Film AFTER přivezl další ocenění. Tentokrát ze Země vycházejícího slunce.

pátek, 08 listopad 2019 21:26

O krátkometrážním loutkovém filmu After / O tom co potom, od absolventa ateliéru animovaná a interaktivní tvorba Matouše Valcháře, jste na našich stránkách již četli mnohokrát. Je naším velkým potěšením, že vás můžeme informovat o dalším ocenění, jímž se film může pyšnit.

Téměř šestiminutové vyprávění o tom, co bude po smrti zasazené do mrazivého prostředí života Inuitů, bylo před rokem promítáno na Festivalu v Annecy. Letos v létě příběh oslnil v chorvatském Záhřebu, kde získal zlatou medaili na prestižním mezinárodním festivalu Animafest. Začátkem listopadu si přivezl cenu za nejlepší studentský film z New Chitose Airport International Animation Festival. Matouš Valchář si tímto úspěchem nadělil dárek ke svým narozeninám, které 5. listopadu oslavil. Blahopřejeme!

Historie tohoto festivalu se začala psát v roce 2014. Do dnešní doby se stal jedním ze současných významných světových festivalů animace. Z celkem 2 191 filmů přihlášených z 84 zemí světa bylo v rámci všech kategorií vybráno 86 filmů. Mezi nimi byl i Valchářův film After. Festival se odehrával od 1. do 4. listopadu v terminálové budově letiště New Chitose, která spojuje Hokkaidó se zbytkem světa. Vloni festival navštívilo úctyhodných 38 tisíc návštěvníků.

„Osobně mě kvalita, výběr a celková skladba překvapily a tento festival považuji za jeden z nejlepších, kde jsem kdy byl. Odehrává se na letišti, pozvaní režiséři bydlí v letištním hotelu s výhledem na ranvej. Součástí letiště je i kino o třech sálech a onsen (tradiční japonské lázně), které mají účastníci též k dispozici," popisuje pedagog ateliéru, Vojtěch Domlátil.

Šestičlenná mezinárodní porota ocenila na Matoušově filmu humor, se kterým autor popisuje ráj. Ten v jeho podání zdaleka není místem, jež jsme si vysnili. Matouš Valchář stojí také za internetovou platformou TELEVIZE ESTRÁDA, na níž v současné době spolupracuje s naším absolventem Albertem Hrubým.

Cenu Grand prix si z festivalu odnesl polský film Acid Rain od Tomka Popakula. Více o dalších oceněných naleznete zde.

Naposledy změněno středa, 13 listopad 2019 10:36