Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara

nahoru >

Thumbs Up!

Od dnešního dne je v Galerii Nad schody k vidění výstava Thumbs Up!, která představuje soubor nejúspěšnějších prací studentů UUD z kalendářního roku 2012. Na dvou desítkách plakátů se zde představují práce mladých designérek oděvu, obuvi i doplňků, produktových, průmyslových a grafických designérů i designérky kovu a šperku. Nechybějí však ani nejúspěšnější autorské knihy nadějných ilustrátorek.

od: úterý, 19 únor 2013
do: pátek, 22 březen 2013

Základním stavebním kamenem výstavy je soubor prací studentek oboru Fashion design, které uspěly v prestižní mezinárodní soutěži Arts of Fashion Competition, jejíž finále se konalo v říjnu 2012 v americkém San Francisku. Zatímco Kateřina Hynková a Tereza Švolíková vytvořily na zadané téma transparence originální oděvní modely, Anna Kolínská na výstavě představuje trojici nevšedních modelů bot. Barbora Augustinová pak zaznamenala mimořádný úspěch, když se souborem pozoruhodných bot a kabelky dokázala proniknout mezi šestici oceněných a získat čestné uznání poroty. Všechny zmíněné práce jsou prezentovány na velkoformátových fotografiích.

Kvarteto  fashion designérek doplňuje jejich kolegyně Lenka Marková s kolekcí oděvů Šatník pro Suzanne Lenglen, za niž v únoru loňského roku obdržela cenu mezinárodní poroty v tradiční soutěži Talent designu. V případě Lenky Markové je nutné zmínit i její úspěch v mezinárodní soutěži HDS (konaný při obuvním veletrhu v Düsseldorfu), v níž získala první cenu v kategorii Junior Award.

Vedle mezinárodní Arts of Fashion Competition je svorníkem výstavy prestižní tuzemská přehlídka Národní cena za studentský design. Koupelnovým setem Ribbon, za nějž v posledním ročníku soutěže získal ocenění Dobrý studentský design 2012, se prezentuje student magisterského oboru Design Štěpán Jirka. Udělena mu byla i zvláštní Cena novinářů. Uspěl i v soutěži Czech Grand Design, když byl nominovaný v kategorii Objev roku za rok 2012. Jeho mladší souputník Jiří Krejčiřík představuje svůj Koncept čistoty – futuristickou vizi koupelnové sestavy, za níž obdržel Cenu Národního technického muzea.

Pro změnu Cenu Design Cabinetu CZ za unikátní koberec do interiéru Rulla získala Denisa Samková. Ta je však na výstavě zastoupena návrhem série koupelnových baterií Libella, s níž se dostala mezi finalisty široké mezinárodní soutěže vypsané společností Deante. Do národního kola Národní ceny za studentský design 2012 byl nominovaný i elektrický invalidní skútr Josefa Ludvíka Böhma. Autor na výstavě představuje také návrh robotické ortézy 7-miles, která mu vynesla druhou cenu v mezinárodní soutěži Dessault Systémes Design Challenge 2012.

Obor design kovu a šperku na výstavě symbolicky zastupuje Kateřina Reichová, jejíž klauzurní práce Back tu Future byla prezentována na stránkách listopadového vydání The Wall Street Journal Magazine. I Kateřina Reichová byla nominována na Národní cenu za studentský design 2012, a to se šperkem s názvem Io. Do stejné fáze soutěže se s cyklem plakátů Philip Glass / Metamorfózy dostala také studentka grafického designu Barbora Klimszová.

Třetím vrcholem pomyslného trojúhelníku výstavy je tradiční soutěž Nejkrásnější česká kniha roku, resp. úspěchy, které při vyhlášení výsledků posledního ročníku v dubnu loňského roku zaznamenali studenti UUD. Martina Nožičková na výstavě prezentuje ilustrace autorské knihy Poslední pokušení (podle Nikose Kazantzakise), za niž získala Cenu SČGU Hollar. Michaela Peterková ji doplňuje s fotografiemi souboru sedmi autorských knih vytvořených na základě předlohy Lewise Carrolla Zamotaný příběh. Za tuto sérii si v soutěži Nejkrásnější česká kniha roku 2011 připsala 3. místo Ceny Arna Sáňky.

Výstava Thumbs Up! potrvá v Galerii Nad schody do pátku 22. března 2013.

 

FUD bile logocz

eu

evropská unie

evropský fond pro regionální rozvoj

investice do vaší budoucnosti

sociální sítě

facebook

instagram

youtube

 

adresa

univerzitní 28, 306 14 plzeň

www.fdu.zcu.cz

GPS: 49°43'30.7"N 13°20'54.7"E