Mladí ilustrátoři dětem

V úterý 28. května 2013 v 16 hodin se v open-air galerii ve Štruncových sadech u soutoku Radbuzy a Mže koná vernisáž výstavy Mladí ilustrátoři dětem. Výstavu, jíž vtiskli podobu studenti Ústavu umění a designu, slavnostně zahájí primátor města Plzně Martin Baxa.

vernisáž: úterý, 28 květen 2013

Poprvé představují studenti UUD své práce ve venkovní galerii, která je součástí Relax centra ve Štruncových sadech. Na ilustracích, které zabaví děti, jejich rodiče i prarodiče, pracovali v zimním semestru. Výstava s názvem Mladí ilustrátoři dětem je vedle známých laviček ve Smetanových sadech jejich dalším počinem k oživení plzeňského veřejného prostoru.

Výtvarné práce vznikly v ateliéru Ilustrace pod vedením doc. Josefa Mištery a část z nich také v ateliéru Grafický design, který vede prof. Zdeněk Ziegler. „Každý ze studentů se se zadáním řešit v tomto projektu ilustraci jako galerii, kde si přijde na své celá rodina, vypořádal odlišně. Na celkem rozměrných panelech návštěvník najde různé hry, skrývačky, labyrinty i ilustrované verše pro děti a určitě se u nich zabaví na dlouhé hodiny,“ uvádí Josef Mištera, ředitel Ústavu umění a designu.

Venkovní galerie je součástí v loňském roce na podzim otevřeného Relax centra ve Štruncových sadech. Nachází se v části u soutoku řek Radbuzy a Mže, která je koncipována jako odpočinková zóna s lavičkami a schody vedoucími k oběma řekám. „Naší ambicí je, aby se tento prostor stal díky naší péči stejně oblíbeným a vyhledáváním místem setkávání, jako jsou dnes již známé lavičky ve Smetanových sadech, na jejichž podobě se Ústav umění a designu podílí,“ přeje si Josef Mištera.

Celkem patnáct oboustranných vitrín má Ústav umění a designu ve výpůjčce od města do roku 2017. „Veřejnému prostoru věnuje město Plzeň velkou pozornost a venkovní galerie, která vznikla jako součást rekreační lokality ve Štruncových sadech, posiluje nejméně dvě hlediska, která hrála roli při její revitalizaci, a to odpočinek a zábavu. Studenti Ústavu umění a designu jsou kreativní, což potvrzují při každé spolupráci s městem. Proto nabídka starat se o galerii směřovala právě sem, do naší plzeňské ´továrny na umění´“, říká primátor Martin Baxa.

Ilustrace jsou vytištěné na pěněné PVC desky o rozměrech 145 x 164 cm a nabízejí například plzeňský zvěřinec s jezouškem, želzíkem, zebrafou nebo kajícem, labyrint s červíkem a kresby s vtipnými komentáři jako třeba „Růžové brýle kazí oči“.