Filmové ikony

od: úterý, 15 říjen 2013
do: pátek, 15 listopad 2013

Galerie Nad Schody představuje práce studentů 2. a 3. ročníku oboru grafický design na Fakultě umění a designu Západočeské univerzity v Plzni. Tématem jejich semestrální práce byl filmový plakát. Za odborné pomoci grafických designérů Ditty Jiřičkové a Františka Stekera vytvořily plakáty pro filmy, které mají své čestné místo v dějinách kinematografie. Kombinací vhodné typografie
a obrazu měli navrhnout vlastní představu plakátu.
V prvním patře budovy elektrotechnické fakulty se objevují zpracované filmy jako kontroverzní Mechanický pomeranč od Stanleyho Kubricka, dnes již klasické Lásky jedné plavovlásky od Miloše Formana nebo napínavý thriller Mlčení jehňátek z počátku devadesátých let. Výběr filmů nebyl náhodný. Vycházel ze seznamu snímků, které měly zásadní vliv na proměnu vizuální kultury prostřednictvím podprahového posunu etických norem.