
PALIMPSEST – Heritage Landscapes: Creative Drivers for Sustainable Living Heritage Landscapes
Projekt PALIMPSEST se zabývá identifikací a rozvojem kulturně zakotvených postupů, šetrných vůči životnímu prostředí. Reaguje na naléhavou výzvu k akci vyplývající z uvědomění si nerovnováhy interakcí mezi člověkem a přírodou, se zaměřením zejména na výzvy v oblasti klimatu a přechodu k udržitelnosti, jak je formuluje evropská Zelená dohoda. Cílem je představit nové scénáře a služby krajiny/ekosystému, experimentovat s postupy propojujícími lidské činnosti, dědictví krajiny a cíle udržitelnosti. V centru pozornosti jsou ztracené procesy interakce přírody a člověka - pro pozorování nesouladů, napětí a rozporů mezi lidskými činnostmi a přírodní sférou. Toho je dosaženo prostřednictvím zapojení pilotních míst – Jerez, Milano a Lodz, které aktivizují místní ekosystémy kulturních provozovatelů a rozhodovacích orgánů, jakož i mezinárodní umělce, designéry a architekty.
Poskytovatel: EUROPEAN COMMISSION
Výzva: Horizont Europe
Název projektu: PALIMPSEST – Heritage Landscapes: Creative Drivers for Sustainable Living Heritage Landscapes
Podtitul projektu: Generování hodnot prostřednictvím umění pro udržitelný život v krajině
Doba řešení: 2023–2026
Řešitelský tým: prof. Ing. arch. Zdeněk Fránek, doc. Mgr. art. Jana Potiron, ArtD., MgA. Kristina Zejkanová, mgA. Jan Popelka
Konsorcium:
Politecnico Milano (IT)koordinátor projektu, Aalborg University (DK), Basque Center for Climate Change (ES), ANCI Toscana (IT), Semantika (SL), Ayuntamiento de Jerez (ES), Fundarte (ES), Nomad Garden (ES), Institute of Cimmunication and Computer systems (EL), NOVELCORE (ES), COAL (FR), University of West Bohemia (CZ) Lodz Art Centre (PL), CULTURALINK (ES), Associazione Culturale KARAKORUM (IT)
Prevence poruch pánevního dna
Poruchy pánevního dna negativně ovlivňují kvalitu života žen, omezují jejich sociální i osobní aktivity a mají dopad na duševní zdraví. Cílem projektu je zvýšit povědomí o této problematice a zároveň vyvinout neinvazivní zařízení pro hodnocení správné kontrakce svalů pánevního dna. Systém bude založen na objektivních klinických datech a pokročilých simulačních technologiích. Projekt spojuje odborné znalosti z oblasti zdravotnictví, kybernetiky, biomechanického modelování, průmyslového designu a technologií. Výstupy budou určeny zdravým ženám ve věku 18–45 let, široké veřejnosti i odborníkům v oblasti gynekologie a fyzioterapie. Tým designérů z FDU zajišťuje návrh funkčního vzorku včetně testování materiálů a tvarového řešení.
Poskytovatel: Interreg Česko–Bavorsko
Název projektu: Pelvic Floor Disorder Prevention
Řešitelský tým FDU: Mgr. art. Jan Korabečný, BcA. Radka Krajíčková
Společný projekt s NTC (Výzkumné centrum Nové technologie ZČU)
Období řešení: 2023–2026
Aplikovaný výzkum exoskeletu
Projekt se zaměřuje na posílení výzkumných kapacit mezi Technische Hochschule Deggendorf a Západočeskou univerzitou v Plzni v oblasti aplikovaného výzkumu s cílem vyvinout prototyp exoskeletu dolních končetin pro rehabilitační účely. Využívá inovace v oblasti designu, konstrukčních technologií, 3D tisku a převodu mozkových signálů na pohyb končetin. Projekt realizuje multidisciplinární výzkumný tým za účasti pěti aplikačních partnerů. Tím se posílí kapacity pro transfer technologií v oblasti rehabilitace a protetiky. Tým FDU pracuje na návrhu nového tvarového řešení exoskeletu ve formě funkčního prototypu, který bude připraven pro praktické využití v oblasti zdravotní péče.
Poskytovatel: Interreg Česko–Bavorsko
Název projektu: Applied Research of an Exoskeleton for Use in Rehabilitation
Řešitelský tým FDU: doc. MgA. Zdeněk Veverka, Mgr. Tomáš Chochole, Ph.D.
Společný projekt s Fakultou zdravotnických studií ZČU
Období řešení: 2023–2026
3D tisk plastových dílů s vysokou odolností
Poskytovatel: Technologická agentura České republiky (TAČR)
Název projektu: Computational and Experimental Support for 3D Printing Technology of Highly Stressed Plastic Components
Řešitelský tým FDU: doc. MgA. Zdeněk Veverka, Mgr. Tomáš Chochole, Ph.D.
Společný projekt s Regionálním technologickým institutem a Fakultou zdravotnických studií ZČU
Období řešení: 2023–2025
Projekt se zaměřuje na inovaci v oblasti výpočetní a experimentální podpory 3D tisku plastových dílů, které jsou vystaveny např. cyklickému zatížení nebo provozu za nízkých či vysokých teplot. Všichni partneři projektu využívají aditivní výrobu ve své výzkumné, podnikatelské nebo vzdělávací činnosti. Cílem je posunout možnosti výroby a použití materiálů pro kusovou výrobu komponent inovativních produktů nebo zakázkový výzkum. Výsledky projektu umožní lépe předvídat budoucí využití 3D tisku v různých oblastech. Tým FDU odpovídá za výzkum materiálů a návrh tvarového řešení prototypu protézy horní končetiny podle potřeb budoucích uživatelů.