Doktorske_studium_MainBannerWeb

Uchazeč

Staňte se studujícími doktorského programu na Sutnarce

Přihlásit se do doktorského studijního programu je možné do 6. června 2025 do 12 hodin.

Níže naleznete ke stažení:

  • podmínky přijímacího řízení
  • formulář přihlášky do doktorského studijního programu

Seznam školitelů

  • prof. akad. mal. Jiří Barta
  • M. A. Dušan Brozman
  • doc. MgA. Vojtěch Domlátil
  • prof. MgA. Kristýna Fišerová
  • RNDr. Petr Franče
  • prof. Ing. arch. Zdeněk Fránek
  • akad. mal. Renáta Fučíková
  • prof. Mgr. Štěpán Grygar
  • prof. akad. mal. Boris Jirků
  • doc. akad. mal. Ditta Jiřičková
  • doc. akad. mal. Helena Krbcová
  • doc. akad. mal. Vladimír Merta
  • prof. akad. mal. Karel Míšek, Ph.D.

 

  • doc. akad. mal. Josef Mištera
  • doc. MgA. Martin Otava, Ph.D.
  • doc. Mgr. Art. Jana Potiron, ArtD.
  • PhDr. Mgr. Andrea Sloupová, Ph.D.
  • doc. Ing. Radek Soukup, Ph.D.
  • Mgr. Silvie Stanická, Ph.D.
  • doc. akad. mal. František Steker
  • doc. Mgr. Lenka Sýkorová, Ph.D.
  • doc. PhDr. Jaroslav Vančát, Ph.D.
  • prof. akad. mal. Rostislav Vaněk
  • prof. akad. mal. Mgr. Martin Velíšek, Ph.D.
  • doc. MgA. Zdeněk Veverka
  • prof. PhDr. Tomáš Vlček, CSc.
  • prof. doc. Jaroslav Vokoun, Th.D.

Návrhy rámcových témat (okruhů) pro disertační práce

  1. Animace od pravěku k digitalizaci

    Proměny obsahu a formy v historických souvislostech, vývoj animace od jeskynních kreseb po současnost, osobnosti

  2. Animace a nová média

    Nové technologie, nová estetika, nové žánry

Kontakt na školitele:

jibarta@fdu.zcu.cz

  1. Animace a spiritualita

  2. Animace a terapie

  3. Animace a krajina

Kontakt na školitele:

domlatil@fdu.zcu.cz

Jak šetřit planetu

Téma je univerzální a má umožnit doktorandovi, aby se objevně vyjádřil formou

- uměleckou
- designérsky
- architektonicky
- vědecky
- filosoficky

Kontakt na školitele:

zfranek@fdu.zcu.cz 

  1. Ilustrační prostředky sdělení informací v soudobých naučných knihách

    Jak často využívají současní ilustrátoři metaforu a nadsázku, aby interpretovali skutečnost v naučné ilustrované knize? Jak výrazný je současný posun od tradičních ilustrovaných slovníků k moderní publikaci, jež disponuje mnoha vrstvami sdělení? Mapování současných trendů v ilustrovaných publikacích žánru non-fiction s důrazem na tvorbu domácí.

  2. Návrat k literární řeči obrazu v knize pro dětské a mladé čtenáře

    Současná doba je zahlcena proudem informací, obraz znovu nabývá důležitosti.  Moderní technologie ovládají nejen čtenáře, uživatele a příjemce - moderní technologie opanovaly i obor ilustrace. Porovnejme řeč současné ilustrované knihy s řečí předchozích období a věnujme se ryze obrazovým žánrům picture-book a silent-book. Jak vypadají obrazové publikace pro dětské příjemce v epoše informační revoluce? Nakolik musíme v době migrační krize překonávat jazykové bariéry? Jaké prostředky k tomu volí současní ilustrátoři? Využívají atmosféru obrazu? Využívají detaily? Či naopak redukují ilustraci do graficky stručného, ale výrazného projevu? Co vlastně vyhovuje dětskému čtenáři?

Kontakt na školitelku:

rfuciko@fdu.zcu.cz

  1. Zkoumání a vytvoření výukového systému optické perspektivy a plastické anatomie pro výtvarníky a propojení s novými médii a technologiemi pro současné umění.

  2. Analýza výukových metod plastické anatomie a optické perspektivy s dopady na psychologii daných subjektů a jejich proměnu poznáním.

Kontakt na školitele:

bjirku@fdu.zcu.cz

  1. Hledání překrývání grafického designu a volné tvorby.

    Jaké jsou hodnoty a kdo stanovuje kritéria pro potvrzení souhlasu nebo odmítnutí?
    Jsou někde společná východiska, hranice, koncepty, zaměření, formy vyjádření, užití technologií, osobnost tvůrce? Kdy z pozice aktivit v obou disciplínách se odráží jeho tvůrčí potenciál v obojím? Atd.
    Situace v naší zemi od období mezi válkami až po současnost.

  2. Vývoj a uplatnění dekoru v grafickém designu.

    Měl a má dodnes pravdu Adolf Loos v tom, že Ornament je zločin?
    Zhruba vymezeno lety První republika, ČSSR, současnost.

Kontakt na školitelku:

djiricko@fdu.zcu.cz

  1. Procesuální dílo jako strategie tvorby obrazu

    V širokém spektru vizuálního umění je pojem proces natolik organicky přítomen a můžeme jej nahlížet z několika pohledových rovin, že otevírá prostor pro oblasti teoretického uchopení tématu, stejně jako praktickému výzkumu v podobě konkrétní  umělecké - vizuální tvorby.

    Výstupem doktorandské práce bude autorský projekt v oblasti vizuálního umění a navazující teoretická práce, zaměřená na kontext daného tématu.

  2. Mysl, tělo, médium

    V umění jsou média chápána jako nosiče informací a obsahu jinak, než je tomu například u současných informačních technologií, které se snaží  o záznam kontrolovatelných dat, dávajících neměnný smysl kdykoli a kdekoli. Co tady chybí je komplexní mysl a biologické tělo. Kreativní umělec nic podobného doposud nemusí splňovat. Kreativní umělec kultivuje osobní citlivost v prostředí, ve kterém se vyjadřuje svou tvorbou, často intuitivně a spontánně, v nejlepším případě autenticky, neopakovatelně. Přesto je v takto, na první pohled, nezávislé tvorbě přirozeně ukotvena zkušenost z řady mimo oborových disciplín. Témata a poznatky přírodních věd, humanitních věd, filozofie apod. bezprostředně formují mysl, chování i vyjadřování každé kreativní osobnosti, od počátku lidské civilizace.

    Výstupem doktorandské práce bude autorský projekt v oblasti vizuálního umění a navazující teoretická práce, zaměřená na kontext daného tématu.

Kontakt na školitele:

vmerta@fdu.zcu.cz

 

  1. Umělci a společnost

    Teze: Společnost v České republice není  připravena těžit z potenciálu absolventů VŠ věnujících se designu a vizuálnímu umění. Existují systémové cesty k nápravě.

    Cíle uměleckého vzdělávání v ČR a zahraničí. Uplatnitelnost absolventů fakult zabývajících se vizuálním uměním a designem. Cíle absolventů a realita, uplatnění v různých oborech užitého umění a designu. Trh práce a jeho vývoj v různých oborech. Návratnost investice státu podle škol - mezinárodní srovnání. Putování od kvalifikace k uplatnění. Možnosti preinkubace a inkubace studentů. Spolupráce škol s firmami. Absolventi uměleckých škol v epoše 4. průmyslové revoluce. Nevyužitý, či využitý potenciál.

    Výstupem je výstava úspěšných absolventů českých uměleckých škol a kniha dokumentující jejich díla s analýzou důvodů jejich úspěchu, nebo analýza vývoje trhu v uplynulých desetiletích v knize prezentující současně díla uznávaná odborníky v konfrontaci s díly komerčně úspěšnými doplněná výstavou, studie důvodů úspěchu, či neúspěchu absolventů s návrhem řešení v podobě inkubace, preinkubace, či jiné cesty v rámci VŠ studia, apod.



  2. Boudník 21. stol.

    Teze: V továrnách a vědeckých laboratořích je nevyužitý potenciál nástrojů, přístrojů a materiálů, které by mohly obohatit výrazové prostředky umění. Naopak při jejich aplikaci ve tvorbě umělecké, je skrytý potenciál podnětů zpětně v průmyslové produkci.

    Výrazové prostředky vizuálního umění v 2. dekádě 21. století. Jejich historie, přítomnost a budoucnost. Výzkum možností povýšení současných průmyslových a  laboratorních technologií přelomu dvacátého a dvacátého prvního století na technologie a výrazové prostředky umění s eventuální možností rozšíření jejich využití umělecké tvorbě, nebo naopak v průmyslu apod.

    Výstupem je výstava a katalog experimentální tvorby s popisem technologií. (spolupráce s FAV, FST, NTC, FEL, atp.)



  3. Tvorbou k tvořivosti

    Teze: Výuka umění v neuměleckých oborech vede k podpoře tvořivého myšlení, přesto v našem státě není umění jako podpora tvořivého myšlení podporována. Existují systémové cesty k nápravě.

    Výuka umění, respektive tvoření na VŠ neuměleckých a její vliv na tvořivé myšlení.
    Umělecká tvorba jako podpora tvůrčího myšlení (např. v technických oborech apod.),
    jako podpora rozvoje prostorového cítění (např. modelování u chirurgů),
    jako podpora obrazotvornosti a tvarové zásoby (např. modelování a kresba u designérů), jako podpora obrazového vnímání (např. kresba u policistů, detektivů apod.) Rešerše z rozvinutých zemí světa USA, Taiwan, Izrael, Německo, Anglie apod.
    Porovnání s ČR.

    Experimenty s relevantními vzorky studentů neuměleckých fakult na SUTNARCE.
    Výstupem je práce popisující situaci ve světě i u nás, prezentující obrazové materiály tvorby studentů neuměleckých fakult. Zhodnocení výsledků experimentů s obrazovým doprovodem. Návrh řešení vedoucího ke zlepšení situace včetně návrhu metodiky výuky zacílené na různé neumělecké obory.

Kontakt na školitele:

mistera@fdu.zcu.cz

Putování mezi uměním vizuálním a hudebně - dramatickým

Teze: Umění dramatické a hudebně-dramatické je již dávno propojeno s uměním vizuálním ve scénografii, kostýmním výtvarnictví, lightdesignu, projekcích, atp. Týmová spolupráce jednotlivých specialistů má své limity a přitom je zřejmé, že se zde vyskytují všestranně interdisciplinárně nadaní studenti, kteří by byli schopni současně vést řadu specializací koncipování a realizace hudebně - dramatického představení. Tyto talenty by bylo možné v jejich rozvoji a odborném růstu podpořit koncipováním interdisciplinárních studijních programů ve spolupráci různých fakult i jinak.

Možnosti výuky směřující k průniku kompetencí na poli režie, scénáristiky, scénografie, lightdesignu, multimédií, atp., možné způsoby budování interdisciplinární kvalifikace v uvedených oborech, interdisciplinární týmy i osobnosti.

Kontakt na školitele:

djkt-reditelstvi@plzen.eu

  1. Udržitelné tendence v materiálech používaných v nábytkovém designu

    Téma se zaměřuje na analýzu vztahů mezi designéry a materiály, které v tvorbě využívají. Cílem práce je rozvíjet ekologické aktivity v navrhování a nábytkové produkci, které poskytují ekonomickou životaschopnost, environmentální ochranu a sociální soudržnost.

  2. Psychologické aspekty tvorby autorských interiérů

    Téma zaměřené na výzkum a aplikaci teoretických znalostí z oblasti kognitivní a environmentální psychologie do praktické tvorby interiérových designérů.

Kontakt na školitelku:

jpotiron@fdu.zcu.cz

Umělecký obor - instituce - divák

Sbírkotvorným či výstavním institucím a proměnám jejich přístup k návštěvníkovi již byla v teorii umění věnována určitá pozornost. Tato práce se však úzce zaměřuje na problematiku institucionálního zprostředkování konkrétní umělecké oblasti, již se uchazeč zároveň věnuje ve vlastní tvorbě. Na základě mezioborového výzkumu se v různých kontextech nabízí nejen zmapování vývoje, ale i vlastní koncepce prezentace.

Pozn.: Umělecký obor bude specifikován na základě zaměření konkrétního uchazeče.

Kontakt na školitelku:

asloupo@fdu.zcu.cz

1. Mezinárodní politika pro výzkum kulturních a kreativních odvětví.

Vývoj společné evropské politiky pro výzkum v oblasti kulturních a kreativních odvětví a kulturního dědictví. Vývoj českého zapojení do evropských rámcových programů pro výzkum kreativních odvětví a výzkum umění. Koncept zodpovědného přístupu k výzkumu a inovacím v kreativním průmyslu (tzv. RRI, Responsible R&I) - vývoj
a současný stav (např. Nový evropský Bauhaus).

 

2. Umění jako věda? Umělecký výzkum ve výtvarném umění.

Kontakt na školitelku:

stanicka@fdu.zcu.cz

1)  Fashion design chytrých pletených oděvů/oděvních výrobků/obuvi
na základě přístupu Fashion 4.0

 

Cílem tohoto interdisciplinárního výzkumu je zahájení změny paradigmatu v oblasti fashion designu chytrých pletených oděvů/ oděvních doplňků/obuvi využitím transformačního potenciálu přístupu Fashion 4.0 a počítačem řízených plochých pletacích strojů. Prostřednictvím synergické integrace pokročilých technologií, včetně elektronických textilií, bude vyvinout systematický rámec pro navrhování a výrobu pletených oděvů/ oděvních doplňků/obuvi, které jsou inovativní, modní a funkční. Dalším cílem výzkumu  bude posunout hranice postupů Fashion 4.0 a zároveň řešit výzvy technologické integrace a udržitelnosti v současném módním průmyslu.

 

2) Udržitelná móda pomocí pokročilých materiálů, postupů a počítačem řízených plochých pletacích strojů


Jedná se o výzkum v oblasti udržitelného fashion designu v oblasti pletených oděvů/ oděvních doplňků/obuvi s elektronickými prvky.  Cílem výzkumu je optimalizovat procesy navrhování a výroby textilních udržitelných textilních výrobků, včetně snížení množství odpadu, efektivního využívání zdrojů a zlepšení uživatelského komfortu. Dále bude výzkum zaměřen na rozvoj inovací v oblasti udržitelné módy prostřednictvím počítačového modelování chytrých textilních výrobků, 3D skenování, počítačem řízeného pletacího stroje, identifikací pokročilých a udržitelných materiálů při zohlednění jejich trvanlivosti, recyklovatelnosti a likvidace po skončení životnosti textilních výrobků.

Kontakt na školitele:

rsoukup@fel.zcu.cz

 

HRANICE VIZUÁLNÍCH JAZYKŮ

Volné umění x Užité umění. Volné umění x Design (Free Art x Applied Art. Free Art x Design.) Překračování hranic odlišných světů.

Kontakt na školitele:

steker@fdu.zcu.cz

  1. Kresba jako nástroj nonverbální komunikace v rámci reflexe vývoje nových technologií a uplatnění vizuální komunikace v prostředí všudypřítomného internetu (specializace grafický design, ilustrace, plakát etc.)
  2. Současná kresba v intermediální tvorbě (specializace grafika, malba, nová média, fotografie, socha, objekt, instalace, site-specific art, performance a multimédia)
  3. Interpretace a prezentace uměleckého díla formou kurátorsko-umělecké spolupráce (specializace pro výtvarná umění)
  4. Interdisciplinární spolupráce a formování kritického materiálu jako umělecké a designérské strategie (art-based research)

  1. Výzkum a vyhodnocení estetických a logických kvalit dálničních systémů zemí EU.

  2. Typografické řešení významné kulturní či sportovní aktivity v perspektivách České republiky.

  3. Písmo ve veřejném prostoru, forma a účel významných městských projektů.

  4. Významný písmový projekt – široká rodina písem pro univerzální užití.

Kontakt na školitele:

rvanek@fdu.zcu.cz

Obraz jako důsledek myšlení (pokus o redefinici obrazu)

Situace obrazu v 21. století je podstatně jiná, než tomu bylo například před sto lety či třeba jen před půl stoletím. A to jak v obsahové, tak ve formální rovině. Šířka myšlenkového kontextu a současně rozvoj technologií a materiálů činí z obrazu téma, které si říká o redefinici. Ta předpokládá schopnost teoretického uvažování o daném problému. Obraz reprezentuje specifický znakový systém se specifickými sémantickými pravidly. Je nástrojem komunikace a vizualizací našeho myšlení. Myslet obrazem však neznamená nutně metaforický proces, ale může znamenat zcela novou zkušenost v budování uměleckého díla skrze logos.

Výstupem práce je autorský projekt vycházející z teoretického zkoumání širších souvislostí, z nichž může vycházet obraz v první čtvrtině 21. století. Projekt je opřen o teoretickou práci zabývající se příslušnými souvislostmi.

1) Modularita, ekologie, technologie, flexibilní rozšiřování, ekonomické hledisko.

Práce fokusuje možnosti modulů a jejich nahrazování. Zaměřuje se na možnost výměny k dosažení opravy nebo zlepšení vlastností celku. Způsob aplikace systému vytváří celek, který je ekologicky a ekonomicky optimalizovaný. 

2) Materiál, udržitelnost, proces.

Práce je zaměřena na materiál/y, jeho použitelnost, výhody, rizika. Materiál ve vztahu ke zdrojům. Způsob zpracování, optimalizace, kombinace různých druhů, zaměnitelnost. Použitelnost pro daný tvar a účel. 

3) Mobilita, alternativa, technologie, ekologie, ekonomické hledisko.

Práce je zaměřena způsob přemisťování objektů / informací. Zkoumá alternativní způsoby k dosažení shodného výsledku a navrhuje optimální řešení. Řeší technologický, ekonomický a ekologický aspekt pro zvolený rámec. 

Kontakt na školitele:

zdenvev@fdu.zcu.cz

Role a možnosti pokročilých výukových programů umění (akademická tradice, řemeslo a dopad civilizačních změn ve vědeckém poznání na proměny a povahu tvůrčího myšlení). 

Kontakt na školitele:

vlcekart@gmail.com

  1. Teologická interpretace vybraných uměleckých děl nebo určitého tvůrce.

  2. Náboženské motivy a souvislosti ve vizuálním umění obecně, či vybraném díle,
    nebo v díle určitého tvůrce.

  3. Moderní pokusy o výtvarné vyjádření křesťanské víry (artefakt či  osobnost).

Informace a dokumenty ke stažení