Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara

nahoru >

ostatní výstavy

výstavy v ostatních galeriích a výstavních prostorech

kontakt
e-mail / Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
telefon / 377 63 17 18

ostatní výstavy

Hele, kniha...

Kniha na Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara

Jak vzniká knižní vazba, grafický námět obalu, jednotlivé ilustrace, nebo sazba textu? Že kniha není jen o velkonákladové strojové výrobě, ale že se stále vyučují klasické techniky, kdy studentovi vznikne pod rukama kniha od prvního písmene, po poslední nitku ve vazbě. Práce studentů nabídnou jedinečný pohled do rozmanitých stylů a postupů, k vidění budou autorské knihy, ale také hračky, nebo prostorové objekty. Nechte se vlákat do světa příběhů, které ožívají nejen na papíře!

Studenti jsou z ateliérů: Kniha a tvarování papíru, Mediální a didaktická ilustrace, Grafika, Komiks a ilustrace pro děti, Grafický design, Vizuální komunikace. Autorské knihy našich studentů jsou často oceňovanými díly například v Národní ceně za studentský design, či dalších prestižních soutěžích.

foto: Martin Šimek
via Galerie U Bílého jednorožce

Cesta ke značce DJKT

Divadlo J. K. Tyla v Plzni má od ledna nový vizuální styl! A vy se můžete podívat, jak jsme k němu došli na výstavě Cesta ke značce DJKT ve foyer Nového divadla. Panely s příběhem loga divadla spolu s vybranými ukázkami návrhů loga a grafiky DJKT studentů Fakulty umění a designu, kteří se tomuto tématu věnovali v rámci svých klauzurních prací v loňském roce, jsou zde pro vás až do konce února.

K jako kumšt

S podporou Česko-německého fondu budoucnosti a za spolupráce Leerstandsoffensive kráčí Centrum Bavaria Bohemia (CeBB) v rámci projektu Kultura bez hranic - setkávání Čechy Bavorsko 2014 po nové cestě přeshraničního prezentování umění. Místem výstavy tentokrát není CeBB, nýbrž jsou to čtyři již léta opuštěné výlohy kolem hlavní ulice v Schönsee, které se dočasně promění v umělecké galerie.

V úterý, 4. listopadu 2014, bude v 17 hodin zahájena umělecká akce tak trochu jiného druhu. Čtyři prázdné obchody v Schönsee budou až do konce roku prezentovat české a bavorské umělce.

Začátek je v bývalém obchůdku rodiny Feierfeil na předměstí. Poté se pouliční vernisáž přesouvá před bývalou dílnu rodiny Bayer a před výlohy obchodu rodiny Geist. V bývalém obchodě rodiny Gradl na Hauptstr. 40 se bude konat zakončení akce s pohoštěním. Na každé stanici budou návštěvníkům sděleny informace o umělcích a o jejich dílech, která jsou zde vystavována.

Myšlenka V mnoha městech a obcích lze vidět prázdné výlohy. Mezi prázdnými objekty v regionu se nachází mnoho opuštěných obchodů
a krámků, které svými vyklizenými výlohami ukazují, jak moc se změnil obchodní život. Příkladné využití čtyř prázdných objektů pro účely dočasné prezentace umění má tuto změnu znázornit. V příštím roce by tento kreativní způsob dočasného užívání měl zakotvit i v jiných obcích na území Brückenland Bayern-Böhmen.
Umělci Všichni umělci pocházejí z Čech nebo z Bavorska a reprezentují široké pásmo uměleckých aktivit v regionu. Vystavují následující umělci: Hildesuse M. Reige / Mnichov-Schönsee, Milan Ďuriš / Plzeň, Květa Monhartová / Plzeň, Jana Vacková / Plzeň, Helena Vendová / Plzeň
a studenti Alena Krchová, Tereza Šmucrová, Renáta Žáková, Dominika Hourová, Lenka Šimečková, Alena Páníková, Michaela Peterková, Nikola Hrušková z Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni z ateliéru Barbary Šalamounové. Další informace o umělcích a jejich dílech naleznete přímo na místě.
Výlohy – velké K ukazuje cestu Majitelé poskytli výlohy za účelem projektu k dispozici. Ve spolupráci s pomocníky z Schönsee a Eslarnu se výlohy proměnily ve výstavní plochy. Jim patří srdečné poděkování. Každý objekt je označen velkým růžovým K. Po setmění budou výlohy a obrazy do 21 hodin osvětleny.
Iniciátoři S podporou Česko-německého fondu budoucnosti a za spolupráce Leerstandsoffensive kráčí Centrum Bavaria Bohemia (CeBB) v rámci projektu Kultura bez hranic – setkávání Čechy Bavorsko 2014 po nové cestě přeshraničního prezentování umění.

Zaniklé a ohrožené kostely

Srdečně Vás zveme na tři listopadové vernisáže v rámci regionální linie LAND ART programu Plzeň - Evropské hlavní město kultury 2015. Postupně bude vytvořena síť kostelů, které budou propojeny stezkami.

Smyslem projektu není, ani nemůže být úplná obnova těchto staveb. Už samotný počet těchto záměrně devastovaných objektů je děsivý a jejich rekonstrukce nereálná. Jejich význam však spočívá dodnes v něčem jiném. Přes pohnutý osud v sobě uchovávají paměť. Paměť místa jako duchovního centra, jako shromaždiště lidí, kteří jsou schopni se zamyslet nad tím, co přesahuje jejich možnosti. Tento přesah nemusí být a také není pouze náboženský.

Jako první se otevřou brány Kostela svatého Václava v Hoře sv. Václava na Domažlicku, k vidění bude PROUD ČASU Jakuba Oravy. Vernisáž se koná v úterý 4.listopadu v 15 hodin.
Kaple Nejsvětější trojice v Novém Čechtíně u Mochtína na Klatovsku se otevře v úterý 11.listopadu v 15. hodin vernisáží projektu MODLITBY Štěpánky Kotkové.
LIDSKÁ KRAJINA Moniky Hrachové, která uzavírá trojici výstav, bude k vidění v Děpolticích u Dešenic na Klatovsku. Projekt zahájí vernisáž v úterý 25.listopadu v 15. hodin.

Na projektu pracují studenti ateliéru Socha a prostor prof. Jiřího Beránka.

Obrácená stránka

Zveme Vás na vernisáž výstavy Obrácená stránka. Olga Yakubovskaja (kniha, ilustrace, malba) – 23. 10. 2014 od 18:00 hodin na bývalé nádraží Plzeň zastávka, Přeštická 4.

Doprovodný program:
• animační program pro děti MŠ, ZŠ (Jak vzniká kniha?)
• pravidelné úterní kurzy ilustračních technik s Olgou (od 16:00 – 18:30), první kurz 4. 11. 2014
• víkendová tvůrčí dílna 8. – 9. 11. 2014 / tvorba autorské knihy od A do Z (práce s textem, obrazem i knižní vazbou) s Láďou Sedlákem a Helenou D. Šimicovou

Akce jsou součástí projektu Fenomén kniha, který je podpořen městem Plzeň.

Flashes of lashes

Galerie Vestředu Vás již tuto středu 15. 10. od 18 hodin zve na vernisáž výstavy fotografií Jana Paravana pod názvem "Flashes of lashes".

Na vernisáži budeme čepovat OKOLO Pivo které nám bylo věnováno od kreativní skupiny OKOLO.

Výstava potrvá od 16. 10. do 31. 10.
Otevřeno po - st od 11 do 17 hodin.

Jan Paravan (vl. jménem Jan Fišer) je studentem ateliéru Textilní tvorba a momentálně také stážistou v ateliéru fotografie doc. MgA. Aleksandry Vajd na pražské UMPRUM. Autor pracuje s různými médii, pracuje jak s klasickou, tak digitální fotografií. Jeho typickým výrazovým prostředkem je pořizování snímků „nekvalitním" objektivem mobilního telefonu, který fotografiím dává záměrnou „rozrastrovanost" a tajemnou neurčitost. Na výstavě budou k vidění série fotografií portrétů jeho „múz" z kolekce "Diaries" a fotografická plátna s přírodními motivy ze série "Night dive". Výstava je prodejní.

Touto výstavou galerie Vestředu otevírá blok nezávislých výstav, které nejsou vázány na program ani autory spojené s lokálními institucemi.

Více na: https://www.facebook.com/events/333661860146125/
https://www.facebook.com/okolopivo?ref=ts&fref=ts
http://www.okoloweb.cz

Na začátku

Výstava představí práce začínajících mladých umělců, studentů bakalářských ročníků ateliéru UUD v Plzni a jejich pedagogů. Vystavené keramické plastiky a objekty jsou výběrem prací za uplynulý akademický rok, z nichž některé z nich vznikaly přímo pro prostory hradu Klenová.

 

Světovar Site Specific

Výstava proběhla dne 18. července v prostorách Světovaru. Uspořádal ji ateliér Nová média a zůčastnili se i účastníci ArtCampu pod vedením Doc. ak. mal. Vladimíra Merty. Výstava byla otevřená práci s prostorem, akustikou a historií Světovaru s využitím multimediálních forem.

Mladí ilustrátoři dětem

V úterý 28. května 2013 v 16 hodin se v open-air galerii ve Štruncových sadech u soutoku Radbuzy a Mže koná vernisáž výstavy Mladí ilustrátoři dětem. Výstavu, jíž vtiskli podobu studenti Ústavu umění a designu, slavnostně zahájí primátor města Plzně Martin Baxa.

Výstava soutěžních návrhů vizuálu Umělecké ceny města Plzně

Ve středu 15. května 2013 v 19 hodin bude za účasti primátora města Plzně Mgr. Martina Baxy, náměstkyně primátora města Plzně Bc. Evy Herinkové a ředitele Ústavu umění a designu ZČU, doc. akad. mal. Josefa Mištery slavnostně zahájena výstava soutěžních návrhů vizuálu Umělecké ceny města Plzně.

Art2Go / výstava studentů Galerijní praxe

Dvojjediná výstava Art2Go představuje práci studentů UUD, kteří spolu absolvovali kurz Galerijní praxe v letním semestru roku 2012/2013. První, doprovodná výstava bude zahájena v pondělí 13. května 2013 v 18 hodin ve výstavním prostoru v budově UUD, vernisáž druhé, jednovečerní výstavy se uskuteční ve čtvrtek 16. května 2013 v 18 hodin v plzeňském mezioborovém prostoru Papírna.

Výstava skupiny UNOSTO

Na přednášku PhDr. Petry Matějovičové Vliv antické kultury v dějinách evropského šperku naváže ve čtvrtek 2. května 2013 vernisáž výstavy skupiny šperkařů UNOSTO v galerii meta/ll/um. Na půdě UUD se tak péčí ateliéru meta/ll/um (ateliéru Design kovu a šperku UUD) a pod kurátorským vedením absolventky UUD Terezy Volné představí Markéta Richterová, Klára Šípková, Kateřina Řezáčová, Lucie Houdková, Alena Hesounová, Karla Olšáková, Kateřina Matěchová a Martin Verner.

Fotoreportáž ze zahájení 8. ročníku projektu Plzeňské lavičky

V pondělí 22. dubna 2013 v 17 hodin byl za účasti primátora města Plzně Mgr. Martina Baxy, rektorky ZČU doc. Ilony Mauritzové a ředitele UUD doc. Josefa Mištery zahájen již 8. ročník projektu Plzeňské lavičky.

Výstava prací studentů ateliéru Fashion design UUD

Od 4. května do 12. června 2013 bude patřit českoskalická muzejní výstavní síň oděvům, obuvi a galanterním doplňkům, pracím studentů Ateliéru Fashion design Ústavu umění a designu Západočeské univerzity v Plzni.

Výstava ateliéru Intermédia UUD ve Video NoD & NoD Mini

Letošní výstavní aktivita ateliéru Intermédia neskončila výstavou Slunečno místy nezjištěno v Moving Station. Již dnes v 19 hodin studenti ateliéru představí v pražské galerii Video NoD retrospektivní výběr videí (tzv. Motivační videa pro umělce), v NoD Mini pak instalaci [Ca+2].[O-]C([O-])=O (resp. Zpátky pod schody).

8 let Plzeňských laviček

U příležitosti zahájení již 8. ročníku projektu Plzeňské lavičky se v pondělí 22. dubna 2013 v 17 hodin uskuteční v přízemí Studijní a vědecké knihovny Plzeňského kraje vernisáž retrospektivní výstavy 8 let Plzeňských laviček. Čestnými hosty slavnostního zahájení budou primátor města Plzně Martin Baxa a rektorka ZČU Ilona Mauritzová.

Ohlédnutí za výstavou Slunečno místy nezjištěno

Před dvěma týdny odstartovala výstava studentů ateliéru Intermédií Ústavu umění a designu ZČU vedeného doc. Milenou Dopitovou. Týdenní výstava s názvem Slunečno místy nezjištěno byla zpětným pohledem na čtyřletou tvůrčí činnost ateliéru očima samotných studentů. Připomeňme si její podobu.

Slunečno místy nezjištěno

V prvním povelikonočním týdnu ožije centrum nezávislé kultury Moving station / Hemžící se zastávka Plzeň výstavou ateliéru Intermédií Ústavu umění a designu ZČU vedeného doc. Milenou Dopitovou. Výstava s názvem Slunečno místy nezjištěno je zpětným pohledem na čtyřletou tvůrčí činnost ateliéru očima samotných studentů.

Made in Hungary 1880–2010

Po fotografické výstavě Ohlédnutí za ženou bude výstavní prostor nové budovy UUD hostit mimořádnou výstavu maďarského designu 19.–21. století kurátorsky připravenou prof. Gyulou Ernyeyem z Moholy-Nagy University of Art and Design v Budapešti. Tato výstava s mezinárodním významem i působností, která se kromě Maďarska objevila například v Estonsku, Litvě či Rumunsku, představí to nejlepší z moderního maďarského designu.

Ohlédnutí za ženou / Woman – A Look Back

Po skončení výstavy klauzurních prací přináší letní semestr do nové budovy Ústavu umění a designu ZČU výstavu Ohlédnutí za ženou. Výstava představí výběr z fotografické tvorby, která vznikla během workshopů pořádaných v rámci sympozia Žena, jež se uskutečnilo na půdě UUD v listopadu loňského roku.

Proměny / Transformations

Tak jako každý rok se i letos uskuteční výstava dvojice pedagogů UUD v prostředí Chersonské umělecké školy na Ukrajině. Pro rok 2013 byli vybráni Bedřich Kocman (Ilustrace Grafika) a Jan Morávek (Multimédia). Jejich společná výstava s názvem Proměny / Transformations bude zahájena v chersonské Blue Cat Gallery ve středu 23. ledna 2013 v 16 hodin.

Filmové plakáty studentů UUD

Ateliér Grafický design UUD srdečně zve v úterý 15. ledna 2013 od 18 hodin do foyer kina Světozor (Vodičkova 41, Praha 1) na slavnostní zahájení výstavy filmových plakátů studentů magisterskeho a bakalářského studia Plakáty – Plzeň – Ponožky – Praha. Výstava bude paralelně probíhat také v kinech Aero (Biskupcova 31a, Praha 3) a Bio Oko (Františka Křížka 15, Praha 7). Potrvá do 28. února 2013.

Open Studio ateliéru Intermédií

Již 18. prosince budou moci návštěvníci nahlédnout do práce studentů doc. MgA. Mileny Dopitové prostřednictvím jednodenního Open studia. Výstava koncepčně navazuje na téma hostiny, resp. na ateliérovou perfomance, která se odehrála při slavnostním otevření nové budovy UUD.

Slavnostní otevření nové budovy Ústavu umění a designu ZČU

Otevření nové budovy bude pro Ústav umění a designu bezesporu nejdůležitější událostí letošního podzimu. Proběhne ve čtvrtek 18. října 2012 a jeho program je připravován ve spolupráci s týmem projektu Plzeň -- EHMK 2015.

Program začíná v 17 hodin vernisáží výstavy CESTY NOVÉ TYPOGRAFIE v Galerii Ladislava Sutnara, kde se představí plakátová tvorba plzeňského rodáka a významného česko-amerického umělce a designéra Ladislava Sutnara. Výstava kurátorsky připravená Ivou Knobloch z Uměleckoprůmyslového musea v Praze přiblíží plzeňské veřejnosti unikátní historická díla ze sbírek UPM, z nichž některá budou mít na této mimořádné výstavě světovou premiéru.

Od 18 hodin bude veřejnosti přístupná nová budova UUD a vybrané ateliéry. Zájemci si tak budou moci v režimu dne otevřených dveří prohlédnout prostory školy, setkat se s pedagogy a studenty a prohlédnout si ukázky jejich práce.

Program slavnostního večera přinese hostům celou řadu překvapení a nevšedních zážitků. V 19 hodin se budova stane hudebním nástrojem a skupina Marimba svými rytmy zahájí několikahodinovou uměleckou hostinu. Tématem večera je totiž prostřený stůl, stůl plný umění.

Jedním z moderátorů, kteří hosty provedou úvodním ceremoniálem s projevy představitelů ZČU, města i kraje, nebude nikdo menší než sám Učitel národů, Jan Amos Komenský, respektive jeho busta, kterou počítačově oživí kolegové z katedry kybernetiky Fakulty aplikovaných věd. Čeká nás i historicky první udílení Ceny Ladislava Sutnara a samozřejmě nebude chybět ani symbolické přestřižení (nebo snad přetržení?) pásky.

Poté vypukne multimediální show, jejíž součástí budou projekce, živá hudba, netradiční fashion show, vystoupení italských akrobatů či oživení animovaných baletek. Modelky v "chemicky bílé" představí výsledky mezinárodního módního sympozia INVENIO, které se na UUD koná ve stejném týdnu a vyvrcholí právě během slavnostního večera.

Čeká nás i bakchantská slavnost, animace z dílný prof. Barty a jeho studentů, videoart a v závěru večera převezmou štafetu DJs Rudeboy & Vego a Trippl-Krippl VJs. Zkrátka, program bude nabitý a všichni příznivci umění jsou zváni, aby s námi oslavili ten nejvýznamnější den v historii UUD.

FUD bile logocz

eu

evropská unie

evropský fond pro regionální rozvoj

investice do vaší budoucnosti

sociální sítě

facebook

instagram

youtube

 

adresa

univerzitní 28, 306 14 plzeň

www.fdu.zcu.cz

GPS: 49°43'30.7"N 13°20'54.7"E