Vladimír Merta / Reklama na nekonečno

První výstavou v Galerii Ladislava Sutnara v novém kalendářním roce bude výstava respektovaného výtvarníka a vedoucího oboru Multimediální design na Ústavu umění a designu ZČU Vladimíra Merty.

vernisáž: středa, 16 leden 2013
od: čtvrtek, 17 leden 2013
do: sobota, 23 únor 2013

o autorovi
Vladimír Merta, výrazná osobnost akčního umění 80. let, se dnes věnuje především malbě. Po performancích v krajině a jejich záznamech vystavoval na počátku 90. let prostorově pojaté obrazy, objekty a instalace, v nichž propojoval přírodní a civilizační symboly v kombinaci tradičních a netradičních materiálů, typických a atypických prvků. Podroboval analýze jak archetypy přirozeného světa, tak i schémata virtuálního vnímání. Vytvořil například skulpturální objekt Veřejná geometrie (1991), šibenici, jež byla vyrobena z prken přírodního kmene stromu, s běžícím monoskopem prázdné televizní obrazovky. Na počátku nového století realizoval akci se stromem „plovoucím“ proti proudu řeky Vltavy k Museu Kampa v Praze pod názvem Imigrant –  jako vzpomínku na povodně v roce 2002. Tento objekt byl nejprve vystaven v Karlínské Šípkárně na výstavě Jisté stopy: dialog Los Angeles/Praha v roce 2004, pak teprve instalován do plenéru parku na Kampě. Velká Mertova výstava v Galerii kritiků v roce 2009 představila pod názvem ErROrS jeho kompaktní cyklus velkoformátových obrazů, nazvaných původně Watching Spirit pro prezentaci v USA, jež kombinují malířské a mediální vidění v jakýchsi „poruchových“ TV obrazech. Po analytickém průniku do tohoto světa pomocí fotografie Merta převedl své vizuální technické objevy na plátno, dotykem štětce i bezdotykově, cákáním barvy pomocí velkých štětců na plátno, a instaloval tyto obrazy jako TV přijímače ve veřejném prostoru. Demýtizoval jejich motivy tak, aby nás obrazy vrátily přirozenému vnímání malby. V roce 2010 se Merta věnoval v reminiscenci na své Kresby větrem z konce 80. let abstraktním obrazům Malby větrem, malovaným rovněž bezdotykově akrylem pomocí štětce, umístěného na kovovém nosiči a pohybujícího se samovolně po plátně nárazy větru. Upozornil tím na syntézu svého přírodního a malířského vidění, v umění i v oblasti kulturní ekologie.
Vlasta Čiháková-Noshiro (artlist.cz)

o výstavě Reklama na nekonečno
Při koncipování výstavy do prostoru Galerie Ladislava Sutnara se Vladimír Merta obrátil do minulosti a sestavil soubor, který otevírá pohled do rejstříku jeho aktivit na poli vizuálního umění v průběhu více než třiceti let. Tento řez časem, jakkoliv omezený prostorovými možnostmi galerie, zahrnuje vedle fotografické dokumentace instalací a procesuálních akcí autentické obrazy a objekty z několika cyklů typických pro autorova různá tvůrčí období – jmenujme např. soubory Reklama na nekonečno, Velký finanční skandál, Kámen správné chvíle, Horká geometrie, ErROrS či Malby větrem. Mertovo jedinečné vidění světa i navýsost originální umělecký přístup se jeho studentům v ateliéru Nová média UUD jistě stanou mimořádným zdrojem inspirace.

Výstava bude zahájena za účasti autora ve středu 16. ledna 2013 v 18 hodin v Galerii Ladislava Sutnara.