Anna Bydžovská a Bedřich Kocman uspěli v Grafice roku 2018

pátek, 08 únor 2019 14:16

Slavnostní vyhlášení 25. ročníku celostátní soutěžní výstavy GRAFIKA ROKU 2018 a 24. Ceny Vl. Boudníka se konalo 3. února v Obecním domě v Praze, kde je do 27. února k vidění rozsáhlá výstava soutěže. Výstavu bude možné shlédnout v dubnu v plzeňské Galerii Ladislava Sutnara a v Galerii Inkubátor v budově fakulty.

Anna Bydžovská, studentka třetího ročníku magisterského stupně ateliéru Ilustrace, získala Hlavní cenu v kategorii C/A – velký formát studentská práce, Cenu Simeony Hoškové (grafické listy větší než 297 x 210 mm). Ocenění obdržela za práci Paneland IV. (kolagrafie, vel. listu 1035 x 760 mm), která vznikla pod vedením prof. Mikoláše Axmanna. Součástí ocenění byl také stipendijní pobyt, který vítězce poskytuje Galerie Klatovy/Klenová.

Grafický list Anny Bydžovské se zdánlivě banálním námětem fasády panelového domu představující formálně organizovanou abstraktní i konkrétní strukturu přesvědčil komisi svým výrazem i netradiční technikou tisku z papírové matrice. Zachycuje potřebu uvést věci v řád, předpokládá vědomou činnost člověka, jeho sociální stav nebo lidskou zkušenost. Jak sama říká autorka „Paneland IV. je součástí grafického cyklu, který vznikl v průběhu mé roční stáže v Polské Lodži. Inspirací mi bylo místo, kde původně stálo Lodžské ghetto a kde nyní stojí sídliště plné panelových domů."

Bedřich Kocman, pedagog ateliéru Ilustrace Grafika získal Speciální cenu za grafické techniky - tisk z plochy – serigrafie. Oceněná grafika vznikla jako součást souboru, prezentovaného na Kocmanově výstavě Polymorpha v Galerii Jiřího Trnky v březnu loňského roku. Stejnojmenná kompozice odkazuje redukovanými grafickými prostředky k proměnlivosti a mnohotvárnosti organických forem.

Vyjádření poroty: Asamblážovaná předloha – robustní formy – lapidárnost – černá a bílá – formát – kvalita tisku! Porota ocenila robustní lapidární formy, jež jsou mj. výsledkem asamblážované předlohy odkazující k experimentům a výbojům meziválečné avantgardy. Absolutní kontrast černé a bílé pak povyšuje grafický list na mimořádný umělecký a divácký zážitek. Autor sám uvedl: „Skutečným se stane pouze to, co má možnost se stát skutečným." Aristoteles

V letošním ročníku bylo přihlášeno 361 prací, z toho na výstavě je k vidění 151 děl a 15 autorských knih. Letošní ročník nabídne různorodé grafické práce a krásné autorské knihy renomovaných grafiků, studentů a výtvarníků s přesahem do různých oborů. Diváci se mohou těšit na grafické práce všestranného výtvarníka Petra Nikla, malířů Jakuba Špaňhela, Martina Mainera, Patrika Hábla, Martina Salajky, sochaře Čestmíra Sušky, kluků ze street artové zóny Jana Kalába, Pasty Onera i Michala Škapy, na světovou autorskou knihu Květy Pacovské a mnohé další.

Grafika roku je výstavním projektem s dlouholetou tradicí a je v České republice zcela jedinečnou akcí zaměřující se na představení a zprostředkování současné grafické tvorby širokého spektra českých umělců – grafiků. Soutěže se každý rok účastní stovky renomovaných českých autorů i studentů, výstava se stává platformou pro navázání mezigeneračních uměleckých vztahů, umožňuje teoretikům i samotným umělcům každoročně zhodnotit posun a trendy ve volné grafické tvorbě.

Cena Vladimíra Boudníka je prestižní ocenění za umělcův celoživotní přínos grafice. Cena byla doposud udělena Ladislavu Čepelákovi, Daliboru Chatrnému, Aleně Kučerové, Janu Kubíčkovi, Eduardu Ovčáčkovi, Janu Měřičkovi, Květě Pacovské, Michalu Cihlářovi, Marii Blabolilové, Jiřímu Anderlovi, Jaroslavě Severové, Lubomíru Přibylovi, Vojtěchu Kováříkovi, Zdeňku Sýkorovi, Mikoláši Axmannovi, Františku Hodonskému, Jiřímu Lindovskému, Oldřichu Kulhánkovi, Zbyňku Janáčkovi, Jindřichu Růžičkovi, Daliboru Smutnému, Karlu Malichovi a Josefu Hamplovi. Laureátkou 24. Ceny Vladimíra Boudníka se stala za významný tvůrčí přínos v oblasti grafické tvorby, za přesvědčivý a výrazný soubor grafických děl objevného výrazu či formy bez časového a generačního omezení, paní Lenka Vilhelmová.

Přehled všech laureátů a doprovodný program výstavy naleznete zde.

Fotografie: zdroj Grafika roku

Naposledy změněno pondělí, 11 únor 2019 14:33