Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara

nahoru >

Vladimír Merta / Reklama na nekonečno

První výstavou v Galerii Ladislava Sutnara v novém kalendářním roce bude výstava respektovaného výtvarníka a vedoucího oboru Multimediální design na Ústavu umění a designu ZČU Vladimíra Merty.

vernisáž: středa, 16 leden 2013
od: čtvrtek, 17 leden 2013
do: sobota, 23 únor 2013

o autorovi
Vladimír Merta, výrazná osobnost akčního umění 80. let, se dnes věnuje především malbě. Po performancích v krajině a jejich záznamech vystavoval na počátku 90. let prostorově pojaté obrazy, objekty a instalace, v nichž propojoval přírodní a civilizační symboly v kombinaci tradičních a netradičních materiálů, typických a atypických prvků. Podroboval analýze jak archetypy přirozeného světa, tak i schémata virtuálního vnímání. Vytvořil například skulpturální objekt Veřejná geometrie (1991), šibenici, jež byla vyrobena z prken přírodního kmene stromu, s běžícím monoskopem prázdné televizní obrazovky. Na počátku nového století realizoval akci se stromem „plovoucím“ proti proudu řeky Vltavy k Museu Kampa v Praze pod názvem Imigrant –  jako vzpomínku na povodně v roce 2002. Tento objekt byl nejprve vystaven v Karlínské Šípkárně na výstavě Jisté stopy: dialog Los Angeles/Praha v roce 2004, pak teprve instalován do plenéru parku na Kampě. Velká Mertova výstava v Galerii kritiků v roce 2009 představila pod názvem ErROrS jeho kompaktní cyklus velkoformátových obrazů, nazvaných původně Watching Spirit pro prezentaci v USA, jež kombinují malířské a mediální vidění v jakýchsi „poruchových“ TV obrazech. Po analytickém průniku do tohoto světa pomocí fotografie Merta převedl své vizuální technické objevy na plátno, dotykem štětce i bezdotykově, cákáním barvy pomocí velkých štětců na plátno, a instaloval tyto obrazy jako TV přijímače ve veřejném prostoru. Demýtizoval jejich motivy tak, aby nás obrazy vrátily přirozenému vnímání malby. V roce 2010 se Merta věnoval v reminiscenci na své Kresby větrem z konce 80. let abstraktním obrazům Malby větrem, malovaným rovněž bezdotykově akrylem pomocí štětce, umístěného na kovovém nosiči a pohybujícího se samovolně po plátně nárazy větru. Upozornil tím na syntézu svého přírodního a malířského vidění, v umění i v oblasti kulturní ekologie.
Vlasta Čiháková-Noshiro (artlist.cz)

o výstavě Reklama na nekonečno
Při koncipování výstavy do prostoru Galerie Ladislava Sutnara se Vladimír Merta obrátil do minulosti a sestavil soubor, který otevírá pohled do rejstříku jeho aktivit na poli vizuálního umění v průběhu více než třiceti let. Tento řez časem, jakkoliv omezený prostorovými možnostmi galerie, zahrnuje vedle fotografické dokumentace instalací a procesuálních akcí autentické obrazy a objekty z několika cyklů typických pro autorova různá tvůrčí období – jmenujme např. soubory Reklama na nekonečno, Velký finanční skandál, Kámen správné chvíle, Horká geometrie, ErROrS či Malby větrem. Mertovo jedinečné vidění světa i navýsost originální umělecký přístup se jeho studentům v ateliéru Nová média UUD jistě stanou mimořádným zdrojem inspirace.

Výstava bude zahájena za účasti autora ve středu 16. ledna 2013 v 18 hodin v Galerii Ladislava Sutnara.

FUD bile logocz

eu

evropská unie

evropský fond pro regionální rozvoj

investice do vaší budoucnosti

sociální sítě

facebook

instagram

youtube

 

adresa

univerzitní 28, 306 14 plzeň

www.fdu.zcu.cz

GPS: 49°43'30.7"N 13°20'54.7"E