SUTNARKA získala tři nominace na komiksovou cenu Muriel

pátek, 25 leden 2019 00:00

Letos se po dvanácté udílely výroční komiksové ceny Muriel za rok 2018 (a podzim 2017), tentokrát v nové podobě pod záštitou České akademie komiksu. Slavnostní vyhlášení se konalo ve čtvrtek 24. ledna 2019 v pražském kině Bio Oko pod moderátorskou taktovkou Ester Geislerové a Johany Švarcové. SUTNARKA zde měla také svá želízka v ohni.

Téměř ve všech devíti kategoriích hlasovala pětičlenná porota složená z kreslíře a scenáristy Branka Jelinka, scenáristy a publicisty Antonína Tesaře, překladatelky Anny Křivánkové, teoretika médií Martina Foreta a publicistky Kateřiny Čopjakové. Cenu České akademie komiksu pro nejlepší komiks roku svým hlasováním vybírali členové tohoto profesního spolku, v němž jsou sdruženi komiksoví tvůrci, teoretici a nakladatelé.

V kategorii Nejlepší krátký komiks byl nominován pedagog ateliéru Mediální a didaktická ilustrace Václav Šlajch. "Šlajchova vydařená hříčka Bublinův zamotaný sen nápaditě využívá komiksové médium ke ztvárnění snových obrazů, které vtipně vycházejí ze světa Rychlých šípů. Svět Foglarových komiksů se mu tak podařilo uchopit z nečekané perspektivy," takto odůvodnila nominaci komise.

Ateliér Komiks a ilustrace pro děti získal hned dvě nominace na Cenu Magnesia za nejlepší studentský komiks. "Na adaptaci příběhu Rudyarda Kiplinga "Rikki-tikki-tavi" od absolventa Víta Kováře je na první pohled třeba ocenit větší rozsah, do kterého se mladý autor pustil. Dokázal tak, že dobře zvládl komiksovou formu vyprávění. Původně bakalářské práce se ve výsledku stala plnohodnotnou knihou s ambicí obstát vedle děl profesionálů."

Současná studentka magisterského stupně ateliéru Ilustrace Petra Šestáková ve svém komiksu "A. L. 1948" rozehrává intimním a citlivým způsobem historický motiv znárodnění. "I na relativně malém počtu stran dokázala autorka velmi přesvědčivě pracovat s atmosférou. Suverénní výtvarná stránka doplněná vyzrálým panelováním dává tušit, že Šestáková bude mít českému komiksu v budoucnosti ještě co nabídnout."

Dvanáctý ročník komiksových cen Muriel zcela ovládl scénárista Vojtěch Mašek, který posbíral i nejvíce nominací. Mašek exceloval v kategoriích Nejlepší scénář, Nejlepší komiksová kniha a Cena České akademie komiksu
"Svatá Barbora" získala hlavní Cenu České akademie komiksu, cenu za nejlepší kresbu pro Marka Pokorného a nominaci za scénář), "Sestry Dietlovy" proměnily dvě ze tří nominací: za nejlepší scénář a komiksovou knihu a "Návrat krále Šumavy", který jako jediný vyšel naprázdno, patrně i proto, že jde teprve o první díl trilogie. Kromě toho získali Cenu Magnesia za nejlepší studentský komiks (za kolektivní komiks Šmelhaus) studenti z VŠUP právě z ateliéru, který Mašek vede.

Do síně slávy vstoupil výtvarník Jiří Petráček, bez nadsázky žijící legenda ilustrace a komiksové tvorby pro mládež. Debutoval v komiksu na počátku 70. let a hned se prezentoval jako výrazný tvůrce se svébytným rukopisem. O dekádu později už pravidelně spolupracoval s mládežnickými periodiky, což přineslo řadu seriálů nejrůznějších žánrů provedených vždy se značnou profesionalitou. Tu si udržuje i v současnosti; v hodnoceném období mu vyšlo nové komiksové album, dva soubory reedic jeho starších prací, přispěl do antologie a publikuje nadále i časopisecky.

Přehled všech nominací najdete zde

Kompletní výsledky zde

Blahopřejeme!