Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara

nahoru >

aktuality

Život v karanténě po italsku

středa, 29 duben 2020 16:11

Markéta Brecherová, studentka prvního ročníku magisterského ateliéru Ilustrace, prožívá toto zvláštní nelehké období, které zasáhlo každého z nás, v Itálii, kam koncem února odjela v rámci programu ERASMUS+ na prestižní ISIA Urbino. Ta je od loňského roku novou partnerskou školou Sutnarky a Markéta je jednou z prvních, které jsme do Urbina vyslali.

Rozhovor s architektem Zdeňkem Fránkem

středa, 22 duben 2020 10:43

V Galerii Ladislava Sutnara by bývalo bylo možné do 11. dubna navštívit unikátní výstavu "Zdeněk Fránek: Figures". Výstavě a veškerému kulturnímu dění však zasadila ránu koronavirová pandemie, která expozici nechala za zavřenými dveřmi. A proto se kurátor výstavy Jan Van Woensel rozhodl, že s předním českým architektem Fránkem povede o jeho tvorbě rozhovor a přiblíží vám tak koncept celé výstavy. Tu je možné virtuálně projít ve videu zde.

Braunovy sochy alegorií lidských vlastností se vrátily domů na zámek Valeč. Sutnarka pro ně připravila novou světelně-akustickou expozici.

úterý, 21 duben 2020 09:34

Studio Multilab a vedoucí ateliéru Multimédií Jan Morávek, spolu s vedoucí ateliéru Design nábytku a interiéru Janou Potiron se významně zapojili do přípravy nové zcela originální expozice pro osmadvacet vzácných barokních soch z dílny Matyáše Bernarda Brauna. Sochy budou doplněny světelnými a zvukovými efekty.

Animované Papelote

středa, 15 duben 2020 15:29

Studenti ateliéru Animovaná a interaktivní tvorba se napříč ročníky věnovali v zimním semestru tématu animovaných produkt videí pro stylové papírnictví a kreativní grafické studio Papelote. To už více než dekádu věří, že kreativita začíná právě na papíře. A že nepopsaný blok je jen první krok na cestě za lepším světem - kreativním, inspirativním a zodpovědným. Proč jej tedy nerozpohybovat...

Nā teawa te kōrero nei/Tohle mi řeka pověděla...

úterý, 14 duben 2020 12:22

Studentka magisterského ateliéru Užitá fotografie, Martina Havlová, se stala historicky třetí rezidentkou v rámci iniciativy přátel Gottfrieda Lindauera, plzeňského malíře novozélandských Maorů. V období od ledna do března 2020 měla Martina možnost vyjet na Nový Zéland a zúčastnit se tak dvouměsíční umělecké rezidence na pozvání Gottfried Lindauer Studia, pod záštitou organizace Woodville Art and History.

Zápisky z Paříže... aneb měsíční stáž u Gérarda a Mariny...

středa, 08 duben 2020 09:58

Vloni v říjnu hostila Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara geniálního argentinského výtvarníka tvořícího ve Francii, ilustrátora a grafika Gérarda Lo Monaca. Autora pop-up verze Malého prince, Moby-Dicka a řady dalších krásných grafických knih, držitele ceny Grammy za album Edit Piaf, spolupracovníka pařížského Centre Pompidou, Musee d'Orsay, a dalších světově známých institucí.

Český rozhlas Plzeň slaví 75. výročí a Sutnarka je u toho

úterý, 31 březen 2020 11:30

Studenti ateliéru Komiks a ilustrace pro děti ztvárnili pro Český rozhlas Plzeň osmnáct vybraných událostí z historie rozhlasu v Plzni.

ArtCamp 2020 byl zrušen

středa, 25 březen 2020 14:09

Milí příznivci a fanoušci ArtCampu! 

Je nám to velice líto, ale vzhledem k současnému vývoji situace a prognózám souvisejícím s epidemií COVID-19 u nás i ve světě jsme se rozhodli ArtCamp 2020 zrušit.

Věříme, že nám zachováte přízeň a v červenci 2021 se na Vás budeme těšit. Víc o mezinárodní letní škole umění ArtCamp najdete zde. Sledovat nás také můžete na sociálních sítích FB či Instagramu.

Váš ArtCamp tým

Navrhněte kandidáta na Cenu Ladislava Sutnara 2020

úterý, 24 březen 2020 15:04

Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara vyzývá odbornou veřejnost k navrhování kandidátů na Cenu Ladislava Sutnara pro rok 2020.

Vyjádření děkana fakulty k nouzovému stavu. Úprava harmonogramu akademického roku

pondělí, 23 březen 2020 00:00

Vážené kolegyně, vážení kolegové, milé studentky, milí studenti!

Zčistajasna jsme se ocitli uprostřed katastrofického dramatu. 

V naší republice zatím nemáme žádné oběti (pozn. 1 oběť nákazy – stav k 24. 3. 2020), ale v zemích, kde nákaza vypukla před námi, umírají tisíce lidí.

Kvalifikovaný odhad nemocných v průběhu měsíce je 15 000 a to už bude velký nápor na naše zdravotnictví. Prakticky jediným způsobem, jak zastavit virus, na který neexistují a ještě dlouho nebudou existovat žádné léky, je maximální izolace, maximální omezení shromažďování lidí. Proto byla zastavena kontaktní výuka.
Prosím, buďte zodpovědní a dodržujte vyhlášená omezení.

Zkušenosti se šířením tzv. Španělské chřipky (mezi jejími oběťmi byli například Egon Schiele, Bohumil Kubišta, Guillaume Apollinaire, Edmond Rostand a další), která udeřila před přibližně sto lety lze vztáhnout i na tuto „Čínskou chřipku". Říkají, že včasným uzavřením škol lze snížit počet nakažených a počet obětí až o čtvrtinu až třetinu.
Představte si kolik je to lidských životů. Karanténa ovšem musí být dodržována. Virus je zákeřný tím, že jeho přenašeč nemusí mít vůbec žádné potíže, zatímco jeho „oběti" mohou mít potíže velmi závažné, či dokonce umírat.

Nevěřím, že je mezi námi někdo, kdo by si přál být příčinou závažných zdravotních potíží, nebo dokonce úmrtí byť jen jediného člověka.

Čínský virus nelze beztrestně ignorovat. Z virové nákazy se nelze vylhat. Pokusila se o to čínská vláda a důsledkem jsou tisíce mrtvých. Vědci v Southamptonu spočítali, že Čína mohla uchránit před nákazou téměř 70% nemocných ve světě, kdyby udělala příslušná opatření jen o týden dříve (!). Kdyby komunistická vláda namísto umlčování varovných hlasů zavedla karanténu už od začátku ledna, množství nakažených by bylo na 5% (!!!) oproti skutečnému stavu. Samozřejmě procento obětí by bylo ještě výrazně nižší, protože nemocnice by nekolabovaly pod velikým množstvím nakažených.

Karanténa je smysluplné opatření.

Chci vás proto, milé studentky a studenti, poprosit – buďte disciplinovaní, vydržte nepříjemné limity karantény a hygienických doporučení, abyste zbytečnou nedbalostí nepřispěli k zrychlení dynamiky nákazy, abyste neublížili sobě, ani nikomu dalšímu.

Samozřejmě se nemusíte obávat, že by vám nastalá situace nějakým způsobem zkomplikovala studium.

Jistě nehrozí, že bychom někoho poškodili, že bychom v této situaci při hodnocení nezohlednili podmínky, za jakých vaše díla vznikala.
Opravdu není nejmenší důvod ke znepokojení, nebo panice.

S vašimi pedagogy nyní dohodnu formu průběhu zbývajícího semestru a už jsem zkoncipoval bezpečný způsob hodnocení semestrálních i klauzurních prací.

Přijímací zkoušky do navazujícího magisterského studia budeme realizovat distančně. Stejně, jako už dva roky probíhá první kolo přijímacího řízení do studia bakalářského. Domnívám se, že zájem o studium v našem navazujícím magisterském studiu v tomto roce skokově naroste, protože právě probíhá reakreditace na pouze dvouleté magisterské obory, které bychom měli stihnout spustit od září 2020.

Limitem jako vždy bude pouze úroveň vašeho talentu, takže se nezapomeňte včas přihlásit (poplatky za přihlášku jsem už dříve zrušil). Pozn. Mezní termín pro podání přihlášek je 30. duben 2020.

Odhaduji, že ve druhé polovině měsíce června a v červenci bych už mohl vpouštět vybrané studenty pracující na závěrečných pracích individuálně do dílen, aby mohli v korektních podmínkách ukončit bakalářské a diplomové práce.

Termín odevzdání bakalářských a diplomových prací bude odsunut na konec července (kde dříve byl termín opravný) a od konce srpna cca do konce září budou probíhat obhajoby i státní zkoušky a jejich opravné termíny.

Jak vidíte, netřeba se hroutit nad blížícími se standardními termíny kvalifikačních prací. Završení vašich studií proběhne i přes velice složitou situaci, ve které se náš stát nachází, v příznivých podmínkách.

Nebudu zde rozepisovat detaily, ty naleznete v příslušných vyhláškách, které připravujeme.

Chtěl jsem v tuto chvíli především, aby nikdo z vás nebyl zbytečně ve stresu.

Možná někdo z vás je toho názoru, že jsem se mohl ozvat dříve, ale já jsem se musil ve svém rozhodování orientovat podle co nejpřesnějších prognóz vývoje situace.
Nyní je už patrné, že můj odhad situace, který se před časem zdál přehnaně úzkostný, odpovídá ve skutečnosti prognóze optimistické.

Jistě vidíte kolem sebe, že ve chvíli, kdy selhal stát ve včasném zajištění ochranných pomůcek, projevila se kreativita a solidarita občanů. Je potěšitelné vidět tu pozitivní vlnu, která se v naší zemi projevuje vždy v těžších chvílích. Také já a moje rodina se podílíme na šití a distribuci materiálu i roušek, distribuci léků potřebným, atp.
Věřím, že i vy se zapojujete do podobných aktivit podle svých možností.

Každý problém, komplikace, průšvih je jen převlečená šance (protože to vím, vybudoval jsem skvělou fakultu, které jste vy skvělými studenty).
Přemýšlejte, jaké možnosti jsou pro vás skryté v této složité době.
Možná je čas zastavit se, čas rozhlédnout se kolem sebe, vnímat v klidu (ne jen jako z okna rychlíku) přicházející jaro.
Čas přemýšlet o příčinách a důsledcích toho, co se děje.
Čas užít si své blízké.
Čas uvědomit si kdo jsem, odkud jdu a kam mám namířeno.
Čas udělat důkladnou „inventuru" svých hodnot.
Ale dost už „moudrých rad"...

Přátelé, všem přeji hlavně zdraví. Zvládneme to! Sutnarka to zvládne!!!

Josef Mištera - děkan

Galerie Ladislava Sutnara je do odvolání uzavřena

S lítostí Vám oznamujeme, že na základě USNESENÍ VLÁDY ČESKÉ REPUBLIKY ze dne 12. března 2020 č. 199 o přijetí krizového opatření, ve kterém vláda mimo jiné zakazuje s účinností od 13. března 2020 od 6:00 hod. přítomnost veřejnosti v provozovnách poskytovatelů některých služeb, jsme byli nuceni naši Galerii Ladislava Sutnara do odvolání uzavřít. Pro bližší informace sledujte náš galerijní FB profil.

MIMOŘÁDNÉ OPATŘENÍ

úterý, 10 březen 2020 13:28

Na základě nařízení Ministerstva zdravotnictví ČR ruší Západočeská univerzita v Plzni s účinností od 11. března 2020 do odvolání kontaktní výuku. Zrušen je také reprezentační ples a další akce převyšující 100 účastníků.

FUD bile logocz

eu

evropská unie

evropský fond pro regionální rozvoj

investice do vaší budoucnosti

sociální sítě

facebook

instagram

youtube

 

adresa

univerzitní 28, 306 14 plzeň

www.fdu.zcu.cz

GPS: 49°43'30.7"N 13°20'54.7"E