Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara

nahoru >

Petr Vogel / Přítomnost /šperky do okna/

Jaro v Galerii Ladislava Sutnara symbolicky přivítá přehlídka tvorby šperkaře, medailéra a pedagoga Ústavu umění a designu ZČU Petra Vogela. Těžištěm výstavy s názvem Přítomnost je soubor autorových prací z posledních tří let.

vernisáž: čtvrtek, 04 duben 2013
od: pátek, 05 duben 2013
do: čtvrtek, 02 květen 2013

Petr Vogel v nich druhdy klasické šperky transformoval do podoby šperků do okna, jejichž forma – a způsob využití světla – odrážejí autorovo vnímání duality světla a stínu, existenčních protikladů a zákonitostí našeho světa vůbec. Tento tematicky i časově sevřený soubor doplňuje průřez autorovou tvorbou z průběhu uplynulých dvaceti let. Nedílnou součástí výstavy je cyklus velkoformátových fotografií, zachycujících řadu podob oné přítomnosti, k níž se autor bezprostředně vztahuje. Vystaveny tak nejsou pouze výsledky tvůrčího procesu, ale i jeho iniciační fáze.

o autorovi
Petr Vogel netvoří, ale hraje si. Ve svých špercích zhmotňuje různé absurdní náměty vyjádřené jedním slovem nebo příslovím. Jako bajkář si pohrává se světem zvířat, rostlin i pohádkových hrdinů a vypráví humorné příběhy, jejichž prostřednictvím poukazuje na většinou nelichotivé lidské vlastnosti. V náramku Svině zůstane sviní, byť by zlaté sedlo měla je zasazena figurka vepře se zlatým sedlem, v objektu připomínajícím úsloví „Házet perly sviním“ přešlapují vepříci v záplavě perliček, v náramku Rybáři marně chytá 34 identických rybářů jednu velkou zlatou rybu, která je pro ně evidentně velkým soustem a nedostupným snem.

Šperky Petra Vogla však nevznikají nijak náhodně, ačkoli vzbuzují dojem lehkosti a jednoduchosti. Jsou výsledkem důkladného promýšlení a konstruování, které je však pro autora součástí hry, a to od výběru materiálu, experimentování s různými technologiemi až po výsledný záměr v působení na diváka. Ale nenechme se mýlit – hravost je jen zdánlivá. Většina šperků vyžaduje trpělivost stavitelů korábů v lahvi. Kdo z nás by byl ochoten trávit dlouhé hodiny při výrobě rybářských udic z lidských vlasů pro 34 miniaturních rybářů?

Petr Vogel ve své tvorbě soustavně dokazuje, že šperk nemusí být jen tím klasickým náhrdelníkem, prstýnkem, náramkem a náušnicemi, ale že může na sebe přejímat zcela jinou – třeba i zašifrovanou – podobu. Že nemusí být jen „krásný, pěkný, okouzlující, slušivý, estetický“ doplněk k dámským šatům, ale že může mít vyšší ambice. Může být taky výpovědí, příběhem, pohádkou, bajkou, anekdotou, komentářem k aktuálním událostem anebo jen nezávaznou hříčkou.

Alena Křížová
(z textu pro výstavu Petra Vogela Starý pecky naposled. Galerie Langův dům, Frýdek-Místek, 2007–08)

Výstava, zahájená mimořádně ve čtvrtek 4. dubna, potrvá v Galerii Ladislava Sutnara do čtvrtka 2. května 2013.

 

FUD bile logocz

eu

evropská unie

evropský fond pro regionální rozvoj

investice do vaší budoucnosti

sociální sítě

facebook

instagram

youtube

 

adresa

univerzitní 28, 306 14 plzeň

www.fdu.zcu.cz

GPS: 49°43'30.7"N 13°20'54.7"E