Komiks Kristýny Gregorové byl vybrán pro prezentaci na festivalu KOMA

pondělí, 15 říjen 2018 00:00

Čtvrtý ročník Mezinárodního komiksového festivalu KOMA nesl podtitul „Extinction – ohrožené druhy". Ohrožení je pojem týkající se jevů a objektů na pokraji zániku, společnosti nebo zájmu. Běžící čas před potenciálním vyhynutím budí naši pozornost vůči neopakovatelným unikátům, jimž hrozí zánik. KOMA se zaměří na hraniční pole zájmu, ale i na odloučenou a mizící společnost, zvyky, tendence.

KOMA je první festival svého druhu v Brně, který představuje současnou komiksovou tvorbu. Komiksové iniciativy KOMIXXX – galerie Šaufenstr – časopis Aargh! spojily své síly a už počtvrté prezentovaly odlišné formy pojetí komiksu a současného umění jako dva provázané světy. Elementy v podobě výstav, živého malování, výtvarných instalací, symposií, filmových projekcí, workshopů, komiksového trhu, koncertů, divadel či storytellingu vtahly diváky do jednotlivých událostí, které utvářely od 4. do 7. října KOMU jako živoucí organismus.

Studentka 3. ročníku magisterského stupně ateliéru Ilustrace se do akce zapojila na základě otevřené výzvy, jež byla v létě zveřejněna na stránkách czechdesign.cz.

Z přihlášených prací vybrali organizátoři několik komiksů, které byly vystaveny na festivalu, a jejichž autoři byli přizváni k účasti na festivalu. Zde kromě uvedení svého komiksu namalovali obrazy pro charitativní aukci, jejíž výtěžek poputuje na podporu kreativních výtvarných dílen pro handicapované děti v Brně. Představení dokončených obrazů proběhlo v neděli 7. října.

Komiks Hormonální pilulky (Controll Pills) je osobní zpovědí autorčiny největší životní změny. S hormonální antikoncepcí má po světě zkušenost velké množství žen a ne každá tuší, jaké nástrahy to s sebou často nese. Ať už pro ženu samotnou nebo globálně pro společnost a celý svět. Osmistránkový komiks vznikl v ateliéru Narativní kresby pod vedením Jakuba Woynarowského na Akademii výtvarných umění v Krakově. Zde Kristýna strávila letní semestr akad. roku 2017/2018 v rámci pobytu ERASMUS.

Naposledy změněno pondělí, 03 prosinec 2018 11:16