Miro Švolík / Muži by měli poslouchat pozorněji, co jim říkají ženy

Galerie Ladislava Sutnara vítá slovenského umělce Miro Švolíka, který zde představuje výběr ze své fotografické tvorby za uplynulých 29 let. Shrnuje svou tvorbu do pěti kapitol, které jsou uspořádány do větších sérií nebo cyklů.

V jednotlivých sériích využívá jak černobílé a barevné, tak i analogové a digitální fotografie, fotomontáže a fotografické koláže. Tématy jsou například perspektiva a gravitace a jejich porušování. Lidé na jeho dílech mohou létat, chodit po rukou, unášet neunesitelné. S nadsázkou líčí vzpomínky z dětství, představivost a snění z období puberty. Pojednává například téma návratu k přírodě, kde ve fotomontážích propojuje detaily lidských a zvířecích těl s krajinou. Na dalších fotografiích pak nalezneme například figurální kompozice nebo skupinový portrét.

Hledá nezaměnitelný vizuální jazyk se snahou vyjádření touhy po dobrodružství objevování neznámého. Tak jako jeho život, věk, myšlení a pohled na svět se mění, tak se vyvíjí a mění jeho principy práce s médiem fotografie.