Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara

nahoru >

Jeden Svět na Sutnarce

pátek, 15 březen 2019 13:40

Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara podpořila a poprvé se stala novým projekčním místem festivalu dokumentárních snímků o lidských právech Jeden Svět v Plzni, který proběhl od 22. do 29. března 2019. Na 150 diváků si mohlo v Multilabu v budově fakulty zcela poprvé užít promítání dvou dokumentů spolu s následnými diskusemi se zajímavými hosty.

Festival byl slavnostně zahájen v pátek 22. března v 17: 30 hodin v kulturním centru Moving Station. Součástí bylo slavnostní přivítání a projekce dokumentu Vesnice plavajících krav (Zygizaga Zygmuntowski / Německo, Polsko / 78 min.). Vstup na tuto akci je zdarma.

V úterý 26. března od 17:30 hodin mohli návštěvníci Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara (Multilab) vidět snímek Vítejte v Sodomě (Florian Weigensamer, Christian Krönes /Rakousko / 92 min.) a spolu s ním i pofilmovou debatu s Danielem Sosnou z Etnologického ústavu AV ČR v.v.i.

Býval to africký močál. Dnes je to obří skládka vyřazené evropské elektroniky a jedno z nejjedovatějších míst na světě. Přesto ghanské Agbogbloshie kypí čilým ruchem. Přezdívají tomu místu Sodoma a věčně nad ním visí oblak zplodin. Na každém kroku to tu však cinká kovem. A kde cinká kov, cinkají peníze. Právě ty sem lákají muže, ženy i děti z širokého okolí. Na recyklaci šrotu tu stojí celý hospodářský ekosystém, v němž má každý účastník své specifické místo. A také svůj příběh. Film tyto příběhy vypráví formou rozmáchlých výjevů ze života celé komunity i intimnějších vhledů do nitra vybraných aktérů, kteří nás hlasem mimo obraz provázejí svým světem. Světem, kde se špína podivuhodně splétá s barevností, prach s lyrikou a apokalyptičnost s magickým realismem.

Od 20:00 hodin následovala projekce filmu O čem sní pankáči (Jimmy Hendrickx / Belgie, Indonésie / 67 min). Po projekci opět následovala diskuse tentokráte se Zdeňkem "Panki" Čermákem - tatérem a zakladatelem vyhlášeného plzeňského studia Ruined Life Tattoo a mimo jiné také absolventem Sutnarky, a s Viktorem Rumpíkem, antropologem a sociálním pracovníkem.

V Indonésii, zmítané jinak celou řadou vážných problémů, je společnost vždy připravená trestat takové prohřešky, jakými jsou svobodné myšlení, tetování nebo číro na hlavě. Eka a jeho přátelé nechtějí být součástí většinové indonéské společnosti. Vadí jim na ní úplně všechno – sociální nerovnost, bezohledné drancování přírody, všudypřítomná korupce. Symbolem revolty se pro mladé pankáče stane tetování na viditelných místech těla. Přestože jsou obrázky na kůži v tradiční kultuře indonéských kmenů naprosto běžné, od dob diktátora Suharta se staly znamením kriminálníků a nekalých živlů. Že je toto stigma stále silné, se Eka přesvědčí ve chvíli, kdy se ho zřekne vlastní rodina. Pozoruhodný snímek je příběhem o touze po svobodném životě, pro kterou v netolerantní indonéské společnosti – zatížené minulostí, předsudky a chamtivostí – často nebývá místo.

Součástí doprovodného programu festivalu Jeden svět byly také dvě výstavy.

V prostorách Moving Station bude po dobu trvání festivalu od 22. do 29. března nainstalována výstava Teendesign 2018, která představí vítěze stejnojmenné soutěže pro mladé talenty, jíž pořádá Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara. Tématem posledního ročníku soutěže pro studenty středních a vyšších odborných škol byla IDENTITA.

Výstava Odrazy/Reflections v Inkubator Gallery na fakultě představuje od 26. března do 5. dubna výběr klauzurních prací studentů fakulty, jejichž společným tématem je Identita. Více ve FB události zde

Více o programu festivalu zde

Fotoreport: Zuzana Ďuríková

Naposledy změněno pátek, 29 březen 2019 10:02

FUD bile logocz

eu

evropská unie

evropský fond pro regionální rozvoj

investice do vaší budoucnosti

sociální sítě

facebook

instagram

youtube

 

adresa

univerzitní 28, 306 14 plzeň

www.fdu.zcu.cz

GPS: 49°43'30.7"N 13°20'54.7"E