Grafiky roku 2018 zaplnily Galerii Ladislava Sutnara

Nadace Hollar, Galerie Ladislava Sutnara, Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara a nadace SUTNAR jsou hlavními organizátory unikátní výstavy Grafika roku, která je do 27. dubna k vidění v Galerii Ladislava Sutnara.

vernisáž: středa, 03 duben 2019
od: čtvrtek, 04 duben 2019
do: sobota, 27 duben 2019

Nadace Hollar letos opět posouvá výstavu Grafika roku 2018 a Cena Vl. Boudníka z tradičních prostor Obecního domu v Praze do Plzně, tentokrát do Galerie Ladislava Sutnara. To vše ve spolupráci s naší fakultou a nadací SUTNAR - NADACE RADOSLAVA A ELAINE SUTNAROVÝCH. Ve své repríze představí různorodé grafické práce, techniky a krásné autorské knihy. Zastoupeny jsou práce jak zavedených autorů, tak studentů z celé republiky. Součástí výstavy je video maping zaktivovaných Boudníkových grafik, které byly použity pro prostory secesní architektury Obecního domu.

Dne 3. února se v Obecním domě v Praze uskutečnilo slavnostní předávání cen Grafiky roku a byla zde předána již v pořadí 24. Cena Vladimíra Boudníka za mimořádný přínos grafickému oboru a celoživotní dílo.

Součástí vernisáže, která se uskutečnila 3. dubna byla prokrastinační kolaborativní kresba studentů 1. ročníku ateliéru Ilustrace Grafika (Denisa Váňová, Lucie Dehnerová, Tereza Laznová, Yuliya Lupsiakova, Veronika Štorková a Mikuláš Kalný) pod vedením Bedřicha Kocmana. Záznam akce můžete vidět zde. Vernisáž výstavy Grafika roku 2018 a Cena Vl. Boudníka navštívila Česká televize. Reportáž sledujte zde

Výstavní projekt Grafika roku je jedna z největších výstavních akcí v zemi. Aktuálního ročníku se zúčastnilo na 361 umělců z řad studentů i renomovaných výtvarníků.
Mimořádnou Cenu poroty letos získala paní Květa Pacovská (1928), autorka nejkrásnější knihy světa a nositelka Ceny Hanse Christiana Andersena, za autorskou knihu Ptáci / Oiseaux, která má v tuto chvíli v České republice premiéru!

V rámci Grafiky roku je udělována Cena Vladimíra Boudníka za mimořádný přínos grafickému oboru a celoživotní dílo.
Letos Cenu obdržela paní Lenka Vilhelmová.

Přehled všech nominovaných naleznete zde.

Přehled laureátů naleznete zde.

Grafika roku je výstavním projektem s dlouholetou tradicí a je v České republice zcela jedinečnou akcí zaměřující se na představení a zprostředkování současné grafické tvorby širokého spektra českých umělců – grafiků. Soutěže se každý rok účastní stovky renomovaných českých autorů i studentů, výstava se stává platformou pro navázání mezigeneračních uměleckých vztahů, umožňuje teoretikům i samotným umělcům každoročně zhodnotit posun a trendy ve volné grafické tvorbě.

Cena Vladimíra Boudníka je prestižní ocenění umělcova celoživotního přínosu grafice. Jejím cílem je společenské ocenění výtvarníků za tvůrčí přínos české grafice, za přesvědčivý a výrazný soubor grafických děl objevného výrazu či formy bez časového a generačního omezení. Vedle významných a vývojem umění ověřených jmen chce poukázat na jedinečné a v tom smyslu i perspektivní tvůrčí výkony umělců mladší generace.

Projekt se koná pod Záštitou primátora hl. města Prahy Zdeňka Hřiba a Ministerstva kultury ČR
ve spolupráci s Fakultou designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni.

Kurátorem výstavy probíhající v Galerii Ladislava Sutnara a v Inkubator Gallery je Jan Van Woensel.

Foto: Said Ismail