Chirurgické nástroje – Zařízení pro decellularizaci jaterní tkáně

Design zařízení je východiskem tvarového výzkumu pomůcek za účelem optimalizace procesu decellularizace pro transplantaci jaterní tkáně s důrazem na bezpečnost a efektivitu. Navrhování a testování probíhalo ve spolupráci s Lékařskou fakultou Univerzity Karlovy v Plzni. Tým designérů testoval různé metody fixace a uložení jaterní tkáně během procesu, přičemž se soustředil na ergonomii a šetrnost k tkáni. Výstupem je finální prototyp, který ověřuje dílčí hypotézy. Tvarové řešení zohledňuje snadnou manipulaci s tkání – vyplnění nádoby s vyměnitelným dnem s negativním nebo pozitivním klenutím a aplikovanou jemnou pružnou textilií, která zamezuje klouzání materiálu a obruč s otvory s možností připevnění hadic, kterými se játra fixují. Představuje inovativní řešení pro další zkoumání v oblasti transplantací jater, ať již na poli materiálového inženýrství nebo celkové ergonomie pracoviště a aplikovaní jednotlivých prvků a postupů do klinické praxe.

KORABEČNÝ, J., LACIGOVÁ, K., BAIERL, J., GABRIEL, V., BOLEK, L., MOULISOVÁ, V., STEFANIA, M., LIŠKA, V., PÁLEK, R. Chirurgické nástroje - Zařízení pro decellularizaci jaterní tkáně. Alicante, 2024.

https://euipo.europa.eu/eSearch/#details/designs/015083571-0001/eRegister 

Plovoucí záchranná kolébka

Technické řešení je použitelné tam, kde je potřeba evakuovat děti ze zatopených oblastí. Slouží jako místo, kde dítě může přečkat v suchu na transport do bezpečí a je vybaveno základními potřebami (trvanlivé jídlo, voda, plenky, deka) pro péči o dítě v nouzových podmínkách. Tělo zařízení tvoří dva plováky a vnitřní komora pro dítě. Díky konstrukci inspirované katamaránem je zařízení stabilní, pro držení a kontakt se zachráncem při evakuaci slouží lana podél plováků. Konstrukce je skládací a stohovatelná. Její sekundární použití je možné k evakuaci menších domácích zvířat.

KORABEČNÝ, J., CHOCHOLE, T., SVÍTIL, V., VÍTEK, J., NG, M. D., BINTI MUHAMMAD ZAMRI, M., CHOONG, W. K. Plovoucí záchranná kolébka. Praha, 2022. 

https://isdv.upv.gov.cz/webapp/resdb.print_detail.det?pspis=PVZ/37970&plang=CS 

Vnitřní úložná vložka pracovního kufru

Technické řešení je použitelné pro univerzální pracovní kufry. Vložka je vyrobena z pevného materiálu ve dvou částech – první, horní část vyplňuje víko kufru a zároveň je na ni prostor pro umístění tabletu, druhá část vložky vyplňuje větší, spodní prostor kufru. Druhá část vložky je vytvarována tak, aby do ní mohly být umístěny dva headsety brýlí pro virtuální reality, konkrétně se nasazují do vložky na vydutou část podobně, jako se brýle nasazují na hlavu. Pod druhou částí vložky zbývá prostor umožňující uložení dalších volitelných komponent kufru. Pro tyto účely jsou ve spodní vložce vytvořeny tři propojovací otvory, kterými lze z úložného prostoru vést například kabely. Obě části vložky jsou designově vytvarovány tak, aby se do nich vešly dva headsety brýlí, tablet a kabel k připojení do elektrické sítě. Vrchní vrstva obou vložek je z lesklého materiálu, takže je možné je snadno udržovat v čistotě.

KORABEČNÝ, J., SVÍTIL, V., MELICHAR, L., BÁRDY, M., KRAJÍČKOVÁ, R. Vnitřní úložná vložka pracovního kufru. Alicante, 2022.