Main_Venuse_web_notext

Významné projekty

Shapes: Venus / Ikonické malby Venuší jsou předmětem třídílného mezinárodního projektu, který svede dohromady odborníky na tvorbu Ladislava Sutnara i studenty vysokých uměleckých škol.

Shapes: Venus

Shapes: Venus je nový projekt Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara a její Galerie Ladislava Sutnara, který vzdává čest dílu a odkazu plzeňského rodáka Ladislava Sutnara.

Projekt se skládá ze tří částí:

  1. Výstava Shapes: Venus / 6. 4. - 14. 5. 2022 / Galerie Ladislava Sutnara
  2. Hybridní konference a oficiální open call pro studenty vysokých uměleckých škol / 27. 4. 2022 / Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara
  3. Výstava prezentující výstupy open callu / září, říjen 2022 / Galerie Inkubátor, Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara

Zahájení projektu a výstavy: 6. 4. 2022 v 18 hod., Galerie Ladislava Sutnara

Na výstavě „Shapes: Venus“ se setkají umělecká díla, která reflektují Sutnarovy malby z 60. a 70. let 20. století. Studenti Sutnarky z ateliérů Fotografie, Fashion design a Design kovu a šperku vystaví své práce po boku studentů Stevena Hellera ze School of Visual Arts, NYC, kteří se zúčastní s typografickými návrhy. Součástí výstavy budou také nikdy dříve nepředstavené Sutnarovy originály: fotografické materiály, malby, skici a návrhy.

Ve středu 27. dubna se uskuteční hybridní konference zaměřená na Sutnarovy ikonické malby Venuší, která svede dohromady znalce jeho díla, jako je Caitlin Condell, Cynthia Trope, Steven Heller, Tomáš Vlček a další. Konference zároveň slouží jako vyhlášení open callu, který zve k zamyšlení nad Sutnarovými malbami.

Mezinárodní open call vyzývá studenty uměleckých vysokých škol k prozkoumání maleb Venuší Ladislava Sutnara, jejich obsahu, zdrojových materiálů, fotografií, skic a kreseb, metodiky práce, geometrie, palety, umělcova formálního přístupu, techniky malby, názvů, atmosféry, oslavy mládí, představy o dokonalosti maleb; stejně jako ke kritické reflexi z teoretické perspektivy, jež může zahrnovat: dějiny umění, uměleckou kritiku, sociální dějiny, feminismus, genderovou identitu a její znázornění, psychologii, transcendentalismus atd.

Příspěvky vycházející z open callu „Shapes: Venus“ budou společně představeny na začátku nového akademického roku na mezinárodní studentské výstavě v Galerii Inkubátor v budově Sutnarky a v tištěné publikaci. Součástí závěrečné části projektu „Shapes: Venus“ budou kromě domácích studentů také studenti z University of Art and Design v Linci; izraelského Holon Institute of Technology, americké Columbia College v Chicagu a belgické Haut École Louvain en Hainaut Mons.

Kurátorem projektu „Shapes: Venus“ je Jan Van Woensel.
Pro více informací a podrobností k open callu kontaktujte Martinu Havlovou na mhavlova@fdu.zcu.cz