Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara

nahoru >

CS Komiks v Galerii Ladislava Sutnara

Do 26. října můžete navštívit v Galerii Ladislava Sutnara vybranou kolekci studentských prací z posledního 4. ročníku soutěže CS.KOMIKS.17. Fotografie z vernisáže výstavy najdete na FB profilu GALERIE LADISLAVA SUTNARA. Úvodní slovo na vernisáži pronesli Jan Van Woensel, kurátor výstavy, paní Věra Staňková, členka Rotary Clubu Brno City a iniciátorka soutěže, pan Jiří Kaláb, president Rotary Clubu Brno City a paní Barbara Šalamounová, vedoucí ateliéru Komiks a ilustrace pro děti. Právě studentky ateliéru Komiks a ilustrace pro děti obsazovaly v minulých ročnících soutěže pod vedením Barbary Šalamounové tradičně první místa. Součástí vernisáže bylo slavnostní vyhlášení nového ročníku soutěže. Studenti tak mohou opět přihlašovat své komiksové příběhy na libovolné téma o rozsahu jedné až čtyř stránek A3.

vernisáž: Wednesday, 02 October 2019
od: Thursday, 03 October 2019
do: Saturday, 26 October 2019

 

To, že se soutěž představuje v Plzni, není náhoda. Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni je v historii studentské soutěže nejúspěšnější a posluchači Ateliéru komiksu a ilustrace pro děti pod vedením Barbary Šalamounové obsazují tradičně první místa. Vítězkami z plzeňského Ateliéru se dosud staly Lenka Šimečková (CZ.KOMIKS.11), Štěpánka Jislová (CZ.KOMIKS.13), Kamila Pokorná (CZ.KOMIKS.15) a Kateřina Karolik (CS.KOMIKS.17), což studentkám umožnilo získat hlavní cenu od českých, slovenských a francouzských Rotary klubů a zažít na pár dnů atmosféru největšího evropského festivalu komiksu ve francouzském městě Angoulême.

Od prvního ročníku soutěže mají studenti stejný úkol: zpracovat na jedné až čtyřech stránkách komiksový příběh na libovolné téma. Přihlášené práce anonymně posuzuje pětičlenná porota a vyhlašuje tři nejlepší práce z českých a slovenských škol. Do posledního ročníku soutěže bylo přihlášeno 31 prací od vysokoškoláků (Technická univerzita v Košiciach, Západočeská univerzita v Plzni, VŠVU Bratislava, VUT v Brně) a 37 prací od středoškoláků (Soukromá škola ART ECO v Praze, Súkromná stredná umelecká škola v Žilině, Škola užitkového výtvarnictva Košice, Soukromá střední umělecká škola designu v Praze, Střední škola AVE ART Ostrava, Gymnázium Havířov, Střední škola umění a designu v Brně, Masarykova střední zemědělská škola Opava, Gymnázium Metodova v Bratislavě).

V porotě od počátku zasedají tvůrci i znalci české a slovenské komiksové scény – dosud to byli Lucie Lomová, Tomáš Prokůpek, Richard Vodička, Barbora Lungová, Ján Lastomirský a Adela Hrivnáková. Je potěšitelné, že jak kvalita, tak počet prací kontinuálně roste. Soutěž CS.KOMIKS pořádá Rotary klub Brno City, slovenský Rotary klub Zvolen, francouzský Rotary klub Angoulême a Fakulta multimediálních komunikací UTB ve Zlíně ve spolupráci s dalšími institucemi.

Hlavním cílem soutěže je podpořit mladé výtvarné talenty, pomoci jim na startu jejich profesní kariéry, umožnit jim konfrontaci s domácími a zahraničními tvůrci i setkání se zástupci renomovaných knižních vydavatelství, která se v Evropě specializují na komiks. Atmosféra angoulêmského komiksového svátku je opravdu skvělá a pár dní strávených mezi komiksovými fanoušky je pro účastníky neopakovatelným zážitkem, které v Česku nebo na Slovensku nemají možnost zažít. Historické padesátitisícové město ležící v oblasti Charente festivalem výrazně ožívá. Každoročně na něj přijíždí kolem 200 000 návštěvníků, na 7000 komiksových tvůrců a 800 novinářů. Komiks se svými bublinami je přítomný všude – na ulicích, v restauracích, v nákupních centrech, v hotelích a dalších místech. Lidé procházejí jednotlivými expozicemi, čtou si příběhy, stojí fronty na své oblíbené autory, od kterých si nechávají kreslit obrázky do komiksových knih, a dobře se baví.

Soutěž CS.KOMIKS pořádá Rotary klub Brno City, slovenský Rotary klub Zvolen, francouzský Rotary klub Angoulême a Fakulta multimediálních komunikací UTB ve Zlíně ve spolupráci s dalšími institucemi.

Věra Staňková, Rotary klub Brno City

FUD bile logo eng

eu

european union

european regional development fund

investing in your future

social links

facebook

instagram

youtube

 

address

univerzitní 28, 306 14 plzeň

www.fdu.zcu.cz

GPS: 49°43'30.7"N 13°20'54.7"E