Cesty nové typografie

Rok po úspěšné výstavě Amerických Venuší se v Galerii Ladislava Sutnara představí další část pozoruhodného díla legendárního umělce a designéra, jehož jméno galerie nese – tentokrát jeho plakátová a typografická tvorba.

vernisáž: čtvrtek, 18 říjen 2012
od: pátek, 19 říjen 2012
do: sobota, 17 listopad 2012

Výstava Cesty nové typografie / Plakáty Ladislava Sutnara, kurátorsky připravená Ivou Knobloch z Uměleckoprůmyslového musea v Praze, představí plzeňské veřejnosti unikátní historická díla ze sbírek UPM, z nichž některá budou mít na této mimořádné výstavě světovou premiéru.

Cesty nové typografie / Paths of New Typography
Plakáty Ladislava Sutnara / The Posters of Ladislav Sutnar

Vystavená kolekce plakátů Ladislava Sutnara ze sbírek Uměleckoprůmyslového musea v Praze ukazuje proměny média plakátu od dvacátých do šedesátých let dvacátého století v díle vůdčího představitele evropské „nové typografie". Pod tímto pojmem se tehdy formovaly principy moderní vizuální komunikace.

Sutnarovy plakáty dvacátých let zajímavým způsobem dokládají hledání výrazu, adekvátního moderní době, a ukazují, že cesty nové typografie byly v českém prostředí poměrně složité. Kromě nedostatečného vybavení tiskáren přetrvávalo dlouho dekrorativní pojetí plakátu. V druhé polovině dvacátých let Sutnar jako jeden z prvních v českém prostředí experimentoval s fotomontáží. Jeho plakátová tvorba má široký rejstřík, propaguje nakladatelské domy, kulturní události, hsopodářské výstavy, či je součástí celého brandingu, vizuálního stylu instituce. Mezi plakáty najdeme i volební plakát českoslovnvké sociálně demokratické strany. Jako vlivná osobnost meziválečného kulturního i hospodářského života měl přirozené vazby na rozmanité klienty, což se poštěstilo málokterému meziválečnému československému afišistovi. Zejména v plakátech třicátých let dokázal propojit potřeby reklamy, propagace a osvěty pro masovou veřejnost.

Sutnarovy plakáty třicátých let patří k ikonám evropské nové typografie, jejíž principy zde rozvinul osobitým způsobem. Optického a psychologického účinu v chaotickém prostředí velkoměsta dosahoval informační přesností a stručností, invenčně pracoval s kontrasty, negativní barvou, smělou prostorovou konstrukcí. K sutnarovskému, na první pohled rozeznatelnému grafickému rukopisu patří také jedinečná harmonie kompozičního řešení a poetický náboj.

Mnohé z těchto plakátů se staly kultovními již ve své době, některé však byly pro české publikum příliš šokující. Na konzervativní postoje Sutnar narážel i později ve Spojených státech, kde se specializoval se na obor design informace, který založil a promýšlel jako expanzi nové typografie v budoucí informační společnosti. V několika málo plakátech zde dokázal nezaměnitelným způsobem skloubit věcnou informaci a symbolický přesah a modernizovat americký plakát druhé poloviny dvacátého století. Kolekce Sutnarových plakátů zpřítomňuje jeho krédo: Think first, work later (nejdříve přemýšlej a teprve potom pracuj).

Ladislav Sutnar vnímal plakáty jako důležitou součást mohutného hnutí, které ve dvacátých a třicátých letech modernizovalo celý životní styl. Proto věnoval velkou péči objasnění jejich kontextu, jak dokládá jeho korespondence, zveřejněná v knize Ladislav Sutnar v textech (2010).

Zahájení výstavy Cesty nové typografie / Plakáty Ladislava Sutnara ve čtvrtek 18. října 2012 v 17 hodin je součástí bohatého programu slavnostního otevření nové budovy Ústavu umění a designu Západočeské univerzity v Plzni. Jeho vzácnými hosty budou i syn Ladislava Sutnara Radoslav L. Sutnar s chotí Elaine.

Informace k výstavě Vám poskytne:
PhDr. Iva Knobloch
kurátorka sbírky moderní knihy a grafiky Uměleckoprůmyslového musea v Praze
251 093 267
www.upm.cz

Informace ke Galerii Ladislava Sutnara a UUD ZČU Vám poskytne:
Mgr. Ing. arch. Petr Klíma
manažer pro tvůrčí činnost UUD
602 316 299
www.uud.zcu.cz

Informace k provozu Galerie Ladislava Sutnara Vám poskytne:
Eva Sýkorová