Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara

nahoru >

galerie ladislava sutnara

adresa
Riegrova 11, 301 00 Plzeň

kontakt
e-mail /  Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
telefon / 377 63 68 89

Otevírací doba:
úterý - pátek 10:00 - 18:00
sobota 10:00 - 15:00

galerie LS rieg

Galerie Ladislava Sutnara vznikla v květnu 2011 transformací dosavadní Univerzitní galerie, situované v kulturním srdci města – v bezprostřední blízkosti Divadla J. K. Tyla, Měšťanské besedy, Studijní a vědecké knihovny Plzeňského kraje, Západočeského muzea či Knihovny města Plzně. Jejím dlouhodobým cílem je etablovat se jako prestižní galerie, jež se soustředí převážně na vystavování současného designu a užitého umění. Tato pozice by měla reflektovat zvyšující se význam a důležitost Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara v plzeňské i regionální kultuře a školství. Galerie hostí výstavy domácích i hostujících pedagogů a studentů, zároveň v rámci přeshraniční i euroregionální spolupráce seznamuje veřejnost s tvorbou spřízněných zahraničních umělců, designérů a institucí – a to především partnerských měst Plzně či bývalých, současných a budoucích evropských hlavních měst kultury. Hlásí se tak k aktivní spoluúčasti na projektu Plzeň – EHMK 2015.

Neméně významný je pro galerii jedinečný odkaz osobnosti a díla Ladislava Sutnara, plzeňského rodáka. Galerie se hlásí k Sutnarovi i jedním z jeho log, které si se svolením Radoslava L. Sutnara, syna proslulého designéra, vzala za své. Jedna z výstav bude každoročně věnována právě fenoménu Sutnar – a stane se tak jedním z uzlových bodů struktury výstavního plánu. Dalším takovým bodem jsou květnové Slavnosti svobody, během nichž se v galerii již několik let představují američtí umělci spjatí s Plzní či Českou republikou. Ostatně právě v rámci Slavností se v roce 2011 otevřela Galerie Ladislava Sutnara jedinečnou výstavou Tribute 21 Roberta Rauschenberga. Navazující červnový termín je v rámci Měsíce Meliny Mercouri pravidelně věnován umělci či instituci z některého z evropských hlavních měst kultury. V červnu 2011 se tak v galerii představila École Supérieure des Arts Plastiques et Visuels z belgického města Mons, jež bylo vedle Plzně vybráno coby Evropské hlavní město kultury 2015. Vrcholem výstavního plánu roku 2011 byla podzimní výstava Americké Venuše Ladislava Sutnara. V říjnu roku 2012 na ni navázala další výstava ze Sutnarova bohatého díla – Cesty nové typografie. U příležitosti slavnostního otevření nové budovy Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara tak galerie představila Sutnarovu plakátovou a typografickou tvorbu.

galerie ladislava sutnara

Cesty nové typografie s kurátorkou výstavy Ivou Knobloch

V podvečer 7. listopadu 2012 proběhla v Galerii Ladislava Sutnara kurátorská prohlídka výstavy Cesty nové typografie / Plakáty Ladislava Sutnara.

Cesty nové typografie / kurátorská prohlídka

Ve středu 7. listopadu 2012 v 17 hodin se v Galerii Ladislava Sutnara uskuteční kurátorská prohlídka výstavy Cesty nové typografie / Plakáty Ladislava Sutnara s kurátorkou výstavy Ivou Knobloch z Uměleckoprůmyslového musea v Praze.

Cesty nové typografie

Rok po úspěšné výstavě Amerických Venuší se v Galerii Ladislava Sutnara představí další část pozoruhodného díla legendárního umělce a designéra, jehož jméno galerie nese – tentokrát jeho plakátová a typografická tvorba.

Senzuality v čase

Výstava, konající se v rámci programu VIII. mezinárodního Bienále kresby Plzeň 2012 představí pozoruhodnou tvorbu Margity Titlové Ylovsky.

Senzuality v čase

Výstava, konající se v rámci programu VIII. mezinárodního Bienále kresby Plzeň 2012 představí pozoruhodnou tvorbu Margity Titlové Ylovsky.

Těžištěm expozice bude kresba světlem, kresba rtěnkou, termovizní, kresba ve tmě a další duhy kresby.

Autorka, která má na kontě řadu zahraničních i domácích výstav (v roce 2006 také v Plzni),  vychází ve svých dílech ze vztahu lidského těla a přírody, z archetypálních znaků, dávných mýtů, tradičních symbolů; čerpá z hlubin podvědomí a přirozených instinktů.

Zároveň se však nevzdává analytického myšlení a zcela současných postupů a technik, vzpomeňme již zmiňovanou kresbu termovizí nebo výrazně barevný digitální tisk.

Ve svých objektech a instalacích pak pracuje s magnetickou, sluneční či vodní energií. Tvorba Margity Titlové Ylovsky, nesmírně bohatá na symbolické významy, bude v Galerii Ladislava Sutnara k vidění do soboty 13. října 2012.

Tři sta mil / Three Hundred Miles (8. 5. – 16. 6. 2012)

Vernisáž v rámci Slavností svobody v neděli 6. května 2012 od 14:45 h.

Horkou jehlou (26. 6. – 14. 7. 2012)

Vernisáž v rámci Dne Meliny Mercouri v sobotu 23. června 2012 od 18 h.

ARTITUDY aneb PTILONORHYNCHUS VIOLACEUS a jeho radosti (19. 7. – 18. 8. 2012)

Zahájení výstavy ve středu 18. července 2012 v 18 h.

Špička ledovce 2012 (23. 8. – 12. 9. 2012)

Vernisáž proběhne ve středu 22. srpna 2012 od 18 h.

FUD bile logocz

eu

evropská unie

evropský fond pro regionální rozvoj

investice do vaší budoucnosti

sociální sítě

facebook

youtube

 

adresa

univerzitní 28, 306 14 plzeň

www.fdu.zcu.cz

GPS: 49°43'30.7"N 13°20'54.7"E

vnější vztahy a informace k přijímacímu řízení
pro zahraniční uchazeče

mgr. markéta kohoutková

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

tel / 377 636 716

fax / 377 636 702