Slavnostní otevření nové budovy Ústavu umění a designu ZČU

od: čtvrtek, 18 říjen 2012
do: čtvrtek, 18 říjen 2012

Otevření nové budovy bude pro Ústav umění a designu bezesporu nejdůležitější událostí letošního podzimu. Proběhne ve čtvrtek 18. října 2012 a jeho program je připravován ve spolupráci s týmem projektu Plzeň -- EHMK 2015.

Program začíná v 17 hodin vernisáží výstavy CESTY NOVÉ TYPOGRAFIE v Galerii Ladislava Sutnara, kde se představí plakátová tvorba plzeňského rodáka a významného česko-amerického umělce a designéra Ladislava Sutnara. Výstava kurátorsky připravená Ivou Knobloch z Uměleckoprůmyslového musea v Praze přiblíží plzeňské veřejnosti unikátní historická díla ze sbírek UPM, z nichž některá budou mít na této mimořádné výstavě světovou premiéru.

Od 18 hodin bude veřejnosti přístupná nová budova UUD a vybrané ateliéry. Zájemci si tak budou moci v režimu dne otevřených dveří prohlédnout prostory školy, setkat se s pedagogy a studenty a prohlédnout si ukázky jejich práce.

Program slavnostního večera přinese hostům celou řadu překvapení a nevšedních zážitků. V 19 hodin se budova stane hudebním nástrojem a skupina Marimba svými rytmy zahájí několikahodinovou uměleckou hostinu. Tématem večera je totiž prostřený stůl, stůl plný umění.

Jedním z moderátorů, kteří hosty provedou úvodním ceremoniálem s projevy představitelů ZČU, města i kraje, nebude nikdo menší než sám Učitel národů, Jan Amos Komenský, respektive jeho busta, kterou počítačově oživí kolegové z katedry kybernetiky Fakulty aplikovaných věd. Čeká nás i historicky první udílení Ceny Ladislava Sutnara a samozřejmě nebude chybět ani symbolické přestřižení (nebo snad přetržení?) pásky.

Poté vypukne multimediální show, jejíž součástí budou projekce, živá hudba, netradiční fashion show, vystoupení italských akrobatů či oživení animovaných baletek. Modelky v "chemicky bílé" představí výsledky mezinárodního módního sympozia INVENIO, které se na UUD koná ve stejném týdnu a vyvrcholí právě během slavnostního večera.

Čeká nás i bakchantská slavnost, animace z dílný prof. Barty a jeho studentů, videoart a v závěru večera převezmou štafetu DJs Rudeboy & Vego a Trippl-Krippl VJs. Zkrátka, program bude nabitý a všichni příznivci umění jsou zváni, aby s námi oslavili ten nejvýznamnější den v historii UUD.