Petr Vogel / Přítomnost /šperky do okna/

Jaro v Galerii Ladislava Sutnara symbolicky přivítá přehlídka tvorby šperkaře, medailéra a pedagoga Ústavu umění a designu ZČU Petra Vogela. Těžištěm výstavy s názvem Přítomnost je soubor autorových prací z posledních tří let.

vernisáž: čtvrtek, 04 duben 2013
od: pátek, 05 duben 2013
do: čtvrtek, 02 květen 2013

Petr Vogel v nich druhdy klasické šperky transformoval do podoby šperků do okna, jejichž forma – a způsob využití světla – odrážejí autorovo vnímání duality světla a stínu, existenčních protikladů a zákonitostí našeho světa vůbec. Tento tematicky i časově sevřený soubor doplňuje průřez autorovou tvorbou z průběhu uplynulých dvaceti let. Nedílnou součástí výstavy je cyklus velkoformátových fotografií, zachycujících řadu podob oné přítomnosti, k níž se autor bezprostředně vztahuje. Vystaveny tak nejsou pouze výsledky tvůrčího procesu, ale i jeho iniciační fáze.

o autorovi
Petr Vogel netvoří, ale hraje si. Ve svých špercích zhmotňuje různé absurdní náměty vyjádřené jedním slovem nebo příslovím. Jako bajkář si pohrává se světem zvířat, rostlin i pohádkových hrdinů a vypráví humorné příběhy, jejichž prostřednictvím poukazuje na většinou nelichotivé lidské vlastnosti. V náramku Svině zůstane sviní, byť by zlaté sedlo měla je zasazena figurka vepře se zlatým sedlem, v objektu připomínajícím úsloví „Házet perly sviním“ přešlapují vepříci v záplavě perliček, v náramku Rybáři marně chytá 34 identických rybářů jednu velkou zlatou rybu, která je pro ně evidentně velkým soustem a nedostupným snem.

Šperky Petra Vogla však nevznikají nijak náhodně, ačkoli vzbuzují dojem lehkosti a jednoduchosti. Jsou výsledkem důkladného promýšlení a konstruování, které je však pro autora součástí hry, a to od výběru materiálu, experimentování s různými technologiemi až po výsledný záměr v působení na diváka. Ale nenechme se mýlit – hravost je jen zdánlivá. Většina šperků vyžaduje trpělivost stavitelů korábů v lahvi. Kdo z nás by byl ochoten trávit dlouhé hodiny při výrobě rybářských udic z lidských vlasů pro 34 miniaturních rybářů?

Petr Vogel ve své tvorbě soustavně dokazuje, že šperk nemusí být jen tím klasickým náhrdelníkem, prstýnkem, náramkem a náušnicemi, ale že může na sebe přejímat zcela jinou – třeba i zašifrovanou – podobu. Že nemusí být jen „krásný, pěkný, okouzlující, slušivý, estetický“ doplněk k dámským šatům, ale že může mít vyšší ambice. Může být taky výpovědí, příběhem, pohádkou, bajkou, anekdotou, komentářem k aktuálním událostem anebo jen nezávaznou hříčkou.

Alena Křížová
(z textu pro výstavu Petra Vogela Starý pecky naposled. Galerie Langův dům, Frýdek-Místek, 2007–08)

Výstava, zahájená mimořádně ve čtvrtek 4. dubna, potrvá v Galerii Ladislava Sutnara do čtvrtka 2. května 2013.