Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara

nahoru >

ostatní výstavy

výstavy v ostatních galeriích a výstavních prostorech

kontakt
e-mail / Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
telefon / 377 63 17 18

ostatní výstavy

MIGRATIONS

Studenti Sutnarky se zúčastnili mezinárodního ilustrátorského projektu MIGRATIONS.

Labyrint na ulici

V letošním roce jsme součástí festivalu Živá ulice, jehož hlavní část se koná právě v těchto dnech. 

Retrospektiva pokroku

Bakalářské a diplomové práce ateliéru Intermédií na Sutnarce

Na Pomezí

Bakalářské a diplomové práce ateliéru Malby na Sutnarce

Texty pro otrlejší aneb tatínek psychiatrem podruhé

Úspěšná výstava se přesouvá z Univerzitní knihovny do kulturní zóny DEPO2015.

Hommage à Sutnar

"Hommage à Sutnar" - tak zní název diplomové práce studentky sochařství z Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara v Plzni. Rozměrná instalace z umělohmotných stahovacích pásek představuje jakési nové formy života. Jedná se o jednorázový odpadní materiál, vytvořený člověkem, který je přírodou pohlcen a transformován v nové organismy, jež svou barevností a tvary poukazují na nebezpečnost a toxicitu pro lidstvo.

Autorka svým dílem nenápadně odkazuje k Sutnarovým poznávacím znamením jeho tvorby, ať už se jedná o barevnost, stavebnicový styl zhotovení, použití nového materiálu v umění či minimalistický tvar, který v tomto případě přesahuje až ve složitý biomorfní útvar.

Objekt, který se skládá z téměř 35 tisíc elektropásek je již nyní k vidění na Moving Station - kulturní zastávce na Jižním předměstí v Plzni.

Design v pohybu 2015 - 2020

Vzhledem k nedávným výročí výuky průmyslového designu na ÚK FSI VUT v Brně a Ústavu designu na STU v Bratislavě byla navržena série mezinárodních výstav s pracovním názvem Design v pohybu aneb pohyb v designu 2015 - 2020.

Letošní pokračování projektu Design v pohybu je tentokrát na „kolejích" v Muzeu dopravy v Bratislavě ... V muzeích je běžné, že se zde vystavují objekty a dokumenty z doby značně minulé nebo trochu více či méně nedávné... Nyní zde budou ale představeny exponáty, které jsou směrovány do doby budoucí, někdy to mohou být vize hodně vzdálené naší době, možnostem současné technologie i výroby. Naznačují však směr, ideje, které se za několik let už nemusí jevit tak troufalými či bláznivými...

Poprvé se setkají všechny přední designérské školy z Čech a Slovenska, k této výstavě se připojí v automobilovém designu známý ateliér Štefana Kleina na VŠVU v Bratislavě, rovněž FAVU VUT Brno, aby všichni společně demonstrovali svůj designérský pohled pedagogů a studentů - můžeme klidně říci československý - na navrhování v oblasti transport designu a blízkých odvětvích.

Pokud vše půjde dobře, je v roce 2018 plánovaná další větší výstavy v Plzni, Praze a v Brně i Košicích, jako určitý příspěvek k 100 letům vzniku Československa.

Výstavy mohou motivovat ke znovunaplnění vize, kterou naznačil náš přední, přímo československý teoretik průmyslového designu Zdeno Kolesár v katalogu výstavy: "Československo bývalo strojárskou veľmocou a výroba dopravných prostriedkov sa najmä na území Čiech a Moravy rozvíjala už za existencie rakúsko-uhorskej monarchie. Medzivojnové Československo v tomto smere patrilo k popredným krajinám sveta... "

Kurátoři výstavy: prof. akad. soch. Peter Paliatka, odborný garant projektu a doc. akad.soch. Miroslav Zvonek, ArtD., autor projektu a editor katalogu. Koordinace projektu: doc. Ing. Jaroslav Jarema, CSc.
Autor projektu doc. akad.soch. Miroslav Zvonek, ArtD.

Jarní Design Market

Jarní Design Market studentů Sutnarky zpestří jarní program v Plzni.

Pedagogové vystavují za hranicemi

Blue Cat Gallery v Chersonu na Ukrajině, stejně jako v loňském roce, představuje tvorbu pedagogů ze Sutnarky.

Texty pro otrlejší děti aneb když je tatínek psychiatrem

Univerzitní knihovna ZČU hostí výstavu komiksů a ilustrací studentů Sutnarky.

Design Market 2016

I letos se mohou příznivci originální tvorby a netradičních dárků těšit na prodejní výstavu studentů Sutnarky. Tentokrát se bude konat ve dnech 13.-23.12. v novém prostoru Kulturky ZČU - kulturního, společenského a coworkingového centra v Sedláčkově ulici v Plzni. Otevřeno je každý všední den od 9 do 19 hodin a ke zhlédnutí či zakoupení zde budou zajímavé šperky a doplňky, neobvyklá trička a další oděvní kousky, tašky, keramické a porcelánové nádobí, ale i ručně vyráběné čokolády, obrázky, pohlednice, plakáty a hračky.

Plzeň Design!

V minulém týdnu se v Plzni uskutečnila první designová přehlídka s názvem Plzeň Design!, kde jste mohli potkat jak zavedené značky, tak začínající mladé designéry. Sutnarka při této příležitosti nemohla chybět a uvedla zde svou expozici, která získala nominaci na Nejlepší školní instalaci na letošním Designbloku.

Sutnarka představila ve své expozici "s nadhledem" práce studententů atliérů Kovu a šperku, Fashion designu a Keramiky. Kromě přednášek, prezentací a samotných expozic byla součástí programu také módní přehlídka ateliéru Fashion designu na Sutnarce.

IOMA-MHEADHAN

Mázhaus plzeňské radnice netradičně promění instalace ateliéru Multimédií na Sutnarce.

New G(o)ods! ve Vídni

Výstava New G(o)ods! představuje každoročně vítězné a další vybrané práce z Národní ceny za studentský design a Sutnarka se letos může pochlubit sedmi oceněnými pracemi. Po uvedení výstavy v Praze, Bratislavě a v Kielcích (Polsko) je nyní výstava toho nejlepšího z českého studentského designu k vidění v Českém centru ve Vídni, a to až do 5 ledna příštího roku. 

Připomeňme si oceněné studenty z naší fakluty:

Petr Vávra - Cello 18
cello 

 

 


Lenka Záhorková - Svítidlo 1.0/1.1
 usa1935

 

 

 

 

 

Barbora Dvořáková - Cestou do nebe
bára dv. j

 

 

 

 

 

 

 

 

Daniel Hájek - Formula Future
hájek

 

 

 

 

 

Maria Nina Václavková - Organická výšivka Oyster
99282fe983a70540705f449a0fd03970

 

 

 

 

 

Markéta Kalivodová - Nice Twice
33694-33622-marketa-kalivodova-nice-twice-2014-6

 

 

 

 

 

Daniel Hájek, Josef Ludvík Böhm, Radek Štěpná - YO!
yo

Art dialog - Meziprostory

Výtvarné sympozium s názvem Art Dialog- Meziprostory navazuje na tradici mezinárodních setkání pedagogů a studentů vysokých uměleckých škol v sýpce na Klenové. Jde o tvůrčí setkání pedagogů, studentů a absolventů sedmi vysokých uměleckých škol při společné realizaci projektů v inspirativním prostoru Sýpky a jejím okolí.
Tato spolupráce je postavena na vzájemném předávání zkušeností jak studentských tak pedagogických a na konfrontaci živého umění ve stejném čase a stejném prostředí v rámci krásné a inspirativní západočeské přírody. Sympozia se zúčastnily tyto školy: Kunst Akademie Dusseldorf, Německo, University of Colorado at Boulder, USA, AVU Praha, VŠUP Praha, FDULS ZČU Plzeň, FAVU VUT Brno a FUD UJEP Ústí nad Labem.

Výstava je v Sýpce na Klenové k vidění do 30. října, sympozia se za Sutnarku zúčastnili vedoucí ateliéru Kovu a šperku doc. Petr Vogel a absolventky jeho ateliéru Eva Hegedüsová a Sára Milesson.

Vedlejší baroko

Ve dnech 12. - 22.10.2016 se v obci Nečtiny koná umělecké sympozium pod názvem: Vedlejší baroko. Sympozium bude zakončeno vernisáží výstavy v pátek 21.10.2016, na kterou Vás srdečně zveme. Sympozia se účastní výtvarníci z řad studentů Sutnarky a jeden hostující básník. Během deseti dnů budou vytvářet svá díla v tématickém okruhu Site-specific. Pokud máte zájem o sledování průběhu sympozia, sledujte webové stránky nebo, facebook, kde se budou objevovat příspěvky mapující proces tvorby.

Umělci:
Dominik Klíma, Martin Novotný, Ondřej VAcek, Veronika Bajerová, Kateřina Villinová, Barbora Liška Karpíšková, Eva Šindelářová, Kryštof Škarka, Filip Trnka, Ester Kudláčková, Pepa Barták, Kristýna Nová, Albert Hrubý, Evelína Vaněčková, Martin Brůha a Skončil s palačinkami.

Více na www.sympoziumnectiny.wix.com/vedlejsibaroko

 

Ilustrace a grafika na Sutnarce v Galerii Hollar

Atelier Grafiky a ilustrace Fakulty designu a umění ZCU v Plzni je koncipován jako místo pozitivního střetávání vizuality a textu.
Vizualitu reprezentuje grafický projev v celé své šíři, text přináší provokující a inspirující partnerství. Příběh uvolňuje potenciál jazyka materiálu a procesu, aktivuje i nutí artikulovat vypravěče, podněcuje uvažování o světě z mnoha hledisek a především kultivuje schopnost rozlišovat. Na písmo pohlížíme nejen jako na nositele významu, ale také jako na nejkoncentrovanější formu grafického projevu vůbec.
Těžiště naší práce představuje tvarování rozpohybované energie, spoluurčované povahou kamene, kovu, plastů, síťoviny, papíru i digitální řečí nul a jedniček. Tradici chápeme jako živou a otevřenou součást komunikační výbavy dneška.
Náš atelier disponuje velmi kvalitně vybavenými dílnami hlubotisku, knihtisku, litografie a serigrafie, součástí našich prostor je i nádvoří pro realizaci nástěnných projektů a část haly – open space pro tvorbu velkoformátových kreseb a tisků.

V bakalářském programu je povinné absolutorium semestrálních kurzů reliéfního tisku, knihtisku, litografie a serigrafie, většina studentů vycestuje na jeden semestr do zahraničí v rámci programu Erasmus. V magisterském stupni individualizujeme studijní program na základě schopností a směřování jednotlivých studentů. Pravidelně se účastníme mimoškolních projektů, přehlídek a výstav. Typickým výstupem naší práce jsou kresby, tisky, autorské knihy, soubory ilustrací a realizace projektů ve veřejném prostoru.
Mezioborová spolupráce nás chrání před uzavřeností i artismem.
Intencí všech našich aktivit zůstává mysl, otevřená k podnětům světa vnějšího, schopná tříbení, strukturování problému a navrhování řešení stejně, jako obyčejná radost z broušení kamene říčním pískem.
(Prof. ak. mal. Mikoláš Axmann)

Výstavu zahájí ve středu 12. října v 17 hodin ak. mal. Alena Laufrová, úvodní slovo pronese prof. ak. mal. Jiří Kornatovský, hudební doprovod Anna Černá. Výstava bude v Galerii Hollar k vidění do 6. listopadu 2016.

V rámci doprovodného programu navštivte ve středu 26. října od 16:30 komentovanou prohlídku.

 

LAZAŘI Mikoláše Axmanna

Mikoláš Axmann, profesor, vedoucí ateliéru Ilustrace a grafiky na Sutnarce předsatvuje své grafiky v Galerii města Plzně.

Figurama 16

Srdečně Vás zveme na sympozium FIGURAMA 16, které tradičně hostí Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara. Představí se zde to nejlepší ze studentské figurální kresby a malby, z evropských uměleckých škol. Tento projekt již 16 let mapuje proces a vývoj figurální kresby na vysokých uměleckých školách. Můžete se těšit na různé excelentní přístupy k vizualizaci lidského těla a neobvyklé postupy v kresbě a malbě.

Od roku 2004, kdy se zrodil Ústav umění a designu, dnes již Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara, je FIGURAMA úzce spjata s touto uměleckou školou, která si za svou existenci vybudovala silné renomé nejen v Evropě, ale i v zámoří. A to díky působení věhlasných pedagogů ve svých oborech, ale také díky úspěchům studentů v celosvětové konkurenci.

Součástí sympozia budou tradičně přednášky vedené hostujícími pedagogy, v letošním roce se tak například studenti seznámí s postupy práce na Vysoké školy výtvarných umění v Bratislavě nebo na Akademii výtvarných umění v Banské Bystrici nebo nebo na Univerzitě umění v Poznani. Série přednášek je o seznámení nejen studentů, ale i kolegů pedagogů s různými přístupy ke kresběa malbě.Přednášky a workshop se konají tradičně na Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara.

Vrcholem celého sympozia pak bude vernisáž výstav FIGURAMA 16 a Artelerie Speciál (doprovodná výstava pedagogů), v letošním roce netradičně v kreativní zóně DEPO 2015 v úterý 11.10.2016 od 17 hodin. Součástí zahájení výstav bude poprvé v historii vyhlášení a udělení Ceny Egona Schieleho – ceny za nejlepší studentské kresby. Laureáti ceny jsou studenti z Vysoké školy výtvarných umění v Bratislavě, Akademie výtvarných umění ve Wroclavi a Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně, všichni tři ocenění budou osobně přítomni a převezmou si svá ocenění.

Přednášky a workshop jsou určeny široké veřejnosti, začínáme v 9 hodin workshopem a po polední pauze následují přednášky.

Intervence

31.8. - 14.9. Künstlerhaus Andreasstadtel, Regensburg

KRIMIKS

Studenti FDULS vystavují komiksy s krimi tématikou.

Hele, kniha... popáté

Výstava Hele, kniha... ještě zdaleka nevyčerpala své možnosti. Její páté uvedení je opět jiné a připravené na míru galerii, tentokrát ve Žďáru nad Sázavou v Galerii Stará radnice.

Stěžejní linií výstavy jsou práce ateliéru Komiksu a ilustrace pro děti, vedeného doc. M. A. Barbarou Šalamounovou, který se na výstavě představuje výběrem nejlepších bakalářských a diplomových prací, vytvořených během posledních čtyř let. Divákovi se nabízí ilustrace v celé škále svých podob. Od klasického obrázkového doprovodu pohádkových knížek, přes omalovánky a prostorové pop-up knihy až po komiks. Ilustrace zde nejsou jen estetickou součástí knih, ale často plní též funkci didaktickou. Pomáhají nejen dětskému čtenáři snáze si udělat představu o daném tématu ale i jej subjektivně prožít.

To platí zejména u souboru osmi komiksových sešitů, realizovaných ve spolupráci Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara ZČU a města Plzně. Za pozornost stojí i kniha Aleny Krchové, Jednoho podzimního dne, která v minulém roce získala Cenu ministryně školství i Cenu rektora ZČU.
Nejmenší návštěvníci výstavy ocení velkou rozkládací knihu.Nové je i spojení ilustrace a techniky lentikulárního tisku.

Dalším významným účastníkem projektu je ateliér Mediální a didaktické ilustrace, kde se můžete setkat jak s autorskými příběhy, tak se známými tituly, jako je například Pan Tau nebo Povídky Bohumila Hrabala v originálním zpracování studentů ateliéru.

Kniha a tvarování papíru Vás vtáhne svými kouzelnými příběhy a řemeslně zpracovanými knihami do světa fantazie. Práce studentů tohoto ateliéru vynikají především originální ruční vazbou, která knihu posouvá dál k uměleckému objektu, který můžete vnímat všemi smysly.

Ateliér Ilustrace a grafiky zaměřuje pozornost na ruční zpracování a zejména tisk. Studenti se setkávají s technikami, jako jsou kamenotisk, sítotisk, litografie, serigrafie, nebo s ruční sazbou písma. Ze samostatných tisků pak poskládají živé umělecké knihy, které svým technickým zpracováním dosahují té největší úrovně kvality.

Výstava je připravena jako interaktivní, všechny vystavené knihy lze prohlížet a vnímat je také hapticky. Výstava si klade za cíl dokázat, že i v době informačních technologií je kniha stále důležitým prostředkem komunikace a nositelem informace a zároveň může být svébytným vyjádřením uměleckých a designérských autorských přístupů.

Hele...

Výběr toho nejlepšího ze studentské tvorby se představí v ústecké Armaturce.

Ateliéry Grafického designu a Vizuální komunikace na Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni se pod vedením doc. ak. mal. Františka Stekera, ak. mal. Ditty Jiřičkové a doc. MgA. Kristýny Fišerové těší každoročně velkému zájmu uchazečů o studium, ti kteří uspějí, získávají možnost účastnit se mnoha workshopů a pracovat na atraktivních zakázkách.

V loňském roce na sebe tyto obory výrazně upozornily v rámci mezinárodního projektu Ladislav Sutnar – Evropa, kultura, který propojil čtyři vysoké umělecké školy z Čech, Slovenska a Polska, kdy byli studenti vyzváni prostřednictvím společných workshopů k vzájemné diskusi o roli kultury v dnešní evropské společnosti.

Ateliéry se vedle tvorby jednotných vizuálních stylů zabývají také plakátovou tvorbou.Právě plakátová tvorba je jednou z nejatraktivnějších disciplín, kdy mají studenti možnost ztvárnit známá témata – ať už se jedná o film, hudbu nebo knihy. Samozřejmostí jsou také témata abstraktní, kdy se fantazii meze nekladou a studenti mají možnost volně reflektovat pojmy jako holocaust, kampaň červeného kříže a mnoho dalšího.

 

Hele, kniha... počtvrté

Úspěšná výstava představující knižní tvrobu na Sutnarce se těší velkému zájmu, svědčí o tom její již čtvrté, a rozhodně ne poslední uvedení, tentokrát v Kadani.

Výstavní projekt připravený Fakultou designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni ve spolupráci s Galerií Josefa Lieslera představuje respektovaný studijní obor, který propojuje literaturu, grafický design, typografii a ilustraci s dalšími oblastmi volného umění. Klasické techniky a nové technologie v podání nejúspěšnějších studentů vedly k vytvoření unikátních artefaktů.

Výstava Hele, kniha... představuje rozmanité práce studentů Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni zabývající se různými pojetími knihy. Výstava zažívá už své 4. uvedení, a ačkoli by se to mohlo zdát na jeden projekt dost, není tomu tak - náplň výstavy se mění a při každém uvedení má trochu jinou koncepci, která je přizpůsobená na míru prostoru. K vidění jsou archivní práce absolventů, ale také nejnovější díla, která studenti obhajovali v rámci únorových klauzurních postupových zkoušek. Výstava je atraktivní nejen svou náplní a provedením na míru, ale hlavně tím, že si vystavené knihy mohou návštěvníci prohlédnout, prolistovat, zkrátka vnímat všemi smysly. Kniha se na výstavě představí jako svébytné nejen informační, ale také umělecké médium, jehož možností zpracování je nespočetně. K vidění budou ručně vázané knihy šité japonskou či koptskou vazbou, tedy tradiční knihařská práce. Tradiční je také práce s ručním papírem, přičemž méně tradiční, ale o to pozoruhodnější je práce s barvenou papírovinou, která je využita pro tvorbu knižní ilustrace. K vidění jsou také skládaná leporela, z různých materiálů, různého způsobu zpracování a formátů. Největšími knihami lze procházet, jiné lze otevřít a „vstoupit" do nich. Zastoupen je také komiks, který se zde objevuje především v podobě plzeňských pověstí, historie města a slavných osobností Plzně.

K vidění jsou jak tituly známých autorů, které studenti převážně z ateliéru Mediální a didaktické ilustrace doplnili svými ilustracemi, tak autorské příběhy zpracované od prvního písmene po poslední švy ve vazbě v ateliéru Knihy a tvarování papíru nebo práce s písmem a vizuální originalita prací ateliérů Grafického designu a vizuální komunikace. Zastoupený je i ateliér Ilustrace a grafiky, který se specializuje na staré techniky sazby písma a tisku a v neposlední řadě na komiksové sešity, které přibližují plzeňské pověsti, plzeňské rodáky a důležité události v historii města, to vše z dílny studentů Komiksu a ilustrace pro děti.

Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara patří mezi nejmladší vysoké školy orientující se na design a výtvarné umění v České republice. Knihou se zde zabývá zejména obor Ilustrace a grafika, do kterého patří několik specializací, z nichž každá zkoumá knihu z jiného úhlu pohledu. Z hlediska materiálu, techniky a zpracování se knihou zabývá specializace Kniha a tvarování papíru. Z hlediska grafické podoby, písma, znaku a obrazu se knize věnují specializace Grafický design a Vizuální komunikace. Ilustrací se zabývají specializace Mediální a didaktická ilustrace a Komiks a ilustrace pro děti. Propojení knihy a grafických technik se věnuje specializace Ilustrace grafika. Na žádné jiné české vysoké umělecké škole nenalezneme tak široké spektrum oborů, které se médiem knihy zabývají. Výstava je připravena jako interaktivní, všechny vystavené knihy lze prohlížet a vnímat je také hapticky. Výstava si klade za cíl dokázat, že i v době informačních technologií je kniha stále důležitým prostředkem komunikace a nositelem informace a zároveň může být svébytným vyjádřením uměleckých a designérských autorských přístupů.

Strana 1 z 4

FUD bile logocz

eu

evropská unie

evropský fond pro regionální rozvoj

investice do vaší budoucnosti

sociální sítě

facebook

youtube

 

adresa

univerzitní 28, 306 14 plzeň

www.fdu.zcu.cz

GPS: 49°43'30.7"N 13°20'54.7"E

vnější vztahy a informace k přijímacímu řízení
pro zahraniční uchazeče

mgr. markéta kohoutková

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

tel / 377 636 716

fax / 377 636 702