Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara

nahoru >

NÁRODNÍ CENA ZA STUDENTSKÝ DESIGN 2018 bude prvně vyhlášena v Plzni

čtvrtek, 08 listopad 2018 13:04

Poprvé v Plzni proběhne vyhlášení 28. ročníku celostátní soutěže o Národní cenu za studentský design (NCSD 2018). Pro letošní rok bylo vybráno téma Vizuální komunikace. Slavnostní udílení cen vítězným autorům letošní NCSD 2018 se koná 16. listopadu od 17 hodin v kreativním prostoru DEPO2015. V Kavárně DEPO2015 bude možné sledovat živý přenos slavnostního ceremoniálu. Práce studentů nominovaných na NCSD budou k vidění na výstavě Nový (z)boží! / New G(o)od v Klempírně DEPO2015 do 25. listopadu 2018.

Národní cena za studentský design byla poprvé vyhlášena Design Cabinetem CZ v roce 2008. Navazuje však na soutěž, kterou organizovalo od roku 1991 do roku 2007 Design centrum České republiky, slaví tedy osmadvacáté výročí. Mladí designéři všech typů škol soutěžili o Národní cenu za studentský design a o ocenění Vynikající studentský design a Dobrý studentský design.

V roce 2012 se soutěž stala mezinárodní. Další změna nastala v roce 2014, kdy se rozdělila na dvě části – na obory patřící pod oblast vizuální komunikace a oblast produktového designu. Soutěží nezávisle na sobě v bienálovém rytmu. Rok 2018 patří pracím v široké škále vizuální komunikace. V roce 2019 budou soutěžit studentské práce v oborech produktového designu.

Vyhlašovatelem letošního ročníku soutěže jsou Design Cabinet CZ, nadace SUTNAR – NADACE RADOSLAVA A ELAINE SUTNAROVÝCH a DEPO2015, zahraničním partnerem je Slovenské centrum dizajnu.
Do letošního ročníku se přihlásilo 91 autorů s 95 pracemi, z 8 univerzit a 8 vyšších odborných škol a středních odborných škol. Jejich práce hodnotily tři nezávislé poroty: vysokoškolská porota byla složena z pedagogů vysokých škol a univerzit, středoškolská porota složená z pedagogů středních a vyšších odborných škol a národní porota byla složena z kurátorů muzeí, nezávislých expertů a nejlepších profesionálních designérů ČR. Celkem hodnotilo studentské práce 28 profesionálních vysokoškolských a středoškolských pedagogů, grafických designérů, expertů a kurátorů designu.

Poroty nominovaly v několikakolovém hodnocení k ocenění 44 prací. Jedna získala Národní cenu za studentský design 2018 * Grand, jedna Národní cenu za studentský design 2018 * JUNIOR, pět ocenění Excelentní studentský design 2018 a dvanáct cenu Dobrý studentský design 2018.

Vítěz Národní ceny za studentský design 2018 * GRAND získává cenu Českých center (týdenní rezidenční pobyt v některé z evropských metropolí se sídlem Českých center), luxusní hodinky ELTON hodinářská s vyrytým jménem, pobyt v Art Campu Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara ZUČ v Plzni, výrobky firem Tescoma s. r. o., IKEA ČR, knihu z produkce nakladatelství Albatros Media, a.s., roční předplatné časopisu Font a Brand & Stories. Vítěz Národní ceny za studentský design 2018 *JUNIOR obdrží pobyt v Art Campu Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara ZUČ v Plzni, knihu z produkce nakladatelství Albatros Media, a.s., výrobky firem Tescoma s. r. o., IKEA ČR a roční předplatné časopisů Font a Brand & Stories.

Nositelé ocenění Excelentní studentský design 2018 a Dobrý studentský design 2018 obdrží produkty firem Tescoma s. r. o., IKEA ČR, a knihu z produkce nakladatelství Albatros Media, a. s.
Zvláštní ceny udělují děkani vzdělávacích institucí, profesionální sdružení, muzea a odborné časopisy. Cenu Design Exit uděluje děkan Fakulty umění a designu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem (30 000 Kč), osm cen děkana Fakulty designu a umění Západočeské univerzity v Plzni představuje částku ve výši 56 000 Kč. Další speciální ceny udělují ředitelka Uměleckoprůmyslového musea v Praze (odkoupení vybraného exponátu do muzejních sbírek za přiměřenou cenu) Společnost přátel Uměleckoprůmyslového musea (5 000 Kč), Asociace užité grafiky a grafického designu (3 000 Kč). Nakladatelství Albatros Media, a. s. vybralo dvě knihy, kterým umožní jejich vydání. Mimo to odmění knihami ze své produkce vítěze národních cen, excelentních designů a dobrých designů. Další profesionální ocenění uděluje brněnské studio ATAK Design (dvoutýdenní placenou stáž ve studiu a knihu Kobobook).

Soutěž a výstava mohly proběhnout díky finanční podpoře firem Grund, a. s., Domu bytové kultury Praha a. s. a nadace Jablotron a materiálové podpoře firem Česká centra, Elton hodinářská, a. s., Design ATAK, IKEA ČR, s. r.o., Albatros Media a. s., Tescoma s. r. o., Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství, nadace SUTNAR – NADACE RADOSLAVA A ELAINE SUTNAROVÝCH a DEPO2015.

Grafický vizuální styl soutěže a katalogu vytvořil student Jakub Heyduk z Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara ZČU v Plzni. Letošní prestižní ocenění vítězných prací má podobu objektu (materiál dřevo, Multiplex a plátkové zlato), který znázorňuje tři schody, symbol cesty, hledání a postupného nalézání cíle, až k samotnému vrcholu. Tvarově vychází z hmotné formy krychle, základního stavebního kamene, který symbolizuje společnou stavbu všech možných děl. Poslední schod, coby symbol úspěšně dosaženého cíle, je vyzlacen plátkovým zlatem. Autorem designu je renomovaný designér a pedagog Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara doc. M. A. Petr Vogel.

Národní cena za studentský design je součástí bohatého programu akce Plzeň Design Week, která se bude konat od 12. do 18. listopadu v DEPO2015. Za naši fakultu se zde bude prezentovat ateliér keramika vedený doc. Gabrielem Vachem a ateliér design kovu a šperku vedený doc. Petrem Vogelem. Ateliéry zde představí výběr bakalářských a diplomových prací, s nimiž se prezentovali na pražském Designbloku.

Nominované práce z univerzit a vysokých škol
jméno / název práce
→ Kristina Bártová / Praha – místa, bytosti, substance
→ Barbora Cekotová / Ručně psaná písma
→ Ema Cepková / Vizuální identita města Svätý Jur
→ Martina Doležalová, Olexandr Tymkanyč / Ocelové měst
→ Tuan Dang Duc, Vojtěch Voborník / Graphic Ego
→ Lucie Dynderová / Továrna na umění
→ Anna Eštoková / Magorovy ženy
→ Anna Eštoková / Plzeňský architektonický manuál
→ Tereza Fialová / Tři životy Marty Kubišové
→ Jakub Foglar / Samizdat 2.0
→ Karla Gondeková / Stampic
→ Kristýna Gregorová / #100letí!
→ Veronika Homolová / Vznik světa
→ Ilona Horníčková / Divoká Šumava
→ Ilona Horníčková / Knížky o písmu
→ Soňa Juríková / Slabikář
→ Martin Kadlec, Martina Scholleová / 100 let češství
→ Kateřina Kolouchová / Fronta v Dolomitech
→ Adam Komůrka / Design na hranici
→ Pavek Kuběna / LP Led Zeppelin
→ Zdeňka Kudrnová / Urašima
→ Tereza Lukešová / Česká myslivost
→ Karolína Matušková/ Ambigram
→ Jakub Novotný / Až po Už/horod
→ Markéta Oličová / Tactus Type
→ Petr Pavčo / Plej
→ Václava Podhráská / Tajemný svět jeskyní
→ Kateřina Puncmannová / Raz dva
→ Pawel Ratajczyk / Vyraj
→ Jakub Spurný / Virus
→ Zuzana Votrubcová / inDesign we trust
→ Tuang Vuong / Phonetic

Nominované práce z vyšších odborných škol a středních odborných škol
jméno / název práce
→ Václav Bečvář / Vizuální styl Galerie hlavního města Prahy
→ Markéta Blažková / Vypěstuj si ...
→ Jáchym Bouzek / Nahota
→ Julie Daňhelová, Františka Iblová, Kateřina Košíková / Waller
→ Petra Havelková / Pézetko
→ Sabina Chalupová/ Autorská výtvarná technika a její aplikace do vlastních grafických děl
→ Denisa Körnerová / Ofelie
→ Alžběta Müllerová / Influence
→ Denisa Ponomarevová / Profil
→ Jan Stuchlík / Typopexeso
→ Lenka Šlapáčková / Panika
→ Denisa Váňová / Srůst

Více informací na www.studentskydesign.cz

Naposledy změněno čtvrtek, 08 listopad 2018 13:17

FUD bile logocz

eu

evropská unie

evropský fond pro regionální rozvoj

investice do vaší budoucnosti

sociální sítě

facebook

instagram

youtube

 

adresa

univerzitní 28, 306 14 plzeň

www.fdu.zcu.cz

GPS: 49°43'30.7"N 13°20'54.7"E