Avantgardní kousky studentů Fashion designu ovládly košický Fashion Week

úterý, 14 listopad 2017 00:00

Druhý listopadový týden se staly Košice Mekkou módy. V metropoli Východního Slovenska se konal čtvrtý ročník úspěšného mezinárodního projektu Fashion Week. V programu dostali šanci prezentovat se i mladí talenti z uměleckých škol Slovenska i České republiky. Prezentace ateliéru Fashion design zde nesměla chybět.

Cena Ladislava Sutnara 2017 má své majitele

pátek, 10 listopad 2017 00:00

Okruh významných osobností českého a světového umění a designu, které dosud obdržely prestižní Cenu Ladislava Sutnara, rozšířila ve čtvrtek 9. listopadu pětice nových laureátů. Poprvé ve své šestileté historii se ceremoniál konal v budově Sutnarky, v nově vybaveném multimediálním studiu.

Slunce – klíč k barvám v díle Ladislava Sutnara

čtvrtek, 09 listopad 2017 00:00

Ve čtvrtek 9. listopadu 2017 se konal u příležitosti 120. výročí narození jednoho z nejvýznamnějších Plzeňanů, geniálního designéra a malíře Ladislava Sutnara, vzpomínkový pietní akt u jeho čestného hrobu.

William Lobkowicz převzal čestný doktorát

středa, 08 listopad 2017 00:00

Ve středu 8. listopadu se na půdě Západočeské univerzity v Plzni uskutečnilo slavnostní zasedání Vědecké rady ZČU. Čestný titul doctor honoris causa zde převzal William Lobkowicz, potomek roudnické větve rodu Lobkowiczů.

Čestné uznání pro Evu Bartošovou

pondělí, 06 listopad 2017 00:00

Mimořádného mezinárodního úspěchu dosáhla studentka ateliéru Mediální a didaktické ilustrace, BcA. Eva Bartošová. Získala Čestné uznání na Mezinárodním bienále ilustrací v Bělehradě.

Ilustrátoři ze Sutnarky se této soutěžní přehlídky zúčastnili vůbec poprvé, ale vedli si skvěle. Do expozice a do katalogu byli vybráni: Eva Bartošová s autorskou knihou "Divné zápisky". (Jde o bakalářskou práci realizovanou pod vedením MgA. Ing. Václava Šlajcha.) Dále Gabriela Mangerová s autorským komiksem "Do vlastních rukou", Petra Horáková s ilustracemi ke knize "Kmotr", Tereza Pchalková s autorskou knihou "Ini a Nanuk", Václav Šlajch s kolekcí ilustrací z různých publikací a Renáta Fučíková s autorskou knihou "Shakespeare. 12 převyprávěných her v historických souvislostech".

Bienále bylo zahájeno 30. 10. a výstava potrvá do 19. 11.

CXX LS

Na jedné ze dvou výstav, na nichž své Venuše představil americkému publiku, si Ladislav Sutnar pohrál s názvem své tehdejší tvorby. Sutnarova poetická hříčka „Join joy art" přímo vyzývala návštěvníky k radostnému spoluzakoušení světa metaforických bohyň, v němž autor reflektoval sexuální, sociální, kulturní, politické, genderové a další hodnotové významy své doby.

Plzeň poznala v rámci historicky největší prezentace Sutnara v naší republice jeho Venuše v roce 2015. Prof. Tomáš Vlček tehdy v katalogu vydaném u příležitosti výstavy pořádané v Galerii města Plzně (Ladislav Sutnar Venuše) napsal: „Sutnar do svých Venuší šedesátých a sedmdesátých let promítal touhu po návratu do let svého mládí a vracel se do všech opojných představ o novém životě, o ženské emancipaci, o pokroku ve vědě, průmyslu, kultuře a umění."

Uplynuly dva roky od doby, kdy Plzeň převzala žezlo Evropského hlavního města kultury. Zmíněná výstava se konala jako součást oslav spolu s řadou dalších aktivit zastřešených pod projekt Návrat Ladislava Sutnara, na němž úspěšně spolupracovala Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara s městem Plzeň. Od té doby se děkanu Mišterovi podařilo získat další unikátní díla Ladislava Sutnara. Díla, která dlouhá desetiletí nespatřilo oko diváka, darovali Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara Radoslav a Elaine Sutnarovi.

Jsme na cestě vedoucí ke zřízení stálé expozice Venuší v nové budově Západočeské galerie v Plzni, a ke zřízení archivu Ladislava Sutnara v budově Sutnarky (pozůstalost získaná z Archives of American Art ve Washingtonu, a z dalších materiálů pocházejících z Cooper Hewitt, Smithsonian Design Museum's Library v New Yorku). Ladislavu Sutnarovi tuto pozornost dlužíme.
Přidejte se k nám a radujte se s námi z nových Sutnarovských objevů! „Join joy art!"

Od 13. 12. 2017 chystáme v Galerii Ladislava Sutnara velké překvapení pro děti. Expozici zaplní Sutnarovská herna využívající principu stavebnice „Build the Town".

Fresh Design Wroclaw

Srdečně zveme ve středu 1. listopadu v 16:00 hodin na vernisáž výstavy Space Interpretation / interpretace prostoru a na prezentaci projektů vzniklých v rámci mezinárodního setkání Fresh Design ve Vratislavi, která se bude konat ve čtvrtek 2. listopadu od 15:00 hodin v LS 221.

Designem k...

Asociace užité grafiky a grafického designu AUG uvedla výstavu Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni a ateliéru Grafický design 1 Fakulty umění a designu Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem, která se konala 23. až 29. října v pražské Galerii Mánes.

V Měšťanské besedě byli oceněni vynikající studenti

úterý, 24 říjen 2017 00:00

Celkem 36 studentů a doktorandů ZČU v Plzni a Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Plzni převzalo předposlední říjnové úterý v Měšťanské besedě stipendia rektora ZČU, Plzeňského kraje a města Plzně. Mezi oceněnými byli také absolventi Sutnarky.

Zvuk prachu a zeleně

Ateliér Malby srdečně zve na výstavu v pražském uměleckém studiu Bubec.

Designéři představí svůj crossover

Na podzimních designových přehlídkách v Praze a v Plzni představí Sutnarka ateliér Designu.

Národní cena za studentský design zná své vítěze

pondělí, 23 říjen 2017 00:00

Mladí designéři všech typů škol i letos soutěžili o Národní cenu za studentský design a ocenění s názvem Excelentní studentský design a Dobrý studentský design. Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara získala na slavnostním vyhlášení výsledků soutěže, které proběhlo 19. října v Moravské galerii v Brně, hned tři ocenění v kategorii Dobrý studentský design.