Svět zítřka se představí v Galerii Ladislava Sutnara

Kolektivní výstava "Svět zítřka" propojuje originální uměleckou tvorbu významného českého designéra a umělce Ladislava Sutnara (1897–1976) s díly výjimečných talentů plzeňské SUTNARKY: Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni. V rámci Víkendu otevřených ateliérů od 28. do 29. září bude výstava přístupná od 14 do 20 hodin. Komentovaná prohlídka s kurátorem výstavy a za přítomnosti umělců se uskuteční 25. září od 18 hodin.

vernisáž: středa, 25 září 2019
od: středa, 04 září 2019
do: neděle, 29 září 2019

Název projektu přímo odkazuje na motto klíčového světového veletrhu, který se konal v roce 1939 v New Yorku. Plzeňský rodák Ladislav Sutnar se při této příležitosti podílel se členy československé exilové vlády na přípravě dvou výstav na téma československý blahobyt. Po napadení Československa na jaře téhož roku požadovali nacisté zrušení účasti země na veletrhu. Newyorské výstavy se tak staly jak aktem odporu vůči utlačovatelům, tak i ozvěnou národa, který ztratil svou nezávislou existenci. O osmdesát let později "Svět zítřka" v plzeňské Galerii Ladislava Sutnara pracuje s neúprosným podtónem multidisciplinarity výstavy z roku 1939, a postupuje motto veletrhu ambiciózní skupině umělců, kteří působí v různých tvůrčích oborech. Výstava je tak souborem pozoruhodných uměleckých dovedností, invence, techniky a designu, a efektivně propojuje minulost s budoucností.

"Svět zítřka" je pod vedením kurátora Jana Van Woensela jedinečnou ukázkou výjimečného umění ve výstavním designu, inspirovaném Gesamtkunstwerkem, i oslavou bezkonkurenční progresivní vize plzeňské SUTNARKY.

Vystavující umělci: Vojtěch Aubrecht, Dagmar Dolíhalová, Renáta Fučíková, Julie Hojdová, Volha Huseva, Bedřich Kocman, Radovan Kodera, Jan Korabečný, Adéla Kristejnová, František Steker, Ladislav Sutnar, Marie Syrovátková, Benedikt Tolar, Ondřej Zámiš & Vojtěch Liebl

"Svět zítřka" je putovní výstava, která se prezentovala v pražské Nové síni, a v listopadu a prosinci tohoto roku poputuje do galerií v Tel Avivu a Jeruzalémě. V roce 2020 bude poté vystavena v New Yorku.

Jan Van Woensel