
ORAVSKÁ PORUBKA
V Oravské Porubce ožívá opuštěný rekreační areál ze 70. let, nyní pod názvem Shangri-la Slovakia. Tento jedinečný projekt propojuje umění, sport a ekologii. Dvě modernizované budovy využívají lokální dřevo, zatímco podzemní rekreační objekty splývají s krajinou díky zeleným střechám. Areál nabízí rajskou zahradu, vodní plochy, bylinkovou zahradu a naučnou stezku. Důraz je kladen na udržitelnost a harmonii s přírodou.
Přístavba haly LIKO-s Li-Kovo
Přístavba haly LIKO-S Li-Kovo ve Slavkově u Brna spojuje kovovýrobu s vizí udržitelné architektury. Na ploše 1040 m² vzniká prostor využívající pokročilé technologie BIM a Grasshopper Rhino. Fasádu pokrývá živá zeleň, která přirozeně reguluje vnitřní klima a snižuje energetickou náročnost. Projekt klade důraz na ekologii, recyklaci a inovativní přístup k průmyslovým stavbám.
Ještě nejsem, kým chci být
„Ještě nejsem, kým chci být“ je portrét legendy světové fotografie Libuše Jarcovjákové. Zachycuje její syrové autoportréty i život na okraji socialistického Československa – od pololegálních gay klubů přes dělníky nočních směn až po vietnamské a kubánské přistěhovalce. Po útěku do Západního Berlína se stala svědkyní pádu Železné opony. Film Kláry Tasovské kombinuje tisíce fotografií a deníků a byl uveden na Berlinale 2024 i MFF Karlovy Vary.
Otcovy dopisy
Krátkometrážní animovaný film „Otcovy dopisy“ vypráví tragický příběh profesora Alexeje Vangengheima, zakladatele sovětské meteorologické služby, zatčeného v roce 1934 a deportovaného do gulagu. Svou dceru Elye chránil před krutou realitou dopisy, v nichž vězení líčil jako vědeckou expedici. S jejím dospíváním se však iluze pomalu rozplývala a realita se stávala nevyhnutelnou. Film získal v roce 2024 ocenění na mezinárodních festivalech.
Největší mural art v Plzeňském kraji: Kristýna Fišerová a její pocta Sutnarovi
Mural Kristýny Fišerové na hale CTPark v Plzni pokrývá 2215 m², což z něj činí největší velkoplošnou malbu v Plzeňském kraji a jednu z největších v Česku. Grafický návrh využívá "sutnarovské" barvy – červenou, černou a bílou. Projekt vznikl na zakázku CTParku Plzeň v roce 2020 a realizace trvala čtyři týdny. Kristýna Fišerová, vedoucí ateliéru grafického designu na FDU LS ZČU, získala mezinárodní ocenění Red Dot za knihu Sutnar Shapes.
Jiří Barta: Čekání na Golema
Publikace Jiří Barta – Čekání na Golema představuje průřez tvorbou uznávaného animátora, zakladatele ateliéru Animovaná a interaktivní tvorba na Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara. Monografii připravil grafik Rostislav Vaněk z podnětu děkana Josefa Mištery. Barta v ní komentuje svých 15 filmů, zasazuje je do kontextu a odkrývá jejich příběhy – od debutu Hádanky za bonbón až po Yuki Onna (2012). Kniha vyšla po dvou letech příprav v edici Sutnar Books.
Vizuální identita Pražské integrované dopravy
Vítězný návrh designérské soutěže pod taktovkou Czechdesign přináší modernizaci a sjednocení vizuální identity Pražské integrované dopravy. Nový design od Mikuláše Macháčka, Petra Štěpána a Bohumila Vašáka zdůrazňují červené vertikální pruhy, inspiraci ikonickou tramvají T3 a přehlednost informací. PID se tak vizuálně sjednocuje napříč dopravci i druhy dopravy v Praze a Středočeském kraji.
Sutnar Shapes
Kniha Sutnar Shapes vznikla jako soubor studentských prací inspirovaných Ladislavem Sutnarem ve spolupráci se School of Visual Arts New York. Editorkou a autorkou grafické úpravy je Kristina Fišerová. Každý výtisk je ručně vyřezávaný. Kniha získala ocenění za polygrafické zpracování v soutěži Nejkrásnější české knihy 2017 a prestižní cenu Red Dot Award za grafickou úpravu.
NěVa
Souprava metra NěVa pro Petrohrad byla vyvinuta jako komplexní dopravní řešení s důrazem na moderní technologie, nízkou hmotnost a energetickou efektivitu. Vývoj probíhal ve spolupráci inženýrů, designérů a odborníků na ergonomii a uživatelský komfort. Výsledkem je inovativní vozidlo, které kombinuje technickou preciznost, spolehlivost i vizuální jednotu celého dopravního systému.
Stezka v oblacích Świeradów-Zdrój
Stezka v oblacích ve Świeradów-Zdrój, navržená profesorem Zdeňkem Fránkem, představuje unikátní architektonickou dominantu. Ocelová konstrukce doplněná dřevěnými obklady harmonicky zapadá do krajiny na pomezí lázeňského města a přírody. Turistická atrakce zahrnuje například bezbariérový chodníček, pavoučí kokon, „kapku“, skleněnou lávku ve výšce 62 metrů či tobogán. Promyšlené osvětlení umožňuje i noční procházky s výhledem na hvězdnou oblohu.
Catalog Design Project
V rámci Ceny Ladislava Sutnara byl pokřtěn Catalog Design Project, který věrně rekonstruuje původní vydání Sutnarova katalogu. Ilustrace byly znovu nakresleny, texty pečlivě vysazeny a při realizaci byly použity materiály co nejbližší originálu, včetně grafických papírů či plastových stran. K vydání byl připojen Readers Guide, přibližující genezi projektu. Na celém procesu se pracovalo téměř tři roky.
Dobrých 100
Ke 100. výročí vzniku republiky vznikla publikace Dobrých 100, která prostřednictvím 102 ilustrací připomíná významné české osobnosti, objevy a kulturní přínosy. Na projektu pracovalo 46 studentů ateliéru Mediální a didaktické ilustrace pod vedením Renáty Fučíkové, uznávané ilustrátorky a autorky konceptu knihy. Nezávisle na politickém vývoji oslavuje to nejlepší, co Česko dalo světu.
Archouni
Student Filip Šenkeřík vytvořil ilustrace pro třináctidílný vzdělávací cyklus Archouni z produkce České televize. Pořad, vysílaný na ČT :D v roce 2024, hravou formou přibližuje dětem svět architektury – od historických staveb až po moderní technologie. Hlavní postavou je architekt, jehož nápady formují tři bytosti v jeho hlavě: pan Estét, paní Praktická a pan Kreativec. Společně hledají ideální řešení, aby vznikla jedinečná stavba.
Hikobae
Kniha Hikobae volně navazuje na oceňovaný komiks Iogi a přináší 15 pohledů na japonskou každodennost. Ilustrace vytvořili podle scénáře Jeana-Gasparda Páleníčka studenti ateliéru Mediální ilustrace pod vedením Václava Šlajcha. Publikace, vydaná ve spolupráci s fakultou, propojuje různé výtvarné styly a reflektuje autentické zkušenosti. Vznik podpořilo Ministerstvo kultury ČR a Státní fond kultury ČR. Vyšla v češtině, angličtině a japonštině.
IOGI
Komiksový projekt IOGI zachycuje každodenní život Japonců pohledem studentů ateliéru Mediální ilustrace Sutnarka pod vedením Václava Šlajcha a na základě scénářů Jean-Gasparda Páleníčka. Grafickou úpravu knihy, vydané za podpory fakulty, vytvořili Rostislav Vaněk, Kristina Fišerová a Michal Kopecký. Publikace propojuje prvky mangy, comics i bande dessinée a získala ocenění za vynikající grafický design v soutěži Nejkrásnější české knihy roku 2023.
Braunárium
Na zámku Valeč byly barokní sochy Matyáše Bernarda Brauna představeny v novém světle díky scénickému nasvícení a hudebnímu doprovodu – vše ve spolupráci s vyučujícími a studenty FDU. Expozice v bývalé kovárně umožnila návštěvníkům setkat se se sochami tváří v tvář v působivé atmosféře. Jako vrchol celého projektu byl na vnější fasádu zámku promítán videomapping, který rozšířil celkový zážitek a dodal historickým dílům slavnostní a současný rozměr.
Valeč Kostel sv. Wolfganga
V Hubertově sále zámku Valeč byly v roce 2021 instalovány vzácné fresky ze zaniklého kostela sv. Wolfganga v Doupově. Pozdně gotické malby zachráněné před zánikem jsou prezentovány v působivé instalaci se scénickým nasvícením a zvukem. Na expozici se podílel ateliér multimédií FDU ZČU v Plzni. Návštěvníci mohou volit různé světelné a zvukové scény, které umocňují atmosféru a přibližují příběh fresek.
VR case
Návrh přenosného zařízení pro virtuální realitu, určeného zejména pro rehabilitaci pacientů v nemocnicích či školení pracovníků v různých odvětvích. Cílem bylo vytvořit univerzální a snadno udržovatelný systém i při častém dezinfikování, zároveň nezávislý na konkrétním typu VR brýlí. Výsledkem je inovativní kufr optimalizovaný pro lékařské prostředí, který umožňuje bezpečný přenos a skladování VR setů při zachování dostupné výrobní ceny.
Catabox
Plovoucí záchranná kolébka Catabox slouží k evakuaci dětí ze zatopených oblastí. Nabízí bezpečný transport v suchu a obsahuje nouzové potřeby (jídlo, vodu, plenky, deku). Stabilitu zajišťuje katamaránová konstrukce, lana umožňují kontakt se zachráncem. Konstrukce je skládací a stohovatelná, lze ji využít i pro menší domácí zvířata.
Design vznikl v česko-malajském týmu (ZČU, Taylor’s University) a získal ocenění Innofest 2021 za nejlepší potenciál ochrany duševního vlastnictví.
Evropská unie: Jednotná v rozmanitosti
Výpravná kniha Evropská unie: Jednotná v rozmanitosti (Albatros, 2024) představuje dětským i dospělým čtenářům hlavní principy EU, její fungování i klíčové pojmy. Text Dominiky Perlínové doplňují ilustrace studentů ateliéru Didaktická ilustrace FDU ZČU, vytvořené pod vedením Renáty Fučíkové. Ta je spolu se Šárkou Vamberovou autorkou konceptu.
Vánoční kolekce porcelánu pro roky 2018-2024 s ilustracemi Renáty Fučíkové
Renáta Fučíková od roku 2018 navrhuje každoroční vánoční kolekce porcelánu pro značku Rosenthal. Témata jednotlivých let zahrnují: Zimní radovánky (2018), Vánoční trh (2019), Vánoční pečení (2020), Vánoční obdarovávání (2021), Štědrý večer (2022), Vánoční zvuky (2023) a Vánoční světýlka (2024). Ilustrace zachycují vánoční tradice, radostné chvíle a nostalgii, a proto jsou oblíbené po celém světě.
Produktový design značky ETA pro každodenní použití
Zdeněk Veverka je dvorním designérem značky ETA, pro kterou navrhuje mixéry, šlehače, žehličky, sušičky, legendární pečenku a další domácí spotřebiče. Vedle vzhledu řeší také ergonomii, výběr materiálů i pohodlí při každodenním používání. V roce 2024 získal mixér ETA Lento ocenění BigSEE Product Design Award. Produkty podle jeho návrhů jsou dostupné v Evropě, Africe, na Blízkém východě i v Latinské Americe.
AJ VANA BE
Instalace AJ VANA BE Benedikta Tolara je světelně-hudební věží složenou z 32 recyklovaných van, symbolizujících panelákovou každodennost i otisk člověka v čase. Dílo zkoumá témata vody, recyklace a všednosti. V roce 2023 bylo představeno na prestižním Festivalu světel ve francouzském Lyonu.
Do not disturb my coffee zen – experimentální kolekce z použité kávové sedliny
Do not disturb my coffee zen je experimentální kolekce vytvořená z recyklované kávové sedliny. Propojuje rituál pití kávy s principy zenových zahrad a smyslovou zkušeností – vůní, hmatem i vizuálním vjemem. Výsledkem jsou ručně vyráběné objekty, které podporují kreativitu, koncentraci a udržitelnost. Projekt zahrnoval i vývoj vlastního ekologického materiálu.
Kniha Together
Together je kniha o výuce grafického designu na Sutnarce. Představuje Ateliér grafického designu a vizuální komunikace vedený prof. Vaněkem a doc. Fišerovou. Mapuje strukturu ateliéru, systém výuky i výběr studentských projektů. Odpovídá na otázky, jak se dá design učit i studovat, a zdůrazňuje význam spolupráce, diskuse a hledání vlastního přístupu.
Cesty
Výstava Cesty je mini-retrospektivou tvorby MgA. Vojtěcha Aubrechta. Ukazuje různé formy autorova vizuálního vyjádření, v nichž se motiv „cesty“ objevuje doslovně i symbolicky. Výstava propojuje digitální a analogové techniky, robustní tisky i ručně kolorovaná díla a je příkladem nenuceného experimentu s fotografickými médii.
Duch
Duch je keramické noční světélko se soumrakovým spínačem, které dává smysl opuštěným zásuvkám. Vzniklo z potřeby zútulnit prázdné byty a dnes je součástí limitované edice šesti porcelánových tvarů. Za návrhem stojí MgA. Gabriel Vach a síť Hidden factory – neviditelné továrny propojující zkušené odborníky českého porcelánu.
Děcko
Děcko je autorská knížka Mikoláše Axmanna zachycující tajemný rozhovor mezi dědečkem a vnučkou. Příběh propojuje barevné události s mračným nekonečnem; vytváří prostor pro ticho a prázdnotu, což je v dnešním hlučném světě vzácné. Řeč bude třeba o hranicích, o ptácích, o klecích, o indiánovi, o záhadách, o velmi barevné knihovně. Kniha je doplněna autorovými litografiemi a kresbami a vyšla v limitované edici 50 signovaných a číslovaných výtisků.
Dita Jiřičková – digitální grafika
Fakulta designu a umění ZČU je živnou půdou pro inovativní projekty spojující umění a technologie. Mezi nimi vyniká tvorba Ditty Jiřičkové, která ve své digitální grafice propojuje tradiční techniky, jako je hlubotisk či suchá jehla, s moderními přístupy. Výsledkem jsou dynamické kompozice s osobitou estetikou, jež reflektují cit pro detail i experimentální přístup.
Specific LandArt
Publikace Zaniklé a ohrožené kostely dokumentuje ztracený duchovní a kulturní rozměr Sudet a jejich bolestivou historii. Na tuto publikaci navazuje projekt LandArt, který v rámci programu Evropského hlavního města kultury 2015 přinesl umělecké intervence do krajiny. Třináct lokalit, každá postižená zničením, ožila díky tvořivé práci studentů a pedagogů Západočeské univerzity.
HRDINKY – Příběhy významných českých žen / kniha
Kniha Hrdinky vypráví o 60 výjimečných Češkách od dávných dob po současnost. Doprovázejí ji portréty studentů Sutnarky, texty Kateřiny Tučkové a historické pasáže Renáty Fučíkové. Publikace získala ocenění Zlatá stuha a vyšla v 9 dotiscích. V duchu tématu vznikla výstava s mezinárodním dosahem, která inspirovala obdobné projekty v Nigérii, Pákistánu a dalších zemích.