepšení prostředí kolem nás – hledání drobností, které zpříjemní všední den, zlepší život v okolí, přinesou radost. Může to být pěkná hračka, netopýří budka, nebo recyklace a přeměna odpadu v nový výrobek. Kreativitě se meze nekladou.

přijímací zkoušky

Upřesňující požadavky na elektronické portfolio pro 1. část přijímacího řízení:

Portfolio má představit co nejširší informaci o Vašich schopnostech, přičemž zhruba polovina prací by se měla vztahovat k Vámi zvolenému oboru (specializaci), kombinujte práce školní, vlastní i skici. Nebojte se představit i zdánlivě netématické projekty, kterým se věnujete (sport, divadlo, skauting atd.) Formát: obrázky v .jpg nebo ucelená prezentace v .pdf. Vhodným doplněním portfolia je i Váš motivační dopis. Můžete zde popsat, co od studia očekáváte. Tento dopis není povinný a není součástí hodnocení.

Příklady úkolů zadávaných ve 2. části přijímacího řízení jsou k dispozici zde.

Podrobné informace týkající se přijímacího řízení do bakalářského studia FDULS naleznete v sekci UCHAZEČ zde.

příprava na přijímací talentové zkoušky

V případě zájmu má uchazeč možnost před přijímacím řízením po předchozí domluvě konzultovat své domácí práce s vedoucím zvoleného ateliéru (kontakt: pí K. Parisis, tel. +420 377 636 801, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. ). Konzultace jsou poskytovány zdarma.

Jako přípravu na vlastní talentové zkoušky mohou uchazeči absolvovat v rámci placeného celoživotního vzdělávání na FDU celosemestrální umělecké kurzy (informace viz www.fdu.zcu.cz, sekce Celoživotní vzdělávání, kontakt Mgr. M. Jeriová, tel. 377 636 715, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. ) či intenzivní týdenní umělecké kurzy během každoroční mezinárodní letní školy umění ArtCamp (informace viz www.fdu.zcu.cz/artcamp kontakt: Mgr. M. Kohoutková, tel. +420 377 636 716, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. ).

Po splnění podmínek přijímacího řízení a následném přijetí na FDULS mohou být studentům tyto úspěšně absolvované kurzy při dodržení stanovených podmínek uznány v rámci svého studijního plánu jako absolvované.