Ústecký Činoherák dá vizi budoucnosti dle Bradburyho na Sutnarce

středa, 04 září 2019 10:58

Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara a ústecké Činoherní studio vás srdečně zvou v úterý 1. října od 20:30 hodin na divadelní adaptaci slavného antiutopického románu Raye Bradburyho "451 stupňů Fahrenheita", s níž kulturně odstartujeme nový akademický rok na univerzitě. Akce je zdarma a uskuteční se za každého počasí na zikkuratu před fakultou.

Divadelní inscenace měla svoji premiéru 17. února 2018 a na jejím vzniku se podílel ateliér Multimédií. Scénu divadelního představení vytvořil vedoucí ateliéru Jan Morávek, odborný asistent Lukáš Kellner je autorem trailerů k představení a projekce. Trailery vznikaly v multimediálním studiu Multilab na fakultě.

Americký spisovatel popsal ve svém románu vizi budoucnosti, v níž zvítězila povrchnost nad kulturou. Symbolem ztráty schopnosti přemýšlet je pálení knih samotnými hasiči.

„Nemyslím, že by nás adaptování Bradburyho Fahrenheita svazovalo. Kniha i film jsou starší, méně známé pro mladší lidi," míní režisérka Kristýna Kosová, proč látka osloví diváka také dnes. Adam Svozil, jenž s ní tvoří sehraný tým, dodává: „Vyznění naší inscenace je drsné, totálně utopické. Nejděsivější mi na hře přijde fakt, že politická situace, která ve hře vládne, se stala samovolně a lidi ničí," tvrdí.

Nejděsivější na Bradburyho vizi podle Kosové je to, že všichni tuší, že je něco špatně, ale nikdo s tím není schopen nic udělat. Děj hry je zasazen zhruba do roku 2070. "V té době bude už pozdě, my se snažíme říci, že ten chleba se láme dnes a ta inscenace je do určité míry varováním. Teď je ještě šance něco změnit, aby se nestalo to, co uvidíte na jevišti," řekl Svozil.

Důležitou součástí představení jsou moderní technologie, využívá se projekcí, kamery. "Lidé v Bradburyho románu byli zahlceni obrazy a promítání na všechny stěny je dobrým způsobem, jak to zprostředkovat na jevišti," uvedla Kosová.

Hlavního hrdinu hraje Václav Hanzl, jeho partnerku Anna Kratochvílová. Na téměř neměnící se scéně uvidí diváci i Lukáše Černocha, Annu Fišerovou nebo Martu Vítů. S ohledem na to, že z úst herců zaznívají i vulgární slova, režiséři doporučují představení pro návštěvníky nad třináct let.

Víc o představení najdete zde

Sledujte naši FB událost zde

Zdroj: ustecky.denik.cz a www.tyden.cz