Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara

nahoru >
vernisáž: středa, 05 únor 2014
od: čtvrtek, 06 únor 2014
do: sobota, 22 únor 2014

Galerie Ladislava Sutnara představuje výstavu, na které pracovali čeští studenti Barbary Šalamounové a bruselští studenti Evy Cardon. Jako společné téma měli komiks a ilustrace inspirované povídkami Franze Kafky. Každý student Evy Cardon dostal tři krátké povídky, které měl nejprve nastudovat. Posléze každou z povídek vyjádřit jedním obrazem. Výběr techniky byl volný – mohli volit mezi akrylem, ecolinem, fixy, nebo inkoustem. Cílem nebylo doslovné převyprávění, ale osobité grafické vyjádření. Studenti Barbary Šalamounové měli o trochu jiný postup. Kařdý z nich si měl vybrat jednu povídku, kterou buď ilustroval nebo převedl do formy komixu. Podmínkou bylo, aby práce byla převoditelná do stupňů šedi. Technika pro české studenty byla též libovolná – použili škrabací voskové destičky, tušovou kresu, počítačovou kresbu nebo tužku. Komiks je forma, která má schopnost živě formulovat i vážné téma.

V březnu bude otevřena totožná výstava v Plzeňském domě v Bruselu, který je rovněž zastřešujícím partnerem výstavy společně s Plzeňským krajem. K výstavě vychází i stejnojmenný černobílý katalog, který je dvojjazyčný a obsahuje práce studentů Barbary Šalamounové. Katalog k výstavě finančně podpořili Europe Direct Plzeň, Techmania Science Center o.p.s.

Informace o iniciátorkách projektu

Eva Cardon vyučuje na Sinkt-Lukas Brusel kurz grafického románu se zaměřením na ilustraci a kresbu lokací. Zároveň je konzultantkou bakalářských a magisterských prací. Jako autorka komiksů vystupujem pod pseudonymem Ephameron.

Barbara Šalamounová se zabývá ilustrací a komiksem, tvoří loutky k hraným filmům, v animovaném filmu pracuje od scénáře přes výtvarno až po režii, tato zkušenost jí pomáhá v roli pedagoga na Fakultě umění a designu Západočeské univerzity, kde od r. 2011 vede ateliér Komiks a ilustrace pro děti.

FUD bile logocz

eu

evropská unie

evropský fond pro regionální rozvoj

investice do vaší budoucnosti

sociální sítě

facebook

instagram

youtube

 

adresa

univerzitní 28, 306 14 plzeň

www.fdu.zcu.cz

GPS: 49°43'30.7"N 13°20'54.7"E