Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara

nahoru >

Výstava ÚNOR48 se představí v Galerii bratří Špillarů

Srdečně zveme na vernisáž výstavy ÚNOR48, která se uskuteční ve středu 21. listopadu od 17 hodin v domažlické Galerii bratří Špillarů.

vernisáž: středa, 21 listopad 2018
od: čtvrtek, 22 listopad 2018
do: pátek, 04 leden 2019

Návštěvníci si na výstavě mohou prohlédnout dvě velkoformátová díla s názvem Lhostejnost, která vznikla v ateliéru grafiky pod vedením Mikoláše Axmanna. Ateliér malby Aleše Ogouna prezentuje vesměs parafráze dobových vizuálů v jedné z výstavních prostor. Ateliér komiks a ilustrace pro děti pod vedením Báry Šalamounové přispěl krátkými komiksovými příběhy a časovou osou k výročí 100 let republiky. Studenty ateliérů užité fotografie a nových médií vedli Štepán Grygar, Vojtěch Aubrecht a Vladimír Merta ke komorním a minimalistickým instalacím. Petr Vogel, vedoucí ateliéru design kovu a šperku, vybral zásadní práce z výstavy Na ostré hraně konané v plzeňské Galerii Ladislava Sutnara. A Gabriel Vach zpracoval se svým ateliérem téma s důrazem k řemeslným kvalitám keramiky a porcelánu.

Zkušenost je nepřenositelná suchým výčtem faktů, obtížně přenositelná vyprávěním, a působivě přenositelná uměleckou metaforou. A metafory dokáží snadno překlenout i distance prostoročasu. Na základě analogie nás vedou k novému poznání. A to je důležité. Neboť v každé době se slaví minulost a zároveň již chystá budoucnost. Umělecké metafory mají sílu překlenout i distance prostoročasu. Dokáží pomocí ironizující nadsázky zajistit nadčasové útočiště v bídných dobách. Dokáží zachovat tichou rezistenci v ukřičeně budovatelské extázi. Mají čarovnou moc. Promění například Stalinův pomník ve „Frontu na maso". Promění Gottwaldovo: „Čelem k masám!" na „K masu čelem!".

Výstava Únor 1948 byla s dobrým ohlasem prezentována po celou letošní turistickou sezónu na zámku Valeč, s nímž uzavřela fakulta memorandum o spolupráci. Připomenula tak zde v Sudetech ozvěnu dobových událostí, které byly logickým důsledkem předchozího vývoje a které na dlouhý čas poznamenaly směřování naší země.

Fotoreport z vernisáže: Štěpánka Vacková

 

 

FUD bile logocz

eu

evropská unie

evropský fond pro regionální rozvoj

investice do vaší budoucnosti

sociální sítě

facebook

instagram

youtube

 

adresa

univerzitní 28, 306 14 plzeň

www.fdu.zcu.cz

GPS: 49°43'30.7"N 13°20'54.7"E