Galerie Ladislava Sutnara patří Českým hrdinkám

Ve středu 8. července se v Galerii Ladislava Sutnara konala vernisáž výstavy "České hrdinky". Výstavní projekt o emancipaci a síle něco změnit vytvořila Renáta Fučíková a studenti ateliéru Didaktické ilustrace na Sutnarce a na podzim k němu bude vydána stejnojmenná kniha, na níž se podílely Lenka Křížová a Kateřina Tučková.

vernisáž: středa, 08 červenec 2020
od: čtvrtek, 09 červenec 2020
do: sobota, 01 srpen 2020

„České hrdinky" jsou uměleckým a literárním projektem, který se věnuje vlivu žen na české dějiny. Vznikl symbolicky 100 let poté, co se feministce, učitelce, aktivistce a vůdčí osobnosti československého ženského hnutí Františce Plamínkové podařilo docílit toho, aby byl do praxe uveden pokrokový princip rovnosti obou pohlaví, jak byl zakotven v Masarykově ústavě z roku 1918. Více o projektu čtěte zde.

Princezny, mecenášky umění, spisovatelky, letkyně, členky odboje proti nacistickým a komunistických okupantů, surrealistické malířky, zpěvačky protestsongů, automobilové závodnice, novinářky, hollywoodské herečky, humanitární pracovnice, operní hvězdy, módní návrhářky, zlatými medailemi ověnčené sportovkyně – návštěvníci se mohou nechat inspirovat výraznými charaktery a úspěchy 50 významných nositelek změn „k naplňování vlastních snů a životních cílů", jak říká autorka projektu Renáta Fučíková.

Rozhovor s Renátou Fučíkovou a kurátorem výstavy Janem Van Woenselem naleznete zde.

Foto: Kamran Julfayev

Partnery projektu jsou: Česká centra a Radio Prague International