Studenti ateliéru Design se podílejí na řešení cykloboxů pro Plzeňský kraj

středa, 13 únor 2019 11:04

Do dvoukolové soutěže přihlásilo své návrhy osm studentů magisterského stupně ateliéru Design, vedených Zdeňkem Veverkou. Unikátní soutěž připravila Správa a údržba silnic Plzeňského kraje.

V hodnotící komisi byli zástupci Plzeňského kraje, Správy a údržby silnic Plzeňského kraje jako nositele projektu, dále zástupce Útvaru koncepce a rozvoje města Plzně, Plzeňských městských dopravních podniků, Západočeské univerzity, Správy železniční a dopravní cesty i Institutu plánování a rozvoje z Prahy. Zadání soutěže umožňovalo zpracování vlastního návrhu i řešení redesignu již vyráběného cykloboxu. Soutěž měla dvě hodnotící kola, v prvním kole byly vybrány tři nejlepší návrhy nového cykloboxu a jeden návrh redesignu stávajícího cykloboxu. Hodnotícími kritérii byl design a reálnost technického řešení. Komise sledovala samozřejmě i hlavní myšlenky autora, funkcionalitu, možnosti výroby,bezpečnost, materiálové řešení, jeho rozměry, řešení dveří ad. Též byl hodnocen dojem z cykloboxu ve skutečném prostoru, kdy nebyl záměr, aby se cyklobox stal ústředním prvkem, který upoutá pozornost návštěvníka na úkor přirozených dominant, ale zajímavým doplňkem denně navštěvovaného prostředí. Návrhem měl být přesto moderní, pokud možno nadčasový prvek ve veřejném prostoru. Vítězný návrh byl pak vybrán v druhém hodnotícím kole soutěže. Základní podmínkou řešení je modulárnost systému, která umožní pružně reagovat na poptávku v daných místech. Soutěž byla zadána tak, aby uživatel mohl kolo do boxu snadno zatlačit, aniž by s kolem musel dále manipulovat.

Součástí cykloboxů je i řešení elektronického odbavovacího systému, který bude akceptovat platební bankovní karty, Plzeňskou kartu, In kartu Českých drah příp. další nosiče. Též je jednáno o možnostech tarifního zvýhodnění uživatelů cykloboxů ve veřejné dopravě a naopak cenové zvýhodnění předplatitelů veřejné dopravy při ukládání kol do cykloboxů. Cyklobox by měl umět komunikovat se svým správcem a hlásit mimořádné stavy, také by měl nabídnout další doprovodné služby jako nabíjení elektrokol (při dostatečném příkonu), nabíjení malých zařízení USB konektory, kompresor na foukání kol atd. Designové řešení zastřešeného stojanu na kola mělo být zpracováno ve vazbě na design cykloboxu.

„Předpokládá se, že cykloboxy budou moci využít i další subjekty například u turistických atrakcí, škol, stravovacích či nákupních zařízení, kde cyklisté budou mít možnost svá kola také bezpečně uložit," informoval René Zeithaml z kanceláře hejtmana.

Porotcům se nejvíce líbil návrh Zuzany Bergmannové. Autorka hledala tvarovou inspiraci i u interiérových spotřebičů a prvků. Návrh je řešen výškově nízkým boxem, kdy hlavním rozdílem od ostatních návrhů je umístění obslužného terminálu do decentní úzké části mezi jednotlivé boxy. Základním materiálovým řešením cykloboxu je sklolaminátová skořepina. Vstup je řešen bezpečnostními lamelovými dveřmi.

Naposledy změněno pátek, 15 únor 2019 11:19