Main_Venuse_web_notext

Významné projekty

Shapes: Venus / Ikonické malby Venuší jsou předmětem třídílného mezinárodního projektu, který svedl dohromady odborníky na tvorbu Ladislava Sutnara i studenty vysokých uměleckých škol.

Shapes: Venus

Shapes: Venus je projekt Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara a její Galerie Ladislava Sutnara, který v roce 2022 vzdal čest dílu a odkazu plzeňského rodáka Ladislava Sutnara.

Projekt se skládal ze tří částí:

  1. Výstava Shapes: Venus / Galerie Ladislava Sutnara
  2. Hybridní konference a oficiální open call pro studenty vysokých uměleckých škol / Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara
  3. Výstava prezentující výstupy open callu / Galerie Inkubátor, Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara

Na výstavě „Shapes: Venus“ v Galerii Ladislava Sutnara se setkala umělecká díla, která reflektovala Sutnarovy malby z 60. a 70. let 20. století. Studující Sutnarky z ateliérů Fotografie, Fashion design a Design kovu a šperku vystavili své práce po boku studentů Stevena Hellera ze School of Visual Arts, NYC, kteří se zúčastnili s typografickými návrhy. Součástí výstavy byly také nikdy dříve nepředstavené Sutnarovy originály: fotografické materiály, malby, skici a návrhy.

Dále se uskutečnila hybridní konference zaměřená na Sutnarovy ikonické malby Venuší, která svedla dohromady znalce jeho díla, jako je Caitlin Condell, Cynthia Trope, Steven Heller, Tomáš Vlček a další. 

Mezinárodní open call vyzval studenty uměleckých vysokých škol k prozkoumání maleb Venuší Ladislava Sutnara, jejich obsahu, zdrojových materiálů, fotografií, skic a kreseb, metodiky práce, geometrie, palety, umělcova formálního přístupu, techniky malby, názvů, atmosféry, oslavy mládí, představy o dokonalosti maleb; stejně jako ke kritické reflexi z teoretické perspektivy, jež může zahrnovat: dějiny umění, uměleckou kritiku, sociální dějiny, feminismus, genderovou identitu a její znázornění, psychologii, transcendentalismus atd.

Příspěvky vycházející z open callu „Shapes: Venus“ byly společně představeny na mezinárodní studentské výstavě v Galerii Inkubátor v budově Sutnarky a v tištěné publikaci. Součástí závěrečné části projektu „Shapes: Venus“ byli vedle domácích studentů také studenti z University of Art and Design v Linci; izraelského Holon Institute of Technology, americké Columbia College v Chicagu a belgické Haut École Louvain en Hainaut Mons.

Kurátorem projektu „Shapes: Venus“ byl Jan Van Woensel.