laureati_main_web

Laureáti CLS

Vítejte ve společnosti mimořádných uměleckých osobností i institucí, které významně ovlivňují světové umění a design.

2024

Debbie Millman / designérka, spisovatelka, pedagožka / USA
The Glasgow School of Art / vysoká umělecká škola / UK
IDEA Magazine / umělecký magazín / JP

2023

Magdalena Jetelová / sochařka a výtvarnice / CZ
Universität für angewandte Kunst Wien
/ vysoká umělecká škola / AT 
Printed Matter, Inc.
/ nezisková organizace / USA

2022

Stuart Haygarth / designér / GB
Bauhaus Universität Weimar / vysoká umělecká škola / DEU
ZKM Karlsruhe / Centrum pro umění a média / DEU

2021

Stefan Sagmeister / grafický designér / AT
ArsElectronica Linz / kulturní, vzdělávací a vědecké centrum / AT
Kunst Akademie Düsseldorf / vysoká umělecká škola / DEU

2020

Nigel Holmes / grafický designér, ilustrátor, grafik / USA
Neville Brody / grafický designér, typograf / GB
HIT Holon Institute of Technology / multidisciplinární vysoká škola / ISR
Svenska Tecknare / Asociace švédských ilustrátorů a grafických designérů / SWE

2019

Pekka Loiri / grafický designér / FIN
Milton Glaser / grafický designér / USA
Warren Lehrer / spisovatel a grafický designer / USA
Kit Hinrichs / grafický designér / USA
doc. Ing. arch. Václav Aulický / architekt / CZ

2018

doc. akad. mal. Helena Krbcová  / fashion designérka a pedagožka / CZ
Eric De Groat a ArkDes / Švédské národní centrum pro architekturu / SWE
Gerrit Rietveld Academie / vysoká umělecká škola / NL
Taiwan Design Center / kulturní centrum / TWN    
Stichting NDSM-werf / kreativní zóna, Amsterdam / NL

2017

prof. Piotr Bożyk / designér a pedagog / PL
Seymour Chwast / grafický designér, ilustrátor / USA
prof. Victor Margolin / pedagog, vědec, spisovatel / USA
prof. Stanislav Stankoci / umělec a pedagog / SR
Richard Saul Wurman / tvůrce information architecture / USA

 

2016

Anthon Beeke / grafický designér / NL
Gere Kavanaugh / designérka / USA
Pratt Institute / vysoká umělecká škola / USA
prof. akad. mal. Rostislav Vaněk / grafický designér, typograf a pedagog / CZ
prof. PhDr. Tomáš Vlček, CSc. / historik a teoretik umění, výtvarník, pedagog / CZ

2015

Milan Grygar / výtvarník / CZ
William Lobkowicz a Lobkowiczké sbírky / USA-CZ
prof. Lech Majewski / grafický designér, pedagog / PL
prof. R. Roger Remington / grafický designér, historik grafického designu, pedagog / USA
prof. Jan Solpera / grafický designér, typograf, grafik, pedagog / CZ
AIGA, the professional association for design / profesní sdružení pro design / USA
Art Institute of Chicago / muzeum umění / USA
Museum of Modern Art / muzeum moderního umění / USA
Plzeň 2015, o.p.s. a předseda správní rady Mgr. Martin Baxa / kulturní organizace / CZ

2014

Steven Heller dr. h. c. / teoretik designu, art director, pedagog / USA
prof. Ing. arch. Zdeněk Ziegler / grafický designér, pedagog / CZ
doc. Jiří Šetlík / teoretik umění, pedagog / CZ
The J. Paul Getty Trust / umělecká instituce / USA
Uměleckoprůmyslové museum v Praze / CZ

2013

prof. akad. mal. Jiří Šalamoun / ilustrátor, grafik, grafický designér, pedagog / CZ
prof. akad. mal. Karel Míšek, Ph.D. / grafický designér, pedagog / CZ
prof. emer. Gyula Ernyey / teoretik designu, pedagog / HUN
prof. Markus Dreβen / grafický designér, pedagog / DEU
Cooper – Hewitt National Design Museum / muzeum / USA

2012

prof. akad. mal. Adéla Matasová / multimediální výtvarnice / CZ
prof. akad. soch. Václav Šerák / designér, sochař - keramik / CZ
prof. akad. mal. Pavel Nešleha in memoriam / malíř, kreslíř, grafik, fotograf, pedagog / CZ
doc. akad. mal. Josef Mištera / ilustrátor, pedagog, zakladatel Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara ZČU v Plzni / CZ

Cena Ladislava Sutnara 2024

Debbie Millman / USA
Americká designérka, ilustrátorka, autorka a pedagožka obdržela Cenu Ladislava Sutnara za svoji dlouhodobou práci, výrazný přínos a inovativní přístup v mnoha oblastech umění a vzdělávání, kam patří jak její praktická tvorba a publikační činnost, tak aktivity v oblasti popularizace designu.

Debbie Millman je uznávaná designérka a expertka na branding a vizuální komunikaci. Její publikační a kurátorská činnost, včetně populárního a oceňovaného podcastu Design Matters, umožňuje veřejnosti i odborníkům nahlédnout do tvůrčích procesů předních osobností světového umění a designu. Její knihy a články o designu rozšiřují teoretický rámec oboru a přispívají k širšímu pochopení role designu ve společnosti. Jako pedagožka působí na School of Visual Arts v New Yorku, kde pomáhá formovat novou generaci designérů a rozvíjí inovativní přístupy ke kreativní praxi. Je také spolumajitelkou a ředitelkou redakce webu PrintMag.com.

The Glasgow School of Art / UK
Jedna z nejvýznamnějších evropských i světových vysokých uměleckých škol, získala Cenu Ladislava Sutnara za svůj dlouhodobý a zásadní vliv na rozvoj uměleckého vzdělávání a výzkumu, za aktivní a inovativní přístup k řešení globálních výzev prostřednictvím designu vedoucí nejen k uměleckému, ale i společenskému rozvoji.

The Glasgow School of Art, založená již v roce 1845, je v současné době celosvětově uznávaným centrem pro inovace v umění a designu. Její absolventi se pravidelně prosazují na mezinárodní scéně, přičemž mnozí z nich významně ovlivňují současné umělecké a designové trendy. Její nabídka studijních programů zahrnuje pestrou škálu výtvarných i designových disciplín. Škola, která se může pochlubit ikonickou budovou navrženou Charlesem Rennie Mackintoshem, je proslulá svým inovativním přístupem k výuce a důrazem na propojení teorie a praxe.

IDEA Magazine / JP
Renomované japonské periodikum obdrželo Cenu Ladislava Sutnara za svůj dlouhodobý a zásadní vliv v oblasti grafického designu, typografie a vizuální kultury. Svým přístupem obohacuje nejen oblast designu, ale také rozvíjí vizuální kulturu a podporuje její interdisciplinární rozvoj.

IDEA Magazine vychází od roku 1953, v současné době jako čtvrtletník. Spolu s dalšími odbornými publikacemi vydávanými stejným vydavatelstvím je vyhledávaným zdrojem inspirace a odborných poznatků pro profesionály i nadšence z celého světa. IDEA Magazine je známý svou schopností propojit současné trendy s historickými kořeny designu a nabízí unikátní pohled na vývoj vizuální komunikace. Vyznačuje se nejen vysokou kvalitou obsahu, ale i špičkovou grafickou úpravou a precizním tiskem, což z něj činí jeden z nejvlivnějších časopisů svého druhu.

 

Cena Ladislava Sutnara 2023

Magdalena Jetelová / CZ
Cenu Ladislava Sutnara obdržela za mezioborové projekty na pomezí konceptuální tvorby, land artu, architektury, sochy a světelné projekce zasazené do konkrétního prostoru, stejně jako za dlouholetou pedagogickou činnost.

Magdalena Jetelová, která je světově respektovanou uměleckou osobností, si získala pozornost monumentálními objekty se silným politickým podtextem již za svého působení v rodné vlasti, kde se zároveň vůči tehdejší oficiální výtvarné scéně vymezovala dalšími uměleckými aktivitami. Po odchodu do Spolkové republiky Německo v roce 1985 se etablovala na mezinárodním poli nejen svými jedinečnými projekty, ale také pedagogickým působením na prestižních uměleckých školách, jakými jsou Kunstakademie Düsseldorf a Akademie der Bildenden Künste München.    


Universität für angewandte Kunst Wien / AT
Uznávaná umělecká univerzita získala ocenění za svou činnost, která vychází z historických tradic, zároveň však rozvíjí nové myšlenky, jak spoluvytvářet a řídit proměny technologií a médií.

Universität für angewandte Kunst Wien je nástupkyní C. k. školy umění a řemesel z roku 1867, která byla úzce propojena s někdejším muzeem umění a průmyslu (dnes Museum für angewandte Kunst). V roce 1941 získala vysokoškolský statut a v roce 1970 titul univerzity. Nynější název nese od roku 1998. Její činnost je zaměřena nejen na oblast výuky, ale i výzkumu, jehož úkolem je reagovat na aktuální společenské výzvy, navrhovat pracovní postupy otevřené vůči společnosti a aktivně realizovat výsledky ve veřejném diskurzu orientovaném na změnu.

 
Printed Matter, Inc. / USA
Přední světová nezisková organizace obdržela ocenění za šíření a propagaci artists’ books, publikací koncipovaných jako svébytná umělecká díla.

Společnost Printed Matter, kterou roku 1976 založila skupina osobností působících v oblasti umění (mezi jinými Sol LeWitt a Lucy Lippard), vznikla jako reakce na rostoucí zájem o publikace vytvářené samotnými umělci. Ve svém komplexním pojetí jsou artists’ books i nadále pozoruhodným odrazem aktuálních uměleckých postupů. Současně s tímto mezinárodním fenoménem založila společnost Printed Matter veletrhy New York Art Book Fair a Los Angeles Art Book Fair, které se staly největšími světovými centry distribuce a výzkumu artists’ books a souvisejících publikací.

Cena Ladislava Sutnara 2022

Stuart Haygarth / GB
Významný britský umělec a klíčová osobnost současného designu, získal Cenu Ladislava Sutnara za svou tvorbu, v níž se věnuje především otázkám ekologie, tematice odpadu a nadprodukce.

Ústředním motivem Haygarthových objektů a instalací je povýšení běžných či vyřazených předmětů každodenního života na luxusní produkt. Důležitou součástí jeho tvorby je zároveň příběh, proces shromažďování a třídění materiálů. Za jeden z umělcových nejúspěšnějších návrhů je považován dnes už ikonický lustr Tide z roku 2005, vytvořený z různobarevných, většinou plastových předmětů vyplavených na pobřeží. Za jeho působivostí stojí nejen vizuální kvality, ale – stejně jako v případě dalších děl – silný koncept.


Bauhaus-Universität Weimar / DEU
Renomovaná vysoká umělecká škola získala ocenění za naplňování Gropiovy vize Umění a technika – nová jednota svou specializací na umělecké a technické oblasti a mezioborovou spoluprací.

K tradici svého významného předchůdce, který dal vzniknout novému typu moderní umělecké školy, se univerzita od roku 1996 hlásí nejen svým jménem, ale i chutí experimentovat, mezinárodní otevřeností a kreativitou. Její fakulty a výzkumné obory nabízejí široké možnosti výuky ve čtyřech desítkách studijních programů, zahrnujících výtvarné umění, design, vizuální komunikaci, mediální design, mediální studia, informatiku, architekturu, stavební inženýrství, vědu o materiálech, technologie zpracování, životní prostředí a management.


ZKM - Zentrum für Kunst und Medien Karlsruhe / DEU
Celosvětově uznávaná kulturní instituce působící na pomezí umění a vědy získala Cenu Ladislava Sutnara za výzkumné aktivity, projekty a vzdělávání v oblasti digitalizace umění.

ZKM Karlsruhe bylo založeno v roce 1989 s posláním zkoumat možnosti propojení tradičního umění a mediálních technologií. Zabývá se širokým spektrem médií a žánrů – jak uměním v prostoru, jako je malba, fotografie a sochařství, tak uměním odvíjejícím se v čase, jako film, video, mediální umění, hudba, tanec, divadlo a performance. Svou výzkumnou platformou s mediatékou, knihovnou a výstavními prostory poskytuje vědcům a umělcům z celého světa ideální podmínky pro realizaci teoretických i praktických projektů.

 

Cena Ladislava Sutnara 2021

Stefan Sagmeister / AT

Cenu Ladislava Sutnara získal za odvahu, s níž se celý život věnuje grafickému designu.  Tento obor vystudoval na Univerzitě užitých umění ve Vídni a v rámci Fulbrightova stipendia na Pratt Institute v New Yorku.  V roce 1993 založil studio Sagmeister Inc. v New Yorku. Od té doby navrhoval loga, grafiku a obaly pro tak rozmanité klienty jakými jsou Rolling Stones, HBO, Guggenheimovo muzeum a Time Warner. Dlouhodobě spolupracuje s hudebníky Davidem Byrnem a Louem Reedem. Je držitelem řady významných ocenění a jeho práce byly vystaveny v Curychu, Vídni, New Yorku, Berlíně, Japonsku, Ósace, Praze, Kolíně a Soulu. Žije a pracuje v New Yorku, kde vyučuje na School of Visual Arts.


ArsElectronica Linz / AT
Kulturní, vzdělávací a vědecké centrum ArsElectronica obdrželo Cenu Ladislava Sutnara za podporu sepjetí umění, technologie a společenských věd a za příkladné a dlouhodobé budování prostoru pro svobodnou demonstraci průkopnických prototypů, nových forem komunikace, inovativních obchodních modelů a prorockých děl umělců.

Společnost ArtsElectronica byla založena v roce 1979. Její filosofie je postavena na postulátu, že digitalizace není technologickým, ale společenským vývojem. Instituce se v průběhu let úspěšně vyvíjela, zmnožovala své aktivity a aktiva a prokázala tak opodstatněnost myšlenek, které stály na počátku jejího vzniku. Prostřednictvím své činnosti reflektuje rychlý průběh digitální revoluce.  


Kunst Akademie Düsseldorf / DEU
Renomovaná vysoká umělecká škola získala ocenění za dlouhodobou kvalitu, s níž poskytuje vzdělávání na poli umění a za nebývalou podporu kosmopolitního dialogického ducha umění.

Jedná se o instituci s dlouhou historií tradující se do šedesátých let 18. století. V průběhu svého vývoje a fungování se stala mezinárodně uznávanou. Mezi vrcholy jejího přínosu pro kulturní dědictví patří tzv. düsseldorfská malířská škola z 1. poloviny 19. století nebo období od konce 50. do konce 70. let 20. století, kdy je spojena se jmény jako např. Joseph Beuys, Heinz Mack, Otto Piene, Gerhard Richter a Günther Uecker. V současné době je její koncepce vzdělávání považována za jednu z nejliberálnějších na světě. Působí zde skvělí vyučující z Velké Británie, USA, Rakouska, Dánska, Belgie, samozřejmě Německa a z dalších zemí. 

 

Ocenění převzala v rámci slavnostního ceremoniálu v Plzni i zástupkyně Svenska Tecknare, tj. Asociace švédských ilustrátorů a grafických designérů, která byla oceněna v roce 2020, kdy kvůli pandemické situaci ve světě nemohlo osobní předání proběhnout.

Laureáti Ceny Ladislava Sutnara / ke stažení