Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara

nahoru >

Projekt VELVET EFFECT 1989/1990 pozve Američany do Československa v době sametové revoluce

Studenti dvou ateliérů SUTNARKY se spojili, aby mohl vzniknout meziateliérový projekt VELVET EFFECT 1989/1990. Emotivní výstava ilustrací a grafiky bude od 12. září k vidění v prostorách Velvyslanectví České republiky ve Washingtonu coby součást tradičního festivalu vzájemných inspirací Mutual Inspirations Festival 2019, který letos organizátoři věnovali Martě Kubišové. Výstava studentů ze Sutnarky pozve návštěvníky do Československa v době sametové revoluce.

vernisáž: čtvrtek, 12 září 2019

Obrazová část výstavy VELVET EFFECT 1989/1990 vznikla pod vedením akademické malířky Renáty Fučíkové, vedoucí ateliéru Mediální a didaktická ilustrace. O grafickou část se postarali studenti z ateliéru Grafický design, vedení akademickou malířkou Dittou Jiřičkovou. Na projektu nejprve pracovalo padesát studentů, z nichž dvaadvacet se nakonec podílelo také na finálních pracích. Používali kvaš i akvarel, kreslili, malovali v počítači, tvořili koláže. Těmito technikami zachytili například stávku dělníků v ČKD nebo mši svatou u příležitosti svatořečení Anežky České, vznikly rovněž portréty organizátorů studentské stávky nebo čtyřportrét, který představuje Václava Havla jako divadelníka, disidenta, vězně i prezidenta.

Podle Renáty Fučíkové se ateliér Mediální a didaktické ilustrace pravidelně věnuje zásadním společenským událostem či historickým výročím, jakými bylo například 100 let republiky či 100 let emancipačního ústavního zákona. „Vždycky k těmto tématům přistupujeme s touhou po jisté originalitě. I proto jsme se u práce nad třicátým výročím sametové revoluce pokusili autenticky zmapovat nejen listopad 1989, ale i období před a po. Tudíž začínáme s mapováním našich moderních dějin už v polovině 80. let a končíme rozdělením Československa," říká Renáta Fučíková.

Výstava ve Washingtonu představí podstatnou část projektu VELVET EFFECT 1989/1990. „Na velvyslanectví jsme vystavovali už vloni a je pro nás velkou poctou přiblížit už podruhé během jednoho roku naše dějiny jeho významným hostům. Nejkrásnější ironií celého projektu je, že ho zpracovali mladí lidé, kteří v době sametové revoluce ještě nebyli na světě. Ale zpracovali ho s takovou chutí, že zaujali jedno naše velké nakladatelství, takže by VELVET EFFECT 1989/1990 měl vyjít i tiskem v plné šíři," dodává Renáta Fučíková.

Děkan SUTNARKY Josef Mištera práci studentů oceňuje. „VELVET EFFECT 1989/1990 je velmi důležitý meziateliérový projekt. Studenti, kteří v době sametové revoluce ještě nebyli na světě, nám prezentují sametovou porážku „říše zla" v České republice. Ale jen v pohádkách dobro vítězí nad zlem absolutně a jednou provždy. Zlo je jako úporný plevel, se kterým musíte stále bojovat, jinak se znovu přemnoží a zadusí vše dobré. To je nutné si stále připomínat. Boj za svobodu nikdy nekončí," zamýšlí se Josef Mištera.

Pavel Korelus

FUD bile logocz

eu

evropská unie

evropský fond pro regionální rozvoj

investice do vaší budoucnosti

sociální sítě

facebook

instagram

youtube

 

adresa

univerzitní 28, 306 14 plzeň

www.fdu.zcu.cz

GPS: 49°43'30.7"N 13°20'54.7"E