RUV-big

Registr uměleckých výstupů

Pro vykazování uměleckých výstupů na národní úrovni fakulta využívá Registru uměleckých výstupů, který je hlavním statistickým nástrojem v České republice. Akademici a studenti vykazují zejména v segmentech Design, Výtvarná umění a Audiovize.

ORAVSKÁ PORUBKA

V Oravské Porubce ožívá opuštěný rekreační areál ze 70. let, nyní pod názvem Shangri-la Slovakia. Tento jedinečný projekt propojuje umění, sport a ekologii. Dvě modernizované budovy využívají lokální dřevo, zatímco podzemní rekreační objekty splývají s krajinou díky zeleným střechám. Areál nabízí rajskou zahradu, vodní plochy, bylinkovou zahradu a naučnou stezku. Důraz je kladen na udržitelnost a harmonii s přírodou.

Přístavba haly LIKO-s Li-Kovo

Přístavba haly LIKO-S Li-Kovo ve Slavkově u Brna spojuje kovovýrobu s vizí udržitelné architektury. Na ploše 1040 m² vzniká prostor využívající pokročilé technologie BIM a Grasshopper Rhino. Fasádu pokrývá živá zeleň, která přirozeně reguluje vnitřní klima a snižuje energetickou náročnost. Projekt klade důraz na ekologii, recyklaci a inovativní přístup k průmyslovým stavbám.

Ještě nejsem, kým chci být

„Ještě nejsem, kým chci být“ je portrét legendy světové fotografie Libuše Jarcovjákové. Zachycuje její syrové autoportréty i život na okraji socialistického Československa – od pololegálních gay klubů přes dělníky nočních směn až po vietnamské a kubánské přistěhovalce. Po útěku do Západního Berlína se stala svědkyní pádu Železné opony. Film Kláry Tasovské kombinuje tisíce fotografií a deníků a byl uveden na Berlinale 2024 i MFF Karlovy Vary.

Otcovy dopisy

Krátkometrážní animovaný film „Otcovy dopisy“ vypráví tragický příběh profesora Alexeje Vangengheima, zakladatele sovětské meteorologické služby, zatčeného v roce 1934 a deportovaného do gulagu. Svou dceru Elye chránil před krutou realitou dopisy, v nichž vězení líčil jako vědeckou expedici. S jejím dospíváním se však iluze pomalu rozplývala a realita se stávala nevyhnutelnou. Film získal v roce 2024 ocenění na mezinárodních festivalech.

 

Největší mural art v Plzeňském kraji: Kristýna Fišerová a její pocta Sutnarovi

Mural Kristýny Fišerové na hale CTPark v Plzni pokrývá 2215 m², což z něj činí největší velkoplošnou malbu v Plzeňském kraji a jednu z největších v Česku. Grafický návrh využívá "sutnarovské" barvy – červenou, černou a bílou. Projekt vznikl na zakázku CTParku Plzeň v roce 2020 a realizace trvala čtyři týdny. 

Kristýna Fišerová (*1980, Praha) je česká grafická designérka a vedoucí ateliéru Grafického designu na Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara ZČU. V roce 2018 získala mezinárodní cenu Red Dot za knihu Sutnar Shapes.